Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 czerwca 2004, 19:04

Jarcadian - remake klasycznej strzelaniny do ściągnięcia za darmo

Nie tak dawno informowaliśmy Was o HamsterJam – remake’u klasycznej gry zręcznościowej przygotowanej przez studio Ovine by Design a już dziś możemy zaprezentować kolejną ich produkcję. Jarcadian to przeróbka strzelaniny o nazwie Arcadia, stworzonej przez Imagine Software w 1983 roku. Gracz wcieli się w rolę pilota myśliwca, który walcząc w przestrzeni kosmicznej musi powstrzymać inwazję obcych – Atarian.

Nie tak dawno informowaliśmy Was o HamsterJam – remake’u klasycznej gry zręcznościowej przygotowanej przez studio Ovine by Design a już dziś możemy zaprezentować kolejną ich produkcję. Jarcadian to przeróbka strzelaniny o nazwie Arcadia, stworzonej przez Imagine Software w 1983 roku (zdjęcie poniżej). Gracz wcieli się w rolę pilota myśliwca, który walcząc w przestrzeni kosmicznej musi powstrzymać inwazję obcych – Atarian.

 

Jarcadian - remake klasycznej strzelaniny do ściągnięcia za darmo - ilustracja #1

 

Nasz samolot obserwujemy z góry, podobnie jak w grach typu Rayden czy Raport. Nadlatujące w ogromnych ilościach statki przeciwnika sukcesywnie będą przesuwać się na dół, przy okazji próbując zniszczyć nas za pomocą strzałów z lasera. Zadaniem gracza jest unieszkodliwić wszystkie pojazdy wroga, zanim zaczną one stanowić realne zagrożenie dla powodzenia misji. Jeśli nam się to uda, przechodzimy automatycznie do kolejnego etapu, gdzie trzeba będzie stanąć naprzeciw jeszcze potężniejszej armadzie kosmicznych najeźdźców.

 

Jarcadian - remake klasycznej strzelaniny do ściągnięcia za darmo - ilustracja #2

 

Od czasu do czasu, z rozbitych maszyn wroga, mogą wypaść bonusy. Ich zbieranie jest kluczowe dla rozgrywki, gdyż najczęściej zwiększają one siłę rażenia broni, co ułatwia zestrzelenie przeciwników. Czasem może się trafić również specjalna tarcza, zapewniająca na krótką chwilę nieśmiertelność. Należy pamiętać, że w Jarcadian nie istnieje coś takiego jak poziom energii i nasz statek zostaje zniszczony od razu przy pierwszym kontakcie z wrogim pociskiem lub statkiem. Nietrudno się domyślić, że owe tarcze są na wagę złota.

Jak na dobrą przeróbkę przystało, programiści ze studia Ovine zaimplementowali swojemu produktowi zupełnie nową oprawę audiowizualną, nie ujmując przy okazji nic z niesamowitej grywalności. Akcja jest bardzo szybka, przez co początkowo gracz może mieć spore problemy w przeżyciu nawet kilkunastu sekund. Trzeba poświęcić sporo czasu, aby instynktownie unikać wrogich pocisków i skutecznie niszczyć nadlatujące pojazdy przeciwnika. Jarcadian to doskonała pozycja dla fanów klasycznych strzelanek. Nie liczy się tu użycie szarych komórek, ale refleks i małpia zręczność. Warto również wspomnieć, że gra oferuje grę zarówno w trybie single, jak i multiplayer – to ostatnie na jednym komputerze.

Grę można ściągnąć całkowicie za darmo ze strony poświęconej tematyce Abandonware, która znajduje się w Federacji GRY-OnLine.