Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 czerwca 2009, 10:50

autor: Piotr Doroń

Forza Motorsport 3 rzuca wyzwanie Gran Turismo 5!

Obfitująca w rewelacje konferencja Microsoftu na E3 przyniosła nam nie tylko oficjalną zapowiedź Left 4 Dead 2, ale także wiadomość istotną z punktu widzenia fanów motoryzacji. Mamy oczywiście na myśli ujawnienie pierwszych informacji na temat Forza Motorsport 3 – najnowszej odsłony popularnej serii gier wyścigowych autorstwa Turn 10.

Obfitująca w rewelacje konferencja Microsoftu na E3 przyniosła nam nie tylko oficjalną zapowiedź Left 4 Dead 2, ale także wiadomość istotną z punktu widzenia fanów motoryzacji. Mamy oczywiście na myśli ujawnienie pierwszych informacji na temat Forza Motorsport 3 – najnowszej odsłony popularnej serii gier wyścigowych autorstwa Turn 10.

Forza Motorsport 3 rzuca wyzwanie Gran Turismo 5! - ilustracja #1

 

 

Forza Motorsport 3 rzuca wyzwanie Gran Turismo 5! - ilustracja #2

W Forza Motorsport 3 autorzy zawrą ponad 400 szczegółowo oddanych pojazdów od ponad pięćdziesięciu producentów – amerykańskich, europejskich oraz azjatyckich. Znajdą się wśród nich m.in. Audi R8 V10, Ford GT oraz piękny Nissan 370Z. Każdy z owych samochodów będziemy oczywiście mogli poddać rozbudowanemu tunningowi, a także ustawić pod kątem naszego stylu jazdy. Nie bez znaczenia będzie również rozbudowany edytor wizualny, dzięki któremu upiększymy nasze maszyny czyniąc z nich prawdziwe dzieła sztuki (fani FM2 wyczyniali często prawdziwe cuda). Twórcy oddadzą do naszej dyspozycji ponad sto torów wyścigowych i tras ulicznych. Część z nich będzie nam już znana z poprzednich odsłon (Suzuka, Nürburgring i Sebring International Raceway). Duża grupa lokacji będzie jednak zupełnie nowa – do takich zaliczają się trasy poprowadzone górskim, hiszpańskim regionem Montserrat, włoskim wybrzeżem Amalfi oraz południowo-wschodnimi krainami Ameryki Północnej.

Motywem przewodnim Forza Motorsport ma być realizm. Dzieło Turn 10 charakteryzuje się więc efektowną oprawą graficzną. Widać to nie tylko na przykładzie niezwykle szczegółowych, w pełni trójwymiarowych tras, ale również samochodów, które będą liczyć 10 razy więcej poligonów, aniżeli w przypadku Forza Motorsport 2. Wchodzą w to pełne detali wnętrza samochodów, widoczne po wybraniu jednego z ustawień kamery. Wspaniałą zabawę zapewni zupełnie nowy silnik graficzno-fizyczny. Będzie on odpowiadać nie tylko za realistyczne zachowanie wozów na trasie (reakcja na zmianę opon, nawierzchni itp. ma być bliższa ideałowi), ale również ich zaawansowaną destrukcję – także poprzez efektowne dachowanie. Ogromne wrażenie ma na nas wywrzeć sztuczna inteligencja przeciwników, którzy będą nieustannie analizować sytuację na trasie oraz stan swoich samochodów i przenosić to na pole rywalizacji. Czy wszystkie obietnice zostaną należycie spełnione? Autorzy są pewni, że tak.

Forza Motorsport 3 rzuca wyzwanie Gran Turismo 5! - ilustracja #3
Forza Motorsport 3 rzuca wyzwanie Gran Turismo 5! - ilustracja #4

Nie oznacza to jednak, że Forza Motorsport 3 będzie produkcją zbyt trudną dla szarych użytkowników Xboksa 360. Wystarczy, że uruchomią oni kilka różnych systemów wspomagających – automatycznie wpłynie to nie tylko na poprawę wyników, ale również satysfakcji z gry. W miarę postępów poszczególne ułatwienia będzie można oczywiście dezaktywować. Bycie mistrzem kierownicy wymaga przecież treningu. Autorzy liczą przy okazji na to, że dużą popularnością będą się cieszyć usługi społecznościowe. Mają tu głównie na myśli edytor wizualny, przy pomocy którego naniesiemy na pojazdy wyszukane grafiki i pochwalimy się nimi znajomym, opcję robienia i publikacji zdjęć, system aukcji samochodowych, a także, i to zupełna nowość – edytor filmów. Kręcenie efektownych pokazów zdobędzie zapewne uznanie wśród najbardziej zagorzałych fanów Forzy. Z pewnością nie jeden raz nakręcą oni wyjątkowe obrazy ze swoimi maszynami w rolach głównych.

Forza Motorsport 3 rzuca wyzwanie Gran Turismo 5! - ilustracja #5
Forza Motorsport 3 rzuca wyzwanie Gran Turismo 5! - ilustracja #6

W Forza Motorsport 3 powrócą oczywiście znane i lubiane tryby zabawy. Oprócz usprawnionej opcji kariery dla pojedynczego gracza (w jego ramach znajdą się zawody Circuit, Oval, Drag, Drift i zwykłe czasówki), będzie to rozbudowany multiplayer z przebudowanym systemem reguł.

Forza Motorsport 3 zaliczy swoją światową premierę w październiku bieżącego roku. Gra zostanie wydana w dwóch wersjach: standardowej (59,99 dolarów) oraz, podobnie jak to było w przypadku dwójki, kolekcjonerskiej (79,99 dolarów).

Piotr Doroń

Piotr Doroń

Z wykształcenia dziennikarz i politolog. W GRYOnline.pl od 2004 roku. Zaczynał od zapowiedzi i recenzji, by po roku dołączyć do Newsroomu i już tam pozostać. Obecnie szef tego działu, gdzie zarządza zespołem złożonym zarówno ze specjalistów w swoim fachu, jak i ambitnych żółtodziobów, chętnych do nauki oraz pracy na najwyższych obrotach. Były redaktor niezapomnianego emu@dreams, gdzie zagnała go fascynacja emulacją i konsolami, a także recenzent magazynu GB More. Miłośnik informacji, gier (długo by wymieniać ulubione gatunki), Internetu, dobrej książki sci-fi i fantasy, nie pogardzi również dopieszczonym serialem lub filmem. Mąż, ojciec trójki dzieci, esteta, zwolennik umiaru w życiu prywatnym.

więcej