Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 21 lutego 2006, 10:27

The Legend of Zelda kończy dwadzieścia lat!

Dokładnie dwadzieścia lat temu - 21 lutego 1986 roku – na rynku pojawiła się gra The Legend of Zelda, którą firma Nintendo przygotowała z myślą o konsoli Famicom (poza Japonią znaną jako Nintendo Entertainment System). Okrągłe urodziny cyklu z pewnością byłyby dla fanów atrakcyjniejsze, gdyby jego najnowsza odsłona (Twilight Princess) doczekała się wreszcie premiery...

Dokładnie dwadzieścia lat temu - 21 lutego 1986 roku – na rynku pojawiła się gra The Legend of Zelda, którą firma Nintendo przygotowała z myślą o konsoli Famicom (poza Japonią znaną jako Nintendo Entertainment System). Okrągłe urodziny cyklu z pewnością byłyby dla fanów atrakcyjniejsze, gdyby jego najnowsza odsłona (Twilight Princess) doczekała się wreszcie premiery. Niestety, program zadebiutuje dopiero na jesieni.

The Legend of Zelda kończy dwadzieścia lat! - ilustracja #1
Shigeru Miyamoto

Twórcą legendarnej serii gier jest Shigeru Miyamoto, który dla firmy Nintendo wymyślił również najsłynniejszego bohatera gier video – hydraulika Mario (mowa tu o grze Donkey Kong). Za swoje zasługi dla rozwoju elektronicznej rozrywki, Japończyk trafił do Hali Sław amerykańskiej organizacji Academy of Interactive Arts & Sciences (AIAS) – był jej pierwszym przedstawicielem, uhonorowanym w 1998 roku. Miyamoto może pochwalić się ponadto swoją gwiazdą w Alei Sław, która zlokalizowana jest w San Francisco.

The Legend of Zelda kończy dwadzieścia lat! - ilustracja #2
Link – bohater gry The Legend of Zelda

Seriadoczekała się kilkunastu gier, które prym wiodły na konsolach firmy Nintendo (wspomniany wyżej NES, a także: Game Boy, SNES, Nintendo 64 i GameCube). Program o nazwie The Legend of Zelda: Ocarina of Time, która zadebiutował 24 listopada 1998 roku, jest najwyżej ocenionym produktem w historii elektronicznej rozrywki (średnia nota 98.1% według serwisu GameRankings). Obecnie świat oczekuje kolejnej odsłony cyklu, zatytułowanej Twilight Princess. Więcej informacji na jej temat znajdziesz w naszej Encyklopedii Gier.

The Legend of Zelda kończy dwadzieścia lat! - ilustracja #3
The Legend of Zelda: Ocarina of Time – zdaniem krytyków, najlepsza gra w historii elektronicznej rozrywki