Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 grudnia 2015, 18:45

autor: Adrian Werner

Podsumowanie konferencji PlayStation Experience 2015

Zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze zapowiedzi, informacje i materiały graficzne z konferencji PlayStation Experience 2015.

Podsumowanie konferencji PlayStation Experience 2015 - ilustracja #1

Wczoraj wieczorem odbyła się impreza PlayStation Experience, podczas której ujawniono masę nowych gier, jak również pokazano zatrzęsienie świeżych materiałów z projektów zapowiedzianych już wcześniej. Na łamach naszego serwisu pojawiło się już sporo wiadomości opisujących najciekawsze informacje z tej konferencji, a teraz zebraliśmy je wszystkie w jeden podsumowujący artykuł, a przy okazji dorzuciliśmy sporo filmików i wieści, które były zbyt błahe, aby poświęcać im odrębne wiadomości.

Zapowiedzi nowych gier

Ace Combat 7

Potwierdziły się wcześniejsze plotki i firma Bandai Namco zapowiedziała Ace Combat 7, czyli kolejną odsłonę popularnego cyklu konsolowych gier lotniczych. Za produkcję tradycyjnie odpowiada studio Project Aces.

Ace Combat 7 zmierza wyłącznie na konsolę PlayStation 4 i gra będzie posiadała opcję obsługi okularów PlayStation VR. Na razie nie podano daty premiery.

Ni no Kuni II: Revenant Kingdom

Firma Bandai Namco wykorzystała konferencję także do ujawnienia gry jRPG Ni no Kuni II: Revenant Kingdom na konsolę PlayStation 4. Zgodnie z tytułem będzie to kontynuacja udanego Ni No Kuni: Wrath of the White Witch z 2013 roku.

Za produkcję odpowiadają autorzy pierwowzoru, czyli ludzie ze studia Level 5. Na razie nie znamy planowanej daty premiery.

Golem

Założona przez byłych pracowników studia Bungie firma Highwire Games ujawniła przygodową grę akcji zatytułowaną Golem. Produkcja powstaje wyłącznie z myślą o PlayStation VR i na razie nie podano, kiedy ma trafić do sprzedaży.

Psychonauts in the Rhombus of Ruin

Obecnie trwa zbiórka na Psychonauts 2, ale okazuje się, że nie jest to jedyna odsłona marki, nad którą pracuje studio Double Fine. Podczas konferencji zespół ujawnił bowiem projekt Psychonauts in the Rhombus of Ruin. Gra zmierza na PlayStation VR i stanowić ma pomost fabularny pomiędzy pierwszą oraz drugą częścią cyklu.

Full Throttle Remastered

Podsumowanie konferencji PlayStation Experience 2015 - ilustracja #2

Innym zapowiedzianym przez zespół Double Fine projektem było Full Throttle Remastered, czyli odświeżona wersja klasycznej przygodówki studia LucasArts z 1995 roku. Poza ulepszoną grafiką i oprawą dźwiękową gra zaoferuje także kilka dodatkowych atrakcji, takich jak galeria artworków oraz komentarz audio twórców.

Full Throttle Remastered zmierza na pecety oraz konsole PlayStation 4 i PlayStation Vita. Premiera nastąpi w 2017 roku.

Paragon

Z kolei studio Epic Games stawiło się na konferencję z projektem Paragon. Został on co prawda zapowiedziany już wcześniej, ale wtedy nie ujawniono żadnych konkretów. Dopiero podczas PlayStation Experience dowiedzieliśmy się, że będzie to gra MOBA, w której poruszanie się i walka zrealizowane zostaną w stylu znanym z klasycznych gier akcji.

Paragon zmierza na pecety i konsolę PlayStation 4. Premiera nastąpi w przyszłym roku.

100ft Robot Golf

Inną ciekawą nowością okazało się 100ft Robot Golf. Zgodnie z tytułem, produkcja pozwoli wziąć udział w szalonej wersji golfa, rozgrywanej za pomocą mechów wielkości wieżowców. W planach jest tylko wersja na PlayStation 4, która zaoferuje także opcję zabawy za pomocą PlayStation VR.

Brutal

Na PlayStation 4 zmierza także zainspirowana gatunkiem roguelike gra Brutal. Jej znakiem rozpoznawczym jest nietypowa oprawa graficzna, odwołująca się do starych gier wykorzystujących jedynie znaki ASCII.

Eagle Flight

Inną nowością okazało się Eagle Flight od firmy Ubisoft. Gra powstaje wyłącznie z myślą o wirtualnej rzeczywistości i zmierza na PlayStation 4 (PlayStation VR) oraz pecety (Oculus Rift i SteamVR).

Eclipse

Podsumowanie konferencji PlayStation Experience 2015 - ilustracja #3

Na PlayStation VR zmierza także Eclipse. Jest to debiutancka produkcja amerykańskiego studia White Elk, założonego przez Jonathana Hawkinsa, który wcześniej pracował w zespole Sony Santa Monica, m.in. nad serią God of War.

Będzie to pierwszoosobowa przygodowa gra akcji, w której pokierujemy astronautą eksplorującym tajemnicza planetę, po tym jak na jej powierzchni rozbił się jego statek. W zabawie pomoże nam skafander wyposażony w zaawansowaną technologię, oraz relikt pozwalający na wchodzenie w interakcje ze starożytnymi wynalazkami.

Call of Duty: Black Ops III - Awakening

Podsumowanie konferencji PlayStation Experience 2015 - ilustracja #4

Zapowiedziano także Call of Duty: Black Ops III – Awakening, czyli pierwsze DLC do tegorocznego FPS-a studia Treyarch. Dodatek zaoferuje cztery nowe mapy dla trybu multiplayer (Skyjacked, Rise, Splash oraz Gauntlet), a także kolejny rozdział historii skupionej wokół kooperacyjnej gry przeciwko zombie.

Rozszerzenie zadebiutuje na PlayStation 4 i PlayStation 3 na początku przyszłego roku. Posiadacze innych platform swoje wersje otrzymają miesiąc po użytkownikach konsol firmy Sony.

The Modern Zombie Taxi Co.

Inną nowością okazało się The Modern Zombie Taxi Co. Produkcja zmierza na PlayStation VR i pozwoli wcielić się w człowieka, który przeżył epidemie zombie i teraz próbuje zarabiać na życie jako taksówkarz wożący żywe trupy.

Projekt powstaje wspólnymi siłami zespołów Vitei Backroom i Sony Santa Monica, a jego premiera nastąpi w przyszłym roku.

Rez Infinite

Podsumowanie konferencji PlayStation Experience 2015 - ilustracja #5

Na PlayStation 4 zmierza także Rez Infinite, czyli nowa wersja klasycznej strzelanki firmy Sega. Gra zaoferuje opcjonalną obsługę PlayStation VR.

Job Simulator

W przyszłym roku na PlayStation VR ukaże się również gra Job Simulator, czyli komediowa produkcja zapowiedziana na początku roku na SteamVR.

Don’t Starve Together

Jeszcze innym pecetowym projektem, którego wersja na PlayStation 4 została zapowiedziana podczas konferencji jest Don’t Starve Together, czyli koncentrujące się na trybie multiplayer samodzielne rozszerzenie do przebojowego survivalu studia Klei.

Wersja konsolowa, poza rozgrywkami przez Internet pozwoli także na zabawę na podzielonym ekranie.

Hob

Zapowiedziana kilka miesięcy temu na pecety gra Hob także doczeka się wersji na PlayStation 4. Projekt jest godzien uwagi głównie z powodu osób jego twórców. Pracuje nad nim bowiem studio Runic Games, czyli autorzy serii Torchlight.

Inne nowe gry na PlayStation VR

Ponadto podczas konferencji ujawniono, że na PlayStation VR zmierza kilka projektów ujawnionych wcześniej jako gry pecetowe:

 1. World War Toons - pierwszoosobowa, kreskówkowa strzelanka od byłych pracowników studiów odpowiedzialnych za serię Call of Duty.
 2. Classroom Aquatic – zabawna symulacja ściągania podczas klasówki, w której wcielimy się w nurka przebywającego na wymianie w szkole dla delfinów.
 3. Distance - futurystyczne wyścigi.

Nowe materiały z wcześniej ujawnionych projektów

Final Fantasy VII Remake

Na konferencji pokazano także nowy zwiastun Final Fantasy VII Remake. Warto na niego zwrócić szczególną uwagę, gdyż w nim po raz pierwszy możemy obejrzeć fragmenty rozgrywki.

Warto wspomnieć, że wczoraj na PlayStation 4 trafiła także oryginalna wersja gry, bazująca na odświeżonym wydaniu pecetowym, które w 2012 roku ukazało się w usłudze Steam.

Uncharted 4: Kres Złodzieja

Wyświetlono także świeży zwiastun Uncharted 4: Kres Złodzieja. Filmik pokazuje scenę pierwszego po latach spotkania Nathana z jego bratem, Samem. To, co jest szczególnie godne uwagi w tym materiale to fakt, że ujawnił on obecność w grze systemu dialogów w stylu znanym z RPG-ów, w którym w pewnych momentach sami zdecydujemy, jakie kwestie ma wypowiedzieć nasza postać.

Day of the Tentacle: Remastered

Poza ujawnianiem nowych projektów studio Double Fine wykorzystało również konferencję do pokazania nowego zwiastuna przygodówki Day of the Tentacle: Remastered. Ponadto poinformowano, że gra zadebiutuje w marcu przyszłego roku. Szykowane są wersje na pecety oraz konsole PlayStation 4 i PlayStation Vita.

The King of Fighters XIV

Gry Adult Swim

Z kolei firma Adult Swim zaprezentowała filmik pokazujący fragmenty gier, jakie zamierza wydać w przyszłym roku na PlayStation 4. Są wśród nich takie tytuły jak Ray’s the Dead, Death’s Gambit, Headlander czy Rain World.

Invisible, Inc.

Zodiac: Orcanon Odyssey

Dead Star

Pozostałe wiadomości

Dying Light - dodatek The Following oraz Edycja Rozszerzona zadebiutują 9 lutego

Na imprezie pojawili się także ludzie z polskiego studia Techland. Poinformowali oni, że dodatek The Following do Dying Light zadebiutuje 9 lutego przyszłego roku. Przy okazji pokazali nowe fragmenty rozgrywki z tego projektu.

Tego samego dnia ukaże się także tzw. Edycja Rozszerzona, czyli zestaw zawierający podstawową wersję gry wraz ze wszystkimi dodatkami.

Ratchet & Clank na konsolę PS4 ukaże się 12 kwietnia 2016 roku

Podczas imprezy PlayStation Experience poznaliśmy także datę premiery gry Ratchet & Clank na konsolę PlayStation 4. Produkcja ukaże się 12 kwietnia, a więc kilkanaście dni przed debiutem filmu opartego na rzeczonej serii. Ponadto doczekaliśmy się nowego materiału z rozgrywką.

Yakuza 0 doczeka się wersji anglojęzycznej, a Yakuza 5 ukaże się w Europie 8 grudnia.

Na konferencji dopieszczono także fanów serii Yakuza. Dowiedzieliśmy się, że Yakuza 5 zadebiutuje w europejskim PlayStation Network już 8 grudnia tego roku. Gra dostępna będzie na PlayStation 3.

Ponadto poinformowano, że zmierzający na PlayStation 4 prequel zatytułowany Yakuza Zero ukaże się na rynkach zachodnich. Nie podano niestety, kiedy dokładnie to nastąpi.

Battleborn – nowa postać i zwiastun

Z kolei studio Gearbox wykorzystało konferencję do zaprezentowania nowego zwiastuna wieloosobowej gry akcji Battleborn oraz ujawnienia szesnastego grywalnego bohatera w postaci dysponującego potężnym kombinezonem bojowym wściekłego pingwina imieniem Toby.

Ponadto poinformowano, że użytkownicy PlayStation 4 jako pierwsi otrzymają okazję do zagrania w otwartą betę, która wystartuje w przyszłym roku.

Osiem gier z PlayStation 2 zadebiutowało na PlayStation 4

Równolegle z konferencją do PlayStation Store trafiło osiem klasyków z PlayStation 2:

 1. Dark Cloud
 2. Grand Theft Auto 3
 3. Grand Theft Auto: Vice City
 4. Grand Theft Auto: San Andreas
 5. Rogue Galaxy
 6. The Mark of Kri
 7. War of the Monsters
 8. Twisted Metal: Black

Wszystkie gry zostały lekko ulepszone i oferują m.in. obsługę trofeów, rozdzielczość 1080p oraz funkcje Remote Play i Share Play. Warto wspomnieć, że to dopiero początek i firma Sony zamierza w przyszłości wypuścić tego typu reedycje jeszcze wielu innych produkcji z PlayStation 2.

Data premiery MLB The Show 16

Dowiedzieliśmy się także, że MLB The Show 16, czyli najnowsza odsłona cyklu gier baseballowych, trafi do sprzedaży 29 marca przyszłego roku, w wersjach na PlayStation 4 i PlayStation 3.

F.A.N.G. kolejną postacią do Street Fighter V

Natomiast firma Capcom ujawniła wojownika imieniem F.A.N.G. jako kolejną grywalną postać, która znajdzie się w bijatyce Street Fighter V.

NIOH doczeka się wersji anglojęzycznej

Inną ciekawą informacją była zapowiedź, że NIOH, czyli gra akcji studia Team Ninja, doczeka się wersji anglojęzycznej. Produkcja trafi w przyszłym roku na PlayStation 4.

Hitman – nowy zwiastun i informacje na temat bety

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o nowym zwiastunie skradanki Hitman. Jej autorzy, czyli ludzie ze studia IO Interactive poinformowali także, że 12 lutego ruszą beta testy dla osób z preorderem wersji na PlayStation 4. Posiadacze innych platform dołączą do zabawy w późniejszym terminie.

Ostatnia aktualizacja: 2015-12-06

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach