Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Gnomoria (PC)

Gnomoria PC

Opracowana przez niezależne studio Robotronic Games sandboksowa strategia ekonomiczna w realiach fantasy.

Strategiczne | fantasy | ekonomiczne | sandbox | widok izometryczny | humorystyczne | indie | crafting

PC Windows
Okładka Gnomoria (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

23lutego2016

23lutego2016

Steam

Gnomoria to pierwsza gra w dorobku twórczym niezależnego studia Robotronic Games. Inspirując się takimi tytułami jak Dwarf Fortress, Dungeon Keeper oraz serie Anno, The Settlers czy The Sims, deweloperzy pokusili się o rozbudowaną strategię budowy fantastycznego królestwa.

Gra posiada otwartą strukturę świata i pozbawiona jest wyraźnie zarysowanej fabuły. Gracz kieruje poczynaniami niewielkiej grupy gnomich kolonistów, którzy, wyekwipowani w skromne zapasy, chcą osiedlić się i zbudować tętniące życiem królestwo na niezbadanym terenie.

Jak przystało na sandbox, Gnomoria pozwala na dużą swobodę działań gracza, który dowolnie może transformować obszar losowo generowanego świata. Zabawa polega przede wszystkim na pozyskiwaniu surowców, z których następnie produkować można przydatne przedmioty oraz wznosić różnego rodzaju budowle (domy, kopalnie, warsztaty, twierdze itp.). Kluczowe znaczenie ma zaspokajanie potrzeb gnomów, w tym chociażby zapewnienie żywności i wody, ale również bezpiecznego schronienia, narzędzi, broni czy łóżek do spania.

System sterowania w grze opiera się na wskazywaniu obszaru i wydawaniu poleceń za pośrednictwem rozwijanych okien menu. Gracz nie sprawuje bezpośredniej kontroli nad poszczególnymi gnomami, choć każdemu z podopiecznych może wyznaczać role (np. górnik, farmer, budowniczy).

Oprawa audiowizualna Gnomorii utrzymana jest w stylistyce retro. Dwuwymiarowa grafika w grze cechuje się widokiem ukazanym w rzucie izometrycznym, ograniczoną paletą barw oraz wyraźnie zaznaczonym efektem pikselizacji obrazu. Całości wrażeń estetycznych dopełnia dynamiczny podkład dźwiękowy z muzyką w formacie midi.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 6 / 10 na podstawie 11 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.3 / 10 na podstawie 44 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Gnomoria

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Gnomoria

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane: Pentium 4 2.0 GHz, 1 GB RAM, karta graficzna 128 MB (zgodna z DirectX 9.0c), 50 MB HDD, Windows XP/Vista/7
Kolejne gry zaakceptowane na platformie Steam Greenlight (m.in. Contrast i Gnomoria)
Kolejne gry zaakceptowane na platformie Steam Greenlight (m.in. Contrast i Gnomoria)

wiadomość16 października 2012

Firma Valve poinformowała, że kolejne 21 tytułów ze Steam Greenlight zostało zaakceptowanych do wprowadzenia do dystrybucji cyfrowej. Są wśród nich m.in. Afterfall InSanity Extended Edition, AirBuccaneers, Interstellar Marines, Yogventures! oraz Postal 2 Complete.