Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweSwitchPCXONEPS4
Okładka Vampire: The Masquerade - Coteries of New York (Switch)

Vampire: The Masquerade - Coteries of New York

Polska gra przygodowa, której akcja toczy się w realiach systemu RPG Wampir: Maskarada. Za stworzenie Vampire: The Masquerade - Coteries of New York odpowiada studio Draw Distance (wcześniej iFun4all).

Przygodowe | visual novel | polskie | indie | wampiry | urban fantasy | Świat Mroku

Okładka Vampire: The Masquerade - Coteries of New York (Switch)

data premiery gry:

11gru2019

PC

24mar2020

Switch

25mar2020

XONE PS4

Vampire: The Masquerade – Coteries of New York to gra przygodowa, której akcja jest osadzona w uniwersum urban fantasy Świat Mroku, znanym z wielu różnych „papierowych” systemów RPG, takich jak Vampire: The Masquerade czy Werewolf: The Apocalypse. Produkcja pozwala graczom wcielić się w wampira, który staje się częścią konfliktu pomiędzy dwiema potężnymi frakcjami. Za stworzenie tego tytułu odpowiada polskie studio Draw Distance (w przeszłości znane jako iFun4all i odpowiedzialne m.in. za Serial Cleanera).

Fabuła

W Vampire: The Masquerade – Coteries of New York gracz wciela się w świeżo stworzonego wampira, który nie rozumie jeszcze zasad rządzących jego nowym życiem. Opuszczony przez swojego Rodzica, trafia on pod opiekę starszego i intryganckiego wampira.

Protagonista jest członkiem konserwatywnej organizacji zwanej Camarillą. Wraz z postępami fabularnymi odkrywa on kolejne wampirze frakcje, w tym niezależnych Anarchistów, którzy toczą konflikt z jego macierzystą grupą. Z czasem nasz bohater gromadzi wokół siebie koterię (drużynę towarzyszy o zbieżnych celach). To, jaka z postaci zdecyduje się dołączyć do głównego bohatera zależy od tego, po której stronie konfliktu stanął. Warto odnotować, że wątek fabularny omawianej produkcji jest częścią kanonu piątej edycji systemu RPG Vampire: The Masquerade.

Mechanika

Zabawa w Vampire: The Masquerade – Coteries of New York polega głównie na czytaniu opisów i kwestii dialogowych, obserwowaniu ilustracji i podejmowaniu wyborów, które mają wpływ na przebieg opowieści. Głównym celem rozgrywki jest poznawanie wątku fabularnego przygotowanego przez twórców, ale mamy też dostęp do zadań pobocznych (w tym powiązanych z towarzyszami).

Warto odnotować, że gracz może wcielić się w jedną z trzech odmiennych postaci, należących do klasycznych klanów znanych z Wampira: Maskarady. Wybór decyduje o tym, do jakich mocy wampirycznych (tzw. dyscyplin) uzyskamy dostęp w trakcie gry. Klan ma też wpływ na nasze stosunki z innymi członkami koterii oraz dostępność poszczególnych zadań pobocznych.

Poza Dyscyplinami, w grze istnieją również trzy podstawowe wskaźniki, które są modyfikowane przez decyzje podejmowane przez gracza. Mają one wpływ na dalszy przebieg rozgrywki. Pierwszym z nich jest głód. Zaspokajanie pragnienia krwi jest niezwykle istotne. Jeśli bowiem gracz o niej zapomni, to do głosu dojdzie Bestia – mroczna istota żyjąca w każdym wampirze. Jej przebudzenie ma negatywny wpływ na pozostałe parametry istotne w czasie rozgrywki – człowieczeństwo i Maskaradę. Dostarczenie pożywienia, które temu zapobiega jest możliwe dzięki polowaniom, które można organizować w czasie wykonywania zadań. Drugim z zaimplementowanych w grze wskaźników jest człowieczeństwo: określa ono, jak mocno protagonista jest zakorzeniony w ludzkim systemie wartości. Wartość tego wskaźnika ma wpływ na dostępność dodatkowych opcji dialogowych. Ostatni wskaźnik – Maskarada – określa, jak dobrze ukrywa się główny bohater w ludzkiej rzeczywistości. Unikanie używania nadludzkich zdolności na oczach śmiertelników pozwoli na pozostanie poza zasięgiem wzroku tzw. Drugiej Inkwizycji. Jest to międzynarodowa organizacja, która zajmuje się polowaniem na wampiry.

Tryby gry

W Vampire: The Masquerade – Coteries of New York możemy grać wyłącznie samotnie. Podstawą rozgrywki jest tutaj kampania fabularna.

Kwestie techniczne

Vampire: The Masquerade – Coteries of New York posiada przyzwoitą oprawę graficzną, na którą składają się głównie dwuwymiarowe ilustracje. Produkcja wyróżnia się mrocznym stylem artystycznym, który dobrze pasuje do charakterystycznego klimatu uniwersum Świata Mroku. Ilustracje przypominają grafiki z podręczników do systemu Wampir: Maskarada.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 1 / 10 na podstawie 65 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 4,3 / 10 na podstawie 167 głosów czytelników.

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Vampire: The Masquerade - Coteries of New York

Klasyfikacja PEGI Vampire: The Masquerade - Coteries of New York

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język.

Wymagania sprzętowe Vampire: The Masquerade - Coteries of New York

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 3.0 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows 7 SP1
Vampire The Masquerade: Shadows of New York – nowa opowieść o wampirach
Vampire The Masquerade: Shadows of New York – nowa opowieść o wampirach

wiadomość9 kwietnia 2020

Studio Draw Distance zapowiedziało swoje kolejne dzieło. Mowa o Vampire: The Masquerade - Shadows of New York, w którym ponownie trafimy do Nowego Jorku rodem ze Świata Mroku, by jako członek klanu Lasombra rozwikłać zagadkę śmierci przywódcy lokalnych Anarchistów.

Premiera polskiego Vampire: The Masquerade - Coteries of New York uległa przesunięciu
Premiera polskiego Vampire: The Masquerade - Coteries of New York uległa przesunięciu

wiadomość29 listopada 2019

Studio Draw Distance ogłosiło, że data premiery pecetowej wersji gry Vampire: The Masquerade - Coteries of New York została przesunięta. Tytuł ukaże się tydzień później, niż początkowo zapowiadano.

Polskie Vampire: The Masquerade - Coteries of New York z datą premiery
Polskie Vampire: The Masquerade - Coteries of New York z datą premiery

wiadomość19 października 2019

Studio Draw Distance ujawniło datę premiery pecetowego wydania Vampire: The Masquerade – Coteries of New York. Polska gra przygodowa w Świecie Mroku zadebiutuje w grudniu na PC, a w przyszłym roku trafi na konsole.

Polska gra na licencji Vampire: The Masquerade zapowiedziana
Polska gra na licencji Vampire: The Masquerade zapowiedziana

wiadomość4 czerwca 2019

Polskie studio Draw Distance zapowiedziało Vampire: The Masquerade – Coteries of New York. Produkcja zmierza na PC oraz Nintendo Switch i będzie interaktywną opowieścią, w której weźmiemy udział w konflikcie pomiędzy dwiema frakcjami wampirów.

PC
Switch
XONE
PS4