Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 marca 2008, 14:53

autor: Kuba

Take-Two wygrywa batalię o Manhunt 2 w Wielkiej Brytanii

Cała afera zaczęła się w czerwcu 2007 roku, kiedy to świat obiegła informacja, iż Manhunt 2 nie ma co liczyć na premierę w Wielkiej Brytanii. Wiele wskazuje na to, że blisko po roku walki i merytorycznej konwersacji, gra Rockstar Games jednak trafi na wyspy.

Cała afera zaczęła się w czerwcu 2007 roku, kiedy to świat obiegła informacja, iż Manhunt 2 nie ma co liczyć na premierę w Wielkiej Brytanii. Wiele wskazuje na to, że blisko po roku walki i merytorycznej konwersacji, gra Rockstar Games jednak trafi na wyspy.

Take-Two wygrywa batalię o Manhunt 2 w Wielkiej Brytanii - ilustracja #1
Take-Two jednak postawiło na swoim!

Sprawa Manhunt 2 okazała się dość problematyczna i pełna kontrowersji przede wszystkim dla wydawców gry – firmy Take-Two. Przez ostatnie miesiące jej pracownicy musieli myśleć o zmianach treści, by obniżyć restrykcje kategorii wiekowych, pisać wiele odwołań, poprawić i znowu dostać kosza od brytyjskiej BBFC, a starcia między instytucjami ciągnęły się jeszcze do połowy grudnia.

Apelacje przyniosły jednak skutek i organizacja Video Appeals Committee odrzuciła utrzymywane od czerwca zeszłego roku veto BBFC dla Manhunt 2. Po dziewięciu miesiącach – gra może w końcu trafić na Wyspy Brytyjskie. Przegrana strona, BBFC, z żalem przyjmuje tę decyzję, jednakże powołując się na przykład Stanów Zjednoczonych (gdzie gra pierwotnie miała być zakazana, ale trafiła do sprzedaży z oznaczeniem „mature”) sugeruje miminalny wiek osiemnastu lat uprawniających do zakupu gry. To akurat wydaje się być rozsądną decyzją BBFC. Rockstar i Take-Two nie znają jeszcze dokładnej daty premiery, ale zostanie ona upubliczniona tak szybko, jak tylko będzie to możliwe.

Take-Two wygrywa batalię o Manhunt 2 w Wielkiej Brytanii - ilustracja #2
Czyżby argumentacja Rockstara w rozmowach z BBFC?

Choć areną wydarzeń są Wyspy Brytyjskie, sytuacja ta już od czerwca zdaje się odbijać echem po całej Europie. Rozgorzała bowiem dyskusja na temat brutalności gier, a także klasyfikowania ich w specjalnie przygotowanych do tego systemach rankingowych. BBFC to organizacja charakterystyczna dla Wysp Brytyjskich, natomiast zdecydowana większość Starego Kontynentu korzysta z not wystawianych przez – zdaniem wielu - bardziej kompetentną PEGI.

Data premiery Manhunt 2 w wielu europejskich krajach była w olbrzymim stopniu uzasadniona od wyniku sporu w Wielkiej Brytanii, ale nie znaczy to, że Take-Two nie czekają kolejne kłopoty na przykład na mocno konserwatywnym pod względem gier rynku Niemiec. Polska premiera nie została jeszcze zapowiedziana, jednak wszystko wskazuje na to, iż Manhunt 2 jednak pojawi się w ofercie Cenega Poland.