Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Visual novel - Gry PC Windows

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry o tematyce visual novel na platformę PC Windows ułożone według popularności.

Eliza
Eliza

Przygodowe 12 sierpnia 2019

Gra typu visual novel opracowana przez studio Zachtronics. W trakcie zabawy śledzimy losy bohaterki pracującej przy sztucznej inteligencji znanej jako Eliza; odkrywając kolejne fragmenty fabularnej układanki, podejmujemy decyzje rzutujące na dalszy przebieg opowieści.

Florence
Florence

Przygodowe 13 lutego 2020

Nietypowa gra narracyjna, w której poznajemy historię pierwszej miłości młodej dziewczyny – tytułowej Florence Yeoh. Za stworzenie gry odpowiada studio Mountains, w którym pracuje m.in. jeden ze współautorów Monument Valley.

Vampire: The Masquerade - Coteries of New York
Vampire: The Masquerade - Coteries of New York

Przygodowe 11 grudnia 2019

Polska gra przygodowa, której akcja toczy się w realiach systemu RPG Wampir: Maskarada. Za stworzenie Vampire: The Masquerade - Coteries of New York odpowiada studio Draw Distance (wcześniej iFun4all). Produkcja pozwala wcielić się w członka jednego z trzech wampirzych klanów, który staje się częścią konfliktu pomiędzy dwiema potężnymi frakcjami.

Doki Doki Literature Club
Doki Doki Literature Club

Przygodowe 22 września 2017

Doki Doki Literature Club jest nietypowym przedstawicielem gatunku visual novel. Gracz wciela się w członka szkolnego klubu literackiego i poznaje należące do niego dziewczyny. Niedługo później opowieść skręca jednak w niespodziewaną stronę... Za stworzenie gry odpowiada studio Team Salvato.

Is It Wrong to Try to Pick Up Girls in a Dungeon? Infinite Combate
Is It Wrong to Try to Pick Up Girls in a Dungeon? Infinite Combate

RPG 28 listopada 2019

Trójwymiarowe RPG akcji, które oparte zostało na popularnych japońskich książkach fantasy z serii Is It Wrong to Try to Pick Up Girls in a Dungeon?, a także ich adaptacji anime. Akcja rozgrywa się w mieście Orario, w którego centrum stoi potężna wieża pełna skarbów i wyzwań.

Negligee: Love Stories
Negligee: Love Stories

Przygodowe 14 września 2018

Druga odsłona serii erotycznych visual novel, stworzona przez niezależne brytyjskie studio studio Dharker. Negligee: Love Stories składa się z czterech głównych scenariuszy, z których każdy oferuje zupełnie nowych bohaterów oraz kilka zakończeń. Śledzimy losy wchodzącej w dorosłość nastolatki, kobiety próbującej uciec z nieudanego małżeństwa, modelki oraz młodej i beztroskiej dziewczyny, która nie stroni od przelotnych związków.

Digimon Survive
Digimon Survive

RPG 2020

Kolejne RPG w uniwersum Digimon, tym razem z domieszką survivalu, point'n'click oraz visual novel. Gracze trafiają do krainy cyfrowych stworków i starają się znaleźć sposób na powrót do rzeczywistego świata.

Utawarerumono: Mask of Deception
Utawarerumono: Mask of Deception

RPG 23 stycznia 2020

Połączenie visual novel oraz taktycznej gry RPG z turowym systemem walki. Produkcja jest sequelem oryginalnego Utawarerumono, wydanego w 2002 roku i przedstawia zupełnie nowych bohaterów oraz historię, rozgrywającą się w świecie fantasy, wzorowanym na średniowiecznej Japonii.

Utawarerumono: Mask of Truth
Utawarerumono: Mask of Truth

RPG 23 stycznia 2020

Hybryda produkcji typu visual novel i taktycznego RPG-a, opracowana przez studio Leaf oraz firmę Aquaplus. Tytuł jest kontynuacją Utawarerumono: Mask of Deception – gracz może więc prześledzić dalsze losy Haku. Jego zadaniem jest przejęcie kontroli nad siłami wojskowymi cesarstwa Yamato i obrona jego terytorium przed sąsiadami. Pomimo że długie segmenty przygodowe nadal są jedynie na krótko przerywane taktycznymi bitwami, autorzy zdecydowali się na wprowadzenie kilku usprawnień, co przekłada się na nowe możliwości na polu walki oraz rodzaje misji pobocznych. Starcia toczą się na trójwymiarowych mapach pokrytych siatką pól, po których poruszają się wszystkie jednostki. Turowe bitwy wzbogacono o element zręcznościowy – kiedy bohater wykonuje akcję, a nam uda się wcisnąć przycisk w odpowiednim momencie, zapewniamy mu dodatkowe bonusy, jak choćby możliwość wyprowadzenia krytycznego ataku; nowością są również potężne, kooperacyjne ataki. Utawarerumono: Mask of Truth oferuje wysokiej jakości, dwuwymiarową oprawę graficzną; z kolei taktyczne fragmenty rozgrywają się w trójwymiarowym środowisku.

Danganronpa: Trigger Happy Havoc
Danganronpa: Trigger Happy Havoc

Przygodowe 18 lutego 2016

Opracowana przez japońskie studio Spike Chunsoft detektywistyczna gra przygodowa z gatunku visual novel. Głównym bohaterem Danganronpa: Trigger Happy Havoc jest rozpoczynający naukę w elitarnej szkole średniej nastolatek Naegi Makoto, który - w przeciwieństwie do odznaczających się imponującymi osiągnięciami kolegów - przyjęcie do szkoły zawdzięcza wygranej na loterii. Wkrótce po inauguracji roku szkolnego Makoto wraz z rówieśnikami zostaje zamknięty w budynku szkoły, a z ust sterowanej elektronicznie maskotki dowiaduje się, że aby wydostać się z pułapki, trzeba zamordować kolegę lub koleżankę z klasy tak, aby nie można było udowodnić mu winy. Sama rozgrywka podzielona została na trzy odrębne fazy. Najpierw rozmawiamy z wybranymi uczniami, budując relacje i dowiadując się przydatnych rzeczy. Kiedy dochodzi do morderstwa, naszym zadaniem jest zebrać dowody oraz zeznania świadków. W końcu przenosimy się na salę sądową, gdzie podczas procesu staramy się wyłonić mordercę w serii minigier.

Coffee Talk
Coffee Talk

Przygodowe 29 stycznia 2020

Nietypowy przedstawiciel gier visual novel od niezależnego studia Toge Productions. W Coffee Talk jako pracownik kawiarni obsługujemy ludność alternatywnego miasta Seattle (obejmującą istoty znane z mitów i legend oraz kosmitów) i poznajemy historie kolejnych bohaterów. Na ich losy wpływają nie kwestie dialogowe, lecz sposób przyrządzania i podawania klientom gorących napojów.

Murder by Numbers
Murder by Numbers

Przygodowe 6 marca 2020

Gra przygodowa typu visual novel, w której rozwiązujemy zagadkę kryminalną. W Murder by Numbers znajdziemy też, zgodnie z tytułem, liczne zagadki matematyczne. Produkcja została opracowana przez deweloperów ze studia Mediatonic.

Pyre
Pyre

RPG 25 lipca 2017

Oryginalny, taktyczny RPG akcji opracowany przez niezależne amerykańskie studio Supergiant Games. Akcja Pyre osadzona została w tajemniczej krainie Downside, będącej miejscem zesłania szczególnie niebezpiecznych przestępców. Główny bohater gry zostaje uratowany przez trójkę zamaskowanych wygnańców, którzy proszą go o pomoc w przeprowadzeniu serii Rytuałów – czyli nietypowej konkurencji, w której zwycięstwo zapewnia odpuszczenie win i możliwość opuszczenia Downside. Rozgrywka dzieli się na dwie zasadnicze części. Podróżując wozem po mapie, zarządzamy naszą drużyną, poznajemy meandry fabuły i podejmujemy rozmaite decyzje wpływające na losy naszych towarzyszy podróży i ich przeciwników. Kluczowym elementem rozgrywki jest jednak uczestnictwo w kolejnych Rytuałach, stanowiących połączenie mechaniki produkcji spod znaku MOBA oraz gier sportowych. Zadaniem obu 3-osobowych drużyn jest przejęcie kuli i dostarczenie jej na drugą stronę mapy, do płonącego stosu przeciwnika, który pełni rolę „bramki”.

Steins;Gate
Steins;Gate

Przygodowe 26 sierpnia 2010

Steins;Gate to przygodowa gra sci-fi należąca do podgatunku visual novel. Gracze śledzą losy studenta pierwszego roku tokijskiego uniwersytetu oraz początkującego wynalazcy, który trafia na trop spisku związanego z jednym ze stworzonych przez niego gadżetów.

AI: The Somnium Files
AI: The Somnium Files

Przygodowe 17 września 2019

Detektywistyczna gra przygodowa z elementami visual novel, w której staramy się rozwiązać zagadkę morderstw mających miejsce w zaawansowanym technologicznie, współczesnym Tokio. Gra została stworzona przez autorów serii Zero Escape.

Danganronpa 2: Goodbye Despair
Danganronpa 2: Goodbye Despair

Przygodowe 18 kwietnia 2016

Kontynuacja wydanej w 2010 roku detektywistycznej przygodówki visual novel studia Spike Chunsoft. W grze Danganronpa 2: Goodbye Despair wcielamy się w postać zupełnie nowego bohatera imieniem Hajime Hinata, który zostaje przyjęty do grona uczniów elitarnej szkoły średniej, choć sam nie pamięta, czym sobie na to zasłużył. Podczas jednej ze szkolnych wycieczek klasa naszego bohatera zostaje uwięziona na tropikalnej wyspie i żeby się z niej wydostać, uczniowie muszą zamordować jednego ze swych rówieśników, nie dając się złapać przez pozostałych. Mechanika rozgrywki opiera się na tych samych schematach co pierwowzór, a zabawa podzielona została na trzy odrębne fazy, w których najpierw prowadzimy swobodne rozmowy, następnie zbieramy zeznania i dowody w sprawie popełnionego morderstwa, aby finalnie przenieść się na salę sądową i wytypować mordercę. Całość została okraszona typową dla gatunku visual novel oprawą graficzną.

Boyfriend Dungeon
Boyfriend Dungeon

RPG 2020

Oryginalny tytuł łączący elementy dungeon crawlerów i roguelike z aspektami charakterystycznymi dla gier visual novel i symulatorów randkowych. Gracze przemierzają tytułowe podziemia i ratują osoby przemienione w zdobywany po drodze oręż, z którymi później mogą romansować.

Necrobarista
Necrobarista

Przygodowe marzec 2020

Gra z gatunku visual novel rozgrywająca się w niezwykłej kawiarni, odwiedzanej zarówno przez żywych, jak i umarłych. To niecodzienne miejsce znajduje się w centrum australijskiego Melbourne. W grze Necrobarista gracze mają sposobność poznać wiele barwnych postaci z najrozmaitszych grup społecznych: od pracujących w kawiarni baristów, poprzez klientów-hipsterów, aż po złowrogich gangsterów i nekromantów. Gracz ma możliwość stopniowego odkrywania sekretów tego świata na własną rękę. Treść historii poznajemy, czytając opisy towarzyszące różnym elementom otoczenia oraz kwestie dialogowe, unoszące się nad postaciami niczym dymki komiksowe. Bywa, że fragmenty tekstów stanowią formę hiperłącza, które po kliknięciu otwiera przed graczem nowe opcje. Gra Necrobarista powstała na bazie silnika Unity 3D. Produkcja oferuje trójwymiarową grafikę stylizowaną na anime – to ostatnie osiągnięto dzięki zastosowaniu techniki cel-shading oraz charakterystycznej mimice bohaterów.

Steins;Gate: My Darling's Embrace
Steins;Gate: My Darling's Embrace

Przygodowe 10 grudnia 2019

Przygodówka sci-fi należąca do podgatunku visual novel. Gracze śledzą losy studenta pierwszego roku tokijskiego uniwersytetu oraz początkującego wynalazcy. Gra jest pobocznym tytułem wydanego w 2010 roku Steins;Gate. W przeciwieństwie do niego, nie jest fantastyczno-naukowym thrillerem, a typową komedią komedią romantyczną, w której główne role odgrywają bohaterowie oryginału.

The Fruit of Grisaia
The Fruit of Grisaia

Przygodowe 30 maja 2015

The Fruit of Grisaia to opracowana z myślą o pecetach przygodówka visual novel. Wcielamy się w niej w nastoletniego zabójcę, który rozpoczyna naukę w szkole pełnej uczniów z mrocznymi sekretami. Podczas zabawy zajmujemy się głównie śledzeniem historii i podejmowaniem decyzji, które kierują opowieść na jedną z kilku alternatywnych ścieżek fabularnych.

If My Heart Had Wings
If My Heart Had Wings

Przygodowe 25 maja 2012

If My Heart Had Wings to opracowana z myślą o pecetach przygodówka typu visual novel. Gra opowiada o klubie szkolnym, którego członkowie próbują zbudować szybowiec. Zabawa sprowadza się do śledzenia fabuły i podejmowania w kluczowych momentach wyborów, mających daleko idące konsekwencje.

Mystic Pillars
Mystic Pillars

Logiczne kwiecień 2020

Mystic Pillars to hybryda gry logicznej i produkcji typu visual novel, w której szukamy sposobu na powstrzymanie suszy trapiącej wspaniałe niegdyś królestwo. W trakcie zabawy rozwiązujemy zagadki polegające na przenoszeniu klejnotów pomiędzy tytułowymi filarami.

Fate/stay night
Fate/stay night

Przygodowe 30 stycznia 2004

Japońska gra przygodowa, należąca do podgatunku visual novel. Akcja tytułu rozgrywa się we współczesnej Japonii. Gracze śledzą losy ucznia liceum, przez przypadek stającego się uczestnikiem turnieju magicznego, w którym stawką jest jego życie, a nagrodą spełnienie wszystkich życzeń.

Psycho-Pass: Mandatory Happiness
Psycho-Pass: Mandatory Happiness

Przygodowe 24 kwietnia 2017

Opracowana przez japońskie studio 5pb. gra przygodowa z gatunku visual novel. Fabuła Psycho-Pass: Mandatory Hapiness osadzona została w uniwersum popularnej serii anime i toczy się równolegle do wydarzeń zawartych w pierwszym sezonie serialu. Produkcja prezentuje nam ponurą wizję 2113 roku, w której system komputerowy Sybil monitoruje działania, myśli oraz stan emocjonalny obywateli, obliczając prawdopodobieństwo popełnienia przez nich przestępstwa. Podczas gry wcielamy się w jednego z dwóch nowych członków Departamentu Dochodzeń Kryminalnych: skazanego wcześniej na śmierć Egzekutora Takumę Tsurugi lub pełniącego rolę inspektora mężczyznę o wykasowanej pamięci, Nadeshiko Kugatachiego. W trakcie zabawy biernie śledzimy rozwój fabuły, prezentowanej w formie tekstu, ilustracji i krótkich sekwencji animowanych. Co pewien czas zostajemy jednak postawieni przed wyborem kilku alternatywnych akcji, zaś podjęte decyzje w istotny sposób wpływają na dalszy rozwój fabuły i jej możliwe zakończenia.