Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePCPS4SwitchXSXXONE
Okładka Rain World (PS4)
OkładkaRain World (PS4)

Rain World

Połączenie platformówki i gry survivalowej stworzone przez dwie osoby – Joar Lisberg Jakobsson był pomysłodawcą i głównym programistą, z kolei muzykę skomponował James Primate. Gracz trafia do postindustrialnej, nieprzyjaznej krainy, wypełnionej skomplikowaną maszynerią.

Zręcznościowe | platformówki | 2D | survival | indie | side-scroll | PS Plus Premium | PS Plus Extra

Rain World Premiera

28mar2017

PC PS4

13gru2018

Switch

11lip2023

XONE XSX

Gry podobne do Rain World

Dead Cells

Rayman Legends

Celeste

Rain World to wymagająca dwuwymiarowa platformówka z elementami survivalowymi, w której gracze wcielają się w sympatyczną i przypominającą kota istotę o nazwie Slugcat. Gra została stworzona przez zaledwie dwie osoby – pomysłodawcę i głównego programistę Joara Jakobssona oraz odpowiedzialnego za muzykę Jamesa Primate’a, który napisał utwory do kilku innych niezależnych produkcji, m.in. Gnomorii.

Fabuła

Miejscem akcji jest Świat Deszczu (tytułowy Rain World) – nieprzyjazna kraina, pełna pustych przestrzeni i wyłączonych niby-maszyn. Dodatkowo, przez większość czasu zalewana jest gęstymi opadami niszczącego deszczu. Z tego powodu przetrwanie w tym świecie jest wyjątkowo trudne, a zwierzęta, które ją zamieszkują, czas opadów spędzają w hibernacji, ukryte w przeróżnych zakamarkach. Jednak podczas suchszych okresów, te dziwaczne istoty wychodzą na powierzchnię. Gracze wcielają się w jedną z nich – Slugcata, czyli stworzenie, które zmuszone jest zdobyć pożywienie w ilości pozwalającej mu bezpiecznie przeżyć kolejny okres hibernacji. Problem w tym, że większe od Slugcata istoty mają podobny plan. Stajemy się więc zarazem łowcą, jak i zwierzyną.

Mechanika

Rozgrywka w Rain World polega na ostrożnym wędrowaniu po nieprzyjaznym świecie, wspinaniu się na przeszkody, unikaniu niebezpieczeństw, a także w razie potrzeby, walce z napotkanymi przeciwnikami. Przemierzając kolejne poziomy wykorzystujemy więc nie tylko naturalną zwinność i skoczność Slugcata, ale także prymitywną włócznię, pozwalającą zabić bądź ogłuszyć groźne monstra.

Tryby gry

Rain World oferuje rozgrywkę dla jednego gracza, dostępne są również różne tryby kooperacyjne dla maksymalnie 4 graczy. Grać możemy za pośrednictwem internetu lub lokalnie na wspólnym ekranie.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna, choć prosta i wzorowana na klasycznych 16-bitowych grach sprzed lat, sprawia dobre wrażenie, a paleta barw dobrze podkreśla schyłkowość i postindustrialność świata przedstawionego. W klimat produkcji dobrze wpisuje się również sucha, elektroniczna muzyka tła.

Ostatnia modyfikacja 9 lipca 2023

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Liczba graczy: 1 - 4  

Ocena użytkowników: 8,9 / 10 na podstawie 185 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Rain World

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Rain World Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo 2.4 GHz
  • 2 GB RAM
  • Windows 7
PC
PS4
Switch
XONE
XSX