Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

7. historyczne

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Strona 7. Gry o tematyce historyczne ułożone według popularności.

PC
PC Windows185 WWW3
PlayStation
Sony PlayStation 51 Sony PlayStation 454 Sony PlayStation 321 Sony PlayStation 23
Sony PlayStation 1
PlayStation Portable1 PlayStation Vita9
Xbox
Microsoft Xbox Series X/S2 Microsoft XBOX ONE48 Microsoft Xbox 36018
Microsoft Xbox
Mobile
Android18 Apple iOS22 Windows Phone3
Nintendo
Nintendo Switch20
Nintendo Wii
Nintendo DS1 Nintendo Wii U5 Nintendo 3DS1
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
WIĘCEJ
MNIEJ
Europa Universalis IV: Mandate of Heaven
Europa Universalis IV: Mandate of Heaven

Strategiczne 6 kwietnia 2017

Kolejny z niezwykle licznych dodatków DLC do wydanej w roku 2013 gry strategicznej Europa Universalis IV firmy Paradox Interactive. Rozszerzenie zatytułowane Mandate of Heaven koncentruje się głównie na obszarze wschodniej Azji, a w szczególności na chińskiej dynastii Ming, Japonii oraz plemionach Mandżurów. Grając tymi frakcjami, możemy zaś liczyć na znacznie ciekawsze doświadczenia, obfitujące w detale, opcje i unikalne wydarzenia, których nie znajdziemy w podstawowej wersji gry.

PC

Assassin's Creed: Revelations - Zaginione archiwum
Assassin's Creed: Revelations - Zaginione archiwum

Akcji 28 lutego 2012

Jeden z pakietów DLC do zręcznościowej gry akcji Assassin’s Creed Revelations od firmy Ubisoft. The Lost Archive pozwala lepiej poznać przeszłość Lucy Stillman oraz Obiektu 16, czyli tajemniczego asasyna, podobnie jak Desmond Miles wywodzącego się od Ezia Auditore da Firenze. Dodatek prowadzi gracza przez szereg zagadek przestrzennych, wzorowanych na sekwencjach logiczno-zręcznościowych w Animusie – maszynie do projekcji wirtualnej – z podstawowej wersji gry.

PCX360PS3

Lost Viking: Kingdom of Women
Lost Viking: Kingdom of Women

Akcji 2022

Przygodowa gra akcji z wyraźnie zarysowanymi elementami survivalowymi. Lost Viking: Kingdom of Women jest osadzony w IX wieku naszej ery, ale nie podchodzi do historii ze stuprocentową powagą. Za jego opracowanie odpowiada rodzima firma Forestlight Games.

PC

Assassin's Creed III: Tyrania króla Waszyngtona - Odkupienie
Assassin's Creed III: Tyrania króla Waszyngtona - Odkupienie

Akcji 23 kwietnia 2013

Finałowy epizod rozszerzenia Tyrania Króla Waszyngtona, wprowadzającego całkiem nową kampanię fabularną do trzeciej części bestsellerowej serii Assassin’s Creed firmy Ubisoft. Dodatek rozprowadzany w naszym kraju jako Odkupienie lub Zbawienie (ang. The Redemption) wieńczy zapoczątkowaną w dwóch poprzednich rozszerzeniach historię, w której bohater gry, Connor, stawia czoła opętanemu żądzą władzy Jerzemu Waszyngtonowi.

PCX360PS3WiiU

Europa Universalis IV: Dharma
Europa Universalis IV: Dharma

Strategiczne 6 września 2018

Dharma to dodatek DLC do Europa Universalis IV, popularnej strategii czasu rzeczywistego. Produkcja skupia się na subkontynencie indyjskim, m.in. wprowadzając nowe misje dla najważniejszych krajów tego regionu, dodając unikalne grupy społeczne (kasty), oraz ulepszając sferę handlu.

PC

Assassin's Creed II: Bitwa o Forli
Assassin's Creed II: Bitwa o Forli

Akcji 28 stycznia 2010

Mały dodatek do gry o przygodach zabójcy Ezio. Tym razem bohater musi pomóc w obronie miasta Forli przed atakiem armii braci Orsi. Podczas zabawy poznajemy nowych sojuszników – znane postacie historyczne: Katarzynę Sforzę oraz Niccolo Machiavelliego. W jednej ze specjalnych sekwencji możemy też polatać machiną latającą stworzoną przez Leonardo da Vinci.

PCX360

Europa Universalis IV: Third Rome
Europa Universalis IV: Third Rome

Strategiczne 14 czerwca 2017

Kolejny z licznych dodatków DLC do czwartej odsłony serii historycznych gier strategicznych firmy Paradox. Rozszerzenie zatytułowane Third Rome stanowi pierwszy z tzw. pakietów immersji, skupiających się na rozbudowaniu opcji specyficznych dla poszczególnych regionów świata. W tym wypadku mowa zaś o Rosji, czyli tytułowym Trzecim Rzymie, będącym duchowym spadkobiercą cesarstwa bizantyjskiego. Wraz z dodatkiem, rosyjscy władcy otrzymują cały szereg nowych opcji związanych z rządzeniem, w tym np.

PC

Europa Universalis IV: Cradle of Civilization
Europa Universalis IV: Cradle of Civilization

Strategiczne 16 listopada 2017

Kolejne z niezwykle licznych rozszerzeń do popularnej strategii Europa Universalis IV autorstwa Paradox Development Studio.

PC

Nobunaga's Ambition: Taishi
Nobunaga's Ambition: Taishi

Przygodowe 30 listopada 2017

Kolejna odsłona serii turowych strategii tworzonych przez firmę Koei Tecmo, tym razem przeznaczona nie tylko na duże platformy, ale też urządzenia mobilne. Gracze ponownie przenoszą się do feudalnej Japonii z okresu Sengoku i biorą udział w najważniejszych bitwach tej burzliwej epoki.

PCPS4SwitchANDiOS

The Berlin Wall
The Berlin Wall

Strategiczne 2022

Gra przygodowa. wzbogacona o elementy zaczerpnięte ze skradanek i strategii. W The Berlin Wall śledzimy losy trójki bohaterów próbujących uciec z totalitarnej części miasta przedzielonego kamiennym murem.

PC

Steel Division 2: The Fate of Finland
Steel Division 2: The Fate of Finland

Strategiczne 3 marca 2020

Drugie duże rozszerzenie do wydanej w 2019 roku strategii historycznej Steel Division 2. Dodatek The Fate of Finland przenosi gracza na północ Europy, gdzie może on objąć kontrolę nad jedną z dwóch stron konfliktu – Związkiem Radzieckim lub Finlandią sprzymierzoną z III Rzeszą.

PC

Europa Universalis IV: Rule Britannia
Europa Universalis IV: Rule Britannia

Strategiczne 20 marca 2018

Rule Britannia to dodatek do pecetowej strategii Europa Universalis IV. Jest to tzw. Pakiet Immersji, koncentrujący się na rozbudowaniu jednej nacji – w tym przypadku jest to Wielka Brytania. Rozszerzenie wprowadza nowe decyzje i doktryny morskie. Listę religii zasilił anglikanizm, a podczas rozgrywki mamy okazję wziąć udział w początkowych fazach rewolucji przemysłowej.

PC

Pike and Shot: Campaigns 1494-1698
Pike and Shot: Campaigns 1494-1698

Strategiczne 13 sierpnia 2015

Kolejna odsłona serii strategii turowych, za której stworzenie ponownie odpowiadają zespoły Byzantine Games oraz The Lordz Games. Produkcja przenosi gracza do Europy z lat 1494-1698, by w toku trzech niezależnych kampanii pozwolić mu wziąć udział w czterdziestu historycznych bitwach z okresów wojny trzydziestoletniej, angielskiej wojny domowej oraz V wojny austriacko-tureckiej i odsieczy wiedeńskiej.

PC

Romance of the Three Kingdoms XIII
Romance of the Three Kingdoms XIII

Strategiczne 28 stycznia 2016

Trzynasta pełnoprawna odsłona popularnego cyklu turowych gier strategicznych z elementami RPG, rozwijanego nieprzerwanie już od trzech dekad przez japońskie studio Koei. Akcja gry osadzona jest w II wieku p.n.e. w Chinach – za czasów panowania dynastii Han i następującej po niej epoki Trzech Królestw.

PCPS4XONEPS3

Air Conflicts Collection
Air Conflicts Collection

Zręcznościowe 22 marca 2019

Air Conflicts Collection to składanka dwóch gier z cyklu historycznych strzelanin lotniczych – Air Conflicts: Secret Wars oraz Air Conflicts: Pacific Carriers. Za stworzenie obu produkcji odpowiada studio Games Farm.

Switch

Europa Universalis IV: Mare Nostrum
Europa Universalis IV: Mare Nostrum

Strategiczne 5 kwietnia 2016

Ósmy duży dodatek DLC do gry Europa Universalis IV, rozwijanej przez firmę Paradox Interactive pomimo upływu trzech lat od premiery gry podstawowej. Zgodnie z tytułem, rozszerzenie Mare Nostrum koncentruje się głównie na rozwinięciu i usprawnieniu aspektów związanych handlem oraz wojną na morzu.

PC

Europa Universalis IV: Rights of Man
Europa Universalis IV: Rights of Man

Strategiczne 11 października 2016

Dodatek do gry Europa Universalis IV, stworzony przez studio Paradox Interactive. Rozszerzenie wymaga do działania podstawowej wersji gry, w porównaniu z którą trzon rozgrywki pozostał niezmieniony. Zadebiutowało tu jednak wiele zmian, usprawnień, a także nowych funkcji.

PC

Hanse: The Hanseatic League
Hanse: The Hanseatic League

Strategiczne 30 kwietnia 2018

Strategia ekonomiczna z elementami symulacji, w której pracując dla tytułowej Hanzy w XV wieku, handlujemy z ponad trzydziestoma miastami na terenie Europy i Ameryki. Zabawę urozmaicają toczone w trybie turowym bitwy morskie oraz specjalne wydarzenia pokroju wybuchów epidemii czy katastrof naturalnych.

PC

Europa Universalis IV: The Cossacks
Europa Universalis IV: The Cossacks

Strategiczne 1 grudnia 2015

Siódme pełnoprawne rozszerzenie do wydanej w 2013 roku globalnej strategii czasu rzeczywistego Europa Universalis IV. Wbrew nazwie dodatku, nie skupia się on tylko i wyłącznie na tytułowej, wieloetnicznej grupie Kozaków, lecz oferuje całościowe modyfikacje rozgrywki, rozwijające zabawę po stronie praktycznie każdej frakcji. Na pierwszy plan wysuwają się tu kolejne zmiany w mechanice prowincji, polegające m.in.

PC

Europa Universalis IV: Res Publica
Europa Universalis IV: Res Publica

Strategiczne 16 lipca 2014

Niewielkich rozmiarów rozszerzenie do wydanej w 2013 roku gry strategicznej Europa Universalis IV. Wraz z nim twórcy cyklu ze studia Paradox Interactive, oddają w ręce graczy szereg dodatkowych narzędzi, służących do zarządzania kontrolowanymi narodami i wpływania na ich rozwój oraz losy.

PC

11-11: Memories Retold
11-11: Memories Retold

Przygodowe 9 listopada 2018

Przygodówka, której akcję osadzono w trakcie I wojny światowej. Podczas rozgrywki wcielamy się w Harry’ego oraz Kurta, czyli stojących po przeciwnych stronach barykady żołnierzy, których losy wzajemnie się przeplatają. Cechą charakterystyczną gry 11-11: Memories Retold jest oryginalna stylistyka oprawy graficznej, dzięki której całość prezentuje się niczym ruchomy obraz.

PCPS4XONE

Through the Darkest of Times
Through the Darkest of Times

Strategiczne 30 stycznia 2020

Osadzona w realiach historycznych nietypowa gra strategiczna. W Through the Darkest of Times wcielamy się w przywódcę berlińskiego ruchu oporu w czasach Trzeciej Rzeszy. Za grę odpowiada Paintbucket Games.

PCPS4XONESwitchANDiOS

Numantia
Numantia

Strategiczne 24 października 2017

Numantia to strategiczna gra turowa, skupiająca się na oddaniu historycznego klimatu wojny numantyjskiej – konfliktu toczonego między starożytnymi Hiszpanami oraz Imperium Rzymskim w drugim wieku p.n.e. Podczas bitew musimy strategicznie operować różnorodnymi oddziałami wojsk Iberyjczyków lub legionistami, a między potyczkami zadbać o elementy logistyczne i zasoby naszej armii.

PCPS4XONE

Europa Universalis IV: Wealth of Nations
Europa Universalis IV: Wealth of Nations

Strategiczne 30 maja 2014

Drugi oficjalny dodatek DLC do czwartej odsłony popularnej serii strategicznej firmy Paradox Interactive. Zgodnie z nazwą, rozszerzenie koncentruje się tym razem na finansowej stronie rozgrywki, co przejawia się m.in. w znacząco rozbudowanym systemie handlu. Do dyspozycji graczy oddano kilka całkiem nowych mechanizmów związanych z ekonomią. W grze możemy więc np.

PC