Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 31 stycznia 2007, 09:23

autor: Jiker

Sprzedaż konsol firmy Sony i gier w ostatnim kwartale 2006 roku

Koncern Sony zaprezentował najświeższe dane dotyczące światowej sprzedaży jego konsol oraz gier wydawanych z myślą o nich w trzecim kwartale 2007 roku fiskalnego (okres od października do końca grudnia 2006).

Koncern Sony zaprezentował najświeższe dane dotyczące światowej sprzedaży jego konsol oraz gier wydawanych z myślą o nich w trzecim kwartale 2007 roku fiskalnego (okres od października do końca grudnia 2006).

Na początku skupmy się na najbardziej interesującym sprzęcie, czyli PlayStation 3. Z opublikowanego wczoraj raportu wynika, że firma nie osiągnęła wyznaczonego celu, czyli nie zdołała dostarczyć do sklepów zakładanych dwóch milionów egzemplarzy konsoli do końca 2006 roku. Wedle dokładnych danych sieci handlowe zostały zaopatrzone w 1.84 miliona konsol, z czego 1.03 przypada na Stany Zjednoczone, a ok. 810.000 na Japonię. Przy okazji należy zaznaczyć, że wraz z początkiem 2007 roku mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni poprawili ten wynik, pomagając firmie Sony w dostarczeniu na ich rynek miliona PS3.

Japoński gigant planuje zainstalować w domach na całym świecie sześć milionów konsol nowej generacji do końca marca 2007 roku. Walnie ma się do tego przyczynić europejska premiera PlayStation 3, która została oficjalnie zapowiedziana na 23 marca. Nobuyuki Oneda, szef ds. finansów firmy Sony, nie przewiduje niestety w najbliższym czasie obniżek ceny konsoli.

Starszy sprzęt do grania produkowany przez Sony zaliczył w ciągu trzech ostatnich miesięcy 2006 roku spadek sprzedaży. Na półki sklepowe całego świata trafiło 4.11, co oznacza spadek o 23% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, kiedy to zdołano dostarczyć 5.36 miliona konsol. Z kolei światowy popyt na PSP zmniejszył się aż o 72%. Rok temu urządzenie to nabyło aż 6.22 miliona graczy, a w trakcie 3-miesięcznego okresu, który omawiamy, sprzedawcy zostali zaopatrzeni jedynie w 1.76 miliona PSP.

Jak widać, chwilowy gigantyczny wzrost popytu na starsze konsole Sony, który odnotowaliśmy w momencie amerykańskiej premiery PS3 (a więc w połowie listopada 2006 roku) nie przełożył się niestety na ogólną poprawę ich sytuacji.

Dużo lepiej prezentuje się kwestia liczby gier nabytych przez posiadaczy konsol Sony. W przypadku PS3 doliczono się 5.2 miliona egzemplarzy poszczególnych tytułów wysłanych do sklepów. PSP z kolei zanotowało wzrost o 24%, który przełożył się na 21.2 miliona gier. PlayStation 2 musiała przełknąć spadek o 16%, lecz wynik ilościowy w dalszym ciągu prezentuje się imponująco – 78 milionów egzemplarzy.