Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 17 lipca 2008, 13:44

autor: aRusher

Guerilla i Big Huge Games w posiadaniu nowej technologii motion capture

Twórcy tak znanych marek jak Killzone oraz Rise of Nations podpisali właśnie umowę z firmą Xsens. Dzięki temu wykorzystają w swoich przyszłych grach nową technologię przechwytywania ludzkich ruchów o nazwie Moven.

Najczęstszych problemów, jakie sprawia konwencjonalny motion capture jest kilka. Po pierwsze, ograniczony zasięg i wachlarz ruchów, jakie można dzięki niemu zapisać, z powodu nietrwałych markerów. Po drugie, wielogodzinne kalibrowanie kamer, przez co sesje zajmują dużo czasu i muszą być specjalnie umawiane. Dobrą propozycją dla firm, które cenią elastyczność, może być oferta Xsens Technologies , z której właśnie postanowili skorzystac tacy developerzy jak Guerrilla (vide Killzone 2) oraz Big Huge Games (Rise of Nations).

Guerilla i Big Huge Games w posiadaniu nowej technologii motion capture - ilustracja #1

Moven, bo tak brzmi nazwa omawianej technologii, eliminuje wymienione powyżej problemy. System nie potrzebuje kamer, składa się jedynie z kombinezonu, po którego włożeniu wykonywać można nawet najdziksze sekwencje ruchów. Dodatkowo, Moven nie potrzebuje specjalnego pomieszczenia, ani też długich przygotowań – sesje teoretycznie odbywać się mogą w dowolnym miejscu. Wszystko uzupełniane jest przez daleki zasięg i oprogramowanie, pozwalające na podgląd modelu bądź już obłożonej teksturami postaci w czasie rzeczywistym.

Guerilla i Big Huge Games w posiadaniu nowej technologii motion capture - ilustracja #2
Zdjęcie ze stoiska Xsens na tegorocznym GDC.

Guerilla i Big Huge Games nabędą Moven w jego najnowszej, wydanej tydzień temu wersji 2.1. Wykorzystywać będą tę technologię w swoich nadchodzących grach.