Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 8 lutego 2007, 17:52

autor: Louvette

Chcesz poprawić swój wzrok - graj w Unreal Tournament

Naukowcy z Uniwersytetu w Rochester (USA) przeprowadzili badania, które wykazały, że osoby grające w produkcje akcji mają spore szanse na zwiększenie ostrości swojego wzroku.

Naukowcy z Uniwersytetu w Rochester (USA) przeprowadzili badania, które wykazały, że osoby grające w produkcje akcji mają spore szanse na zwiększenie ostrości swojego wzroku.

Na początku studenci biorący udział w eksperymencie poproszeni zostali o odnalezienie litery „T” znajdującej się w otoczeniu wielu innych podobnych symboli (był to rodzaj elektronicznego odpowiednika testu z identyfikowaniem znaków na planszy, który przeprowadzany jest choćby w polskich szkołach).

Następnie studentów podzielono na dwie grupy. Uczestnicy pierwszej w trakcie całego miesiąca przez około godzinę dziennie grali w strzelaninę Unreal Tournament, podczas gdy pozostali w tym samym czasie zajmowali się Tetrisem, opisanym przez badaczy jako „równie wymagający pod względem koordynacji ruchowej, ale mniej złożony wizualnie”.

Chcesz poprawić swój wzrok - graj w Unreal Tournament - ilustracja #1
Te dwie gry mają wiele różnic. Jedną z mniej oczywistych jest wpływ na ostrość naszego wzroku.

Po miesiącu badania przeprowadzono raz jeszcze i okazało się, że układający klocki w Tetrisie nie uczynili żadnych postępów w teście, natomiast strzelający do wrogów w Unreal Tournament znacznie łatwiej wskazywali literę „T”, a ostrość ich wzroku zwiększyła się o około 20%. Warto podkreślić, że studenci biorący udział w eksperymencie nie mieli wcześniej do czynienia z grami (wedle słów badaczy, bardzo trudno było takich znaleźć).

Możliwe zatem, że w niedalekiej przyszłości osobom cierpiącym na problemy ze wzrokiem zalecać się będzie lecznicze partie w Unreal Tournament ;-) Co bardziej prawdopodobne, powstanie specjalne rehabilitacyjne oprogramowanie odwzorowujące potrzebę szybkiej identyfikacji pojawiających się na ekranie obiektów, czego wymagają właśnie gry akcji.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.