Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 maja 2008, 09:35

autor: vampire

Nigdy więcej straconych save-ów dzieki firmie Valve i usłudze Steam Cloud

Już niedługo firma Valve Software wprowadzi nową usługę - Steam Cloud - do swojego systemu sieciowej dystrybucji. Z pewnością będzie ona bardzo użyteczna, gdyż pozwoli na przypisanie wszystkich zapisów gry, ustawień i profili do naszego konta na Steamie i umieszczenia ich na serwerze firmy.

Już niedługo firma Valve Software wprowadzi nową usługę - Steam Cloud - do swojego systemu sieciowej dystrybucji. Z pewnością będzie ona bardzo użyteczna, gdyż pozwoli na przypisanie wszystkich zapisów gry, ustawień i profili do naszego konta na Steamie i umieszczenia ich na serwerze firmy. Tak więc, jeżeli kiedyś będziemy chcieli zagrać w kupioną wcześniej produkcję na innym komputerze odzyskamy także wszystkie powiązane z nią dane. W pierwszej kolejności Valve chce wprowadzić usługę Steam Cloud do już istniejących tytułów, takich jak seria Half-Life, Team Fortress 2 czy Counter-Strike, natomiast w przypadku nowych, począwszy od Left4Dead, będzie ona dostępna od razu.

Najciekawszą sprawą jest to, że użytkownik nie będzie musiał wykonywać żadnych dodatkowych czynności związanych z przeniesieniem danych na serwer - system zrobi to automatycznie za każdym razem, gdy wykryte zostanie połączenie z Internetem. Oczywiście usługa będzie w pełni darmowa zarówno dla użytkowników jak i deweloperów, którzy będą mogli umieszczać ją w swoich grach. Niestety nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie wystartuje Steam Cloud, zgodnie z tym, co podaje Valve odbędzie się to w "najbliższej przyszłości”.

To jednak nie wszystko, gdyż firma planuje ciągłe rozbudowywanie tej usługi. W dalszej przyszłości prawdopodobnie na serwery powędrują także inne dane powiązane z grą, takie jak na przykład filmiki z sieciowych potyczek lub screenshoty. Być może Steam Cloud pozwoli też na umieszczanie przez użytkowników własnych komentarzy w grze (coś na kształt opcji znanej z Portala) dzięki, którym będą się mogli dzielić swoimi strategiami. Steam ma nas także wyręczyć w aktualizacji sterowników do naszego sprzętu. Valve zachęca przy tym jego producentów do współpracy.