Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 8 lutego 2007, 17:52

autor: Louvette

Chcesz poprawić swój wzrok - graj w Unreal Tournament

Naukowcy z Uniwersytetu w Rochester (USA) przeprowadzili badania, które wykazały, że osoby grające w produkcje akcji mają spore szanse na zwiększenie ostrości swojego wzroku.

Naukowcy z Uniwersytetu w Rochester (USA) przeprowadzili badania, które wykazały, że osoby grające w produkcje akcji mają spore szanse na zwiększenie ostrości swojego wzroku.

Na początku studenci biorący udział w eksperymencie poproszeni zostali o odnalezienie litery „T” znajdującej się w otoczeniu wielu innych podobnych symboli (był to rodzaj elektronicznego odpowiednika testu z identyfikowaniem znaków na planszy, który przeprowadzany jest choćby w polskich szkołach).

Następnie studentów podzielono na dwie grupy. Uczestnicy pierwszej w trakcie całego miesiąca przez około godzinę dziennie grali w strzelaninę Unreal Tournament, podczas gdy pozostali w tym samym czasie zajmowali się Tetrisem, opisanym przez badaczy jako „równie wymagający pod względem koordynacji ruchowej, ale mniej złożony wizualnie”.

Chcesz poprawić swój wzrok - graj w Unreal Tournament - ilustracja #1
Te dwie gry mają wiele różnic. Jedną z mniej oczywistych jest wpływ na ostrość naszego wzroku.

Po miesiącu badania przeprowadzono raz jeszcze i okazało się, że układający klocki w Tetrisie nie uczynili żadnych postępów w teście, natomiast strzelający do wrogów w Unreal Tournament znacznie łatwiej wskazywali literę „T”, a ostrość ich wzroku zwiększyła się o około 20%. Warto podkreślić, że studenci biorący udział w eksperymencie nie mieli wcześniej do czynienia z grami (wedle słów badaczy, bardzo trudno było takich znaleźć).

Możliwe zatem, że w niedalekiej przyszłości osobom cierpiącym na problemy ze wzrokiem zalecać się będzie lecznicze partie w Unreal Tournament ;-) Co bardziej prawdopodobne, powstanie specjalne rehabilitacyjne oprogramowanie odwzorowujące potrzebę szybkiej identyfikacji pojawiających się na ekranie obiektów, czego wymagają właśnie gry akcji.