Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweXONEPS4PCSwitch
Okładka Vampire: The Masquerade - Coteries of New York (PC)
OkładkaVampire: The Masquerade - Coteries of New York (PC)

Vampire: The Masquerade - Coteries of New York

Polska gra przygodowa, której akcja toczy się w realiach systemu RPG Wampir: Maskarada. Za stworzenie Vampire: The Masquerade - Coteries of New York odpowiada studio Draw Distance (wcześniej iFun4all).

Przygodowe | visual novel | polskie | indie | wampiry | urban fantasy | Świat Mroku | PS Plus Premium | PS Plus Extra

Vampire: The Masquerade - Coteries of New York Premiera

11gru2019

PC

24mar2020

Switch

25mar2020

PS4 XONE

Gry podobne do Vampire: The Masquerade - Coteries of New York

If My Heart Had Wings

Mask of the Rose

Ghostwire: Tokyo - Preludium

Vampire: The Masquerade – Coteries of New York to gra przygodowa, której akcja jest osadzona w uniwersum urban fantasy Świat Mroku, znanym z wielu różnych „papierowych” systemów RPG, takich jak Vampire: The Masquerade czy Werewolf: The Apocalypse. Produkcja pozwala graczom wcielić się w wampira, który staje się częścią konfliktu pomiędzy dwiema potężnymi frakcjami. Za stworzenie tego tytułu odpowiada polskie studio Draw Distance (w przeszłości znane jako iFun4all i odpowiedzialne m.in. za Serial Cleanera).

Fabuła

W Vampire: The Masquerade – Coteries of New York gracz wciela się w świeżo stworzonego wampira, który nie rozumie jeszcze zasad rządzących jego nowym życiem. Opuszczony przez swojego Rodzica, trafia on pod opiekę starszego i intryganckiego wampira.

Protagonista jest członkiem konserwatywnej organizacji zwanej Camarillą. Wraz z postępami fabularnymi odkrywa on kolejne wampirze frakcje, w tym niezależnych Anarchistów, którzy toczą konflikt z jego macierzystą grupą. Z czasem nasz bohater gromadzi wokół siebie koterię (drużynę towarzyszy o zbieżnych celach). To, jaka z postaci zdecyduje się dołączyć do głównego bohatera zależy od tego, po której stronie konfliktu stanął. Warto odnotować, że wątek fabularny omawianej produkcji jest częścią kanonu piątej edycji systemu RPG Vampire: The Masquerade.

Mechanika

Zabawa w Vampire: The Masquerade – Coteries of New York polega głównie na czytaniu opisów i kwestii dialogowych, obserwowaniu ilustracji i podejmowaniu wyborów, które mają wpływ na przebieg opowieści. Głównym celem rozgrywki jest poznawanie wątku fabularnego przygotowanego przez twórców, ale mamy też dostęp do zadań pobocznych (w tym powiązanych z towarzyszami).

Warto odnotować, że gracz może wcielić się w jedną z trzech odmiennych postaci, należących do klasycznych klanów znanych z Wampira: Maskarady. Wybór decyduje o tym, do jakich mocy wampirycznych (tzw. dyscyplin) uzyskamy dostęp w trakcie gry. Klan ma też wpływ na nasze stosunki z innymi członkami koterii oraz dostępność poszczególnych zadań pobocznych.

Poza Dyscyplinami, w grze istnieją również trzy podstawowe wskaźniki, które są modyfikowane przez decyzje podejmowane przez gracza. Mają one wpływ na dalszy przebieg rozgrywki. Pierwszym z nich jest głód. Zaspokajanie pragnienia krwi jest niezwykle istotne. Jeśli bowiem gracz o niej zapomni, to do głosu dojdzie Bestia – mroczna istota żyjąca w każdym wampirze. Jej przebudzenie ma negatywny wpływ na pozostałe parametry istotne w czasie rozgrywki – człowieczeństwo i Maskaradę. Dostarczenie pożywienia, które temu zapobiega jest możliwe dzięki polowaniom, które można organizować w czasie wykonywania zadań. Drugim z zaimplementowanych w grze wskaźników jest człowieczeństwo: określa ono, jak mocno protagonista jest zakorzeniony w ludzkim systemie wartości. Wartość tego wskaźnika ma wpływ na dostępność dodatkowych opcji dialogowych. Ostatni wskaźnik – Maskarada – określa, jak dobrze ukrywa się główny bohater w ludzkiej rzeczywistości. Unikanie używania nadludzkich zdolności na oczach śmiertelników pozwoli na pozostanie poza zasięgiem wzroku tzw. Drugiej Inkwizycji. Jest to międzynarodowa organizacja, która zajmuje się polowaniem na wampiry.

Tryby gry

W Vampire: The Masquerade – Coteries of New York możemy grać wyłącznie samotnie. Podstawą rozgrywki jest tutaj kampania fabularna.

Kwestie techniczne

Vampire: The Masquerade – Coteries of New York posiada przyzwoitą oprawę graficzną, na którą składają się głównie dwuwymiarowe ilustracje. Produkcja wyróżnia się mrocznym stylem artystycznym, który dobrze pasuje do charakterystycznego klimatu uniwersum Świata Mroku. Ilustracje przypominają grafiki z podręczników do systemu Wampir: Maskarada.

Ostatnia modyfikacja 10 marca 2020

Tryb gry: single player  

Nośnik: 2,7 GB

Ocena użytkowników: 5,5 / 10 na podstawie 79 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 4,3 / 10 na podstawie 167 głosów czytelników.

Vampire: The Masquerade - Coteries of New York cena w dniu premiery: 71,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Vampire: The Masquerade - Coteries of New York

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język.

Vampire: The Masquerade - Coteries of New York Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 3.0 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows 7 SP1
PC
Switch
XONE
PS4