Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePSPPCPSV
Okładka Danganronpa: Trigger Happy Havoc (PSP)

Danganronpa: Trigger Happy Havoc

Opracowana przez japońskie studio Spike Chunsoft detektywistyczna gra przygodowa z gatunku visual novel.

Przygodowe | thriller | detektywistyczne | visual novel | elementy zręcznościowe

Okładka Danganronpa: Trigger Happy Havoc (PSP)

data premiery gry:

25lis2010

PSP

10paź2013

PSV

18lut2016

PC

Danganronpa: Trigger Happy Havoc na platformę PC, PSV i PSP jest oryginalną przygodówką z gatunku visual novel. Wcielamy się w niej w ucznia liceum, próbującego wydostać się z zamkniętej na cztery spusty szkoły oraz starającego się rozwiązać tajemnice dokonywanych w niej morderstw, których autorami są jego koleżanki i koledzy. Za stworzenie tytułu odpowiada japońskie studio Spike Chunsoft, które na swoim koncie ma już podobne produkcje, takie jak chociażby 999: Nine Hours, Nine Persons, Nine Doors. Danganronpa na PC, PSV i PSP jest poprawionym portem jej oryginalnej wersji, która ukazała się wyłącznie w Japonii w 2010 roku na PlayStation PSP. Deweloperzy wprowadzili nowy model sterowania oparty na wykorzystaniu klawiatury i myszki oraz podwyższyli rozdzielczość i jakość przerywników filmowych oraz grafiki.

Fabuła

Głównym bohaterem chłopak o imieniu Makoto Naegi, który jest jedną z wielu osób rozpoczynających naukę w elitarnej prywatnej szkole średniej. Przyjmuje ona jedynie kandydatów odznaczających się niesamowitymi osiągnięciami na różnych, często dziwnych, polach zainteresowań i specjalizacji. Makoto nie posiada jednak żadnego specjalnego talentu, a wpis na listę uczniów zawdzięcza wygranej w loterii. Na miejscu przekonuje się, że wraz z kilkunastoma innymi pierwszoklasistami zostaje zamknięty we wnętrzu budynku. Zebrani dowiadują się wkrótce z ust sterowanej elektronicznie maskotki o imieniu Monokuma, że aby wydostać się z pułapki muszą zamordować kolegę lub koleżankę tak, by nie zostać złapanym przez pozostałych. W przeciwnym razie resztę swego życia spędzą w szkole.

Mechanika

Model rozgrywki na PC, PSV i PSP przypomina popularną serię Ace Attorney. Jak w wielu innych standardowych visual novel akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby i śledzimy dialogi postaci wyświetlane na ekranie, którym towarzyszą dwuwymiarowe portrety mówiących. Wszystkie lokacje przedstawione zostały w trójwymiarze, chociaż nie możemy się po nich swobodnie poruszać. Każdy rozdział gry podzielony został na fazy. W pierwszej rozmawiamy z wybranymi przez nas uczniami, budując z nimi relację oraz zdobywając w ten sposób specjalne umiejętności przydatne w śledztwach. W drugiej dochodzi do morderstwa i przenosimy się na miejsce zbrodni. Możemy wówczas zdobywać zeznania świadków oraz zbierać dowody. W ostatnim dochodzi do procesu, w którym wszyscy uczniowie muszą wyznaczyć wspólnie mordercę. Każdy przedstawia swoje racje i teorie, a gracz dzięki zebranym dowodom ma okazję za pomocą zręcznościowej minigry sprzeciwić się wyrażonym konkluzjom. Jeśli morderca zostanie wybrany poprawnie zostaje on skazany na śmierć przez sędziego w procesie, którą jest wspomniana już maskotka.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna Danganronpa: Trigger Happy Havoc na platformie PC, PSV i PSP jest wyjątkowo kolorowa i surrealistyczna mimo dość ponurej tematyki gry. Projekty postaci są mocno przerysowane i karykaturalne. Jak już zostało wspomniane tytuł łączy trójwymiarowe tła z dwuwymiarowymi statycznymi portretami bohaterów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena gry 8,8 / 10 na podstawie 105 ocen czytelników.

Wymagania wiekowe Danganronpa: Trigger Happy Havoc

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Danganronpa: Trigger Happy Havoc

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i5-3470 2.93 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce 460 lub lepsza, 6 GB HDD, Windows 7
Minimalne: Intel Core 2 Duo 2.8 GHz, 3 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce 460 lub lepsza, 5 GB HDD, Windows 7

Wieści ze świata (film Assassin’s Creed, Danganronpa: Trigger Happy Havoc) 18/1/2016
Wieści ze świata (film Assassin’s Creed, Danganronpa: Trigger Happy Havoc) 18/1/2016

wiadomość18 stycznia 2016

Dziś piszemy m.in. o końcu zdjęć do filmu Assassin’s Creed i zapowiedzi pecetowej wersji gry Danganronpa: Trigger Happy Havoc. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

PSP
PSV
PC