Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCiOSSwitchPS4XONE
Okładka Serial Cleaner (PC)

Serial Cleaner

Opracowana przez rodzime studio iFun4all oldskulowa, dwuwymiarowa gra akcji z elementami skradanki, osadzona w gangsterskich klimatach Ameryki lat 70. ubiegłego stulecia.

Akcji | skradanki | 2D | polskie | top-down | indie | lata 60. i 70. XX wieku

Okładka Serial Cleaner (PC)

data premiery gry:

11lip2017

PS4

14lip2017

XONE PC

30lis2017

Switch

20cze2019

iOS

Serial Cleaner to utrzymana w klimatach Ameryki lat 70. oldskulowa skradanka, inspirowana takimi obrazami jak Fargo czy Pulp Fiction Quentina Tarantino. Produkcja ukazała się na platformie PC, XONE itd., a za jej powstanie odpowiada rodzime, krakowskie studio iFun4all, mające na koncie m.in. dwie oryginalne zręcznościówki Red Game Without a Great Name oraz Green Game: TimeSwapper.

Fabuła

Fabuła stanowi przewrotną wariację na temat opowieści o seryjnym mordercy. Główny bohater gry wkracza bowiem do akcji wtedy, gdy trupy już padły – to tytułowy „seryjny czyściciel”, specjalizujący się w sprzątaniu miejsc zbrodni, czyli pozbywaniu się ciał, wyrzucaniu dowodów i usuwaniu śladów krwi. W Serial Cleaner możemy więc poczuć się jak Winston Wolf z kultowego Pulp Fiction. Wrażenie dodatkowo podkreślone jest przez fakt, że gra podchodzi do tematu z przymrużeniem oka: protagonista nosi „zabójczy” wąsik i nigdy nie wychodzi z domu bez modnych, obcisłych spodni oraz wielkich, przyciemnianych okularów.

Mechanika

Serial Cleaner jest dynamiczną grą akcji z elementami skradanki, w której poszczególne misje wzorowane są na rzeczywistych miejscach zbrodni z lat 70. W trakcie zabawy celem graczy jest skuteczne „wyczyszczenie” ich w taki sposób, aby nie zostać wykrytym przez patrolujących teren policjantów. Zadanie nieco ułatwia fakt, że zazwyczaj mamy do czynienia z gliniarzami, którzy niespecjalnie przejmują się powagą swojej pracy. Doskonałym tego przykładem może być chociażby fakt, że przestają oni szukać bohatera, gdy tylko stracą go z oczu, tłumacząc sobie, że zarabiają zbyt mało by poświęcać się dla sprawy. Produkcja studia iFun4all pozwala nam na dość dużą swobodę działania, premiując eksplorację oraz umiejętność szybkiego podejmowania decyzji i eksperymentowania z różnymi rozwiązaniami tego samego problemu, a każdy z poziomów zaliczyć możemy na wiele sposobów.

Kwestie techniczne

Wydana na platformie PC, XONE itd. 4 gra Serial Cleaner odznacza się dwuwymiarową oprawą graficzną w stylu retro oraz izometrycznym rzutem kamery, przez co budzić może skojarzenia z serią Hotline Miami. Styl graficzny sugestywnie oddaje jednak klimat Ameryki lat 70. ubiegłego wieku, czerpiąc inspirację z prac takich artystów, jak Matthew Lyons czy Moebious. Ciekawostkę stanowi fakt, że gra korzysta z systemu Real-World Data, czyli informacji pobieranych ze świata rzeczywistego i za ich pomocą modyfikuje warunki rozgrywki. Przykładowo jeśli zasiądziemy do zabawy w nocy, w wirtualnym świecie również zapadnie mrok, co wpłynie m.in. na zasięg wzroku bohatera oraz zachowanie policjantów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 614 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6,2 / 10 na podstawie 75 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 44,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Serial Cleaner

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język.

Wymagania sprzętowe Serial Cleaner

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo 2.5 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki GeForce 9600 GT lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows 7/8/10
Recenzja gry Serial Cleaner – świat według czyściciela zwłok
Recenzja gry Serial Cleaner – świat według czyściciela zwłok

Recenzja 11 lipca 2017, 15:45

Serial Cleaner oferuje też dziesięć dodatkowych zadań inspirowanych filmami, do których dostęp trzeba sobie odblokować. Są to pełnoprawne misje, nieustępujące w żaden sposób tym z głównego trybu fabularnego, a w niektórych przypadkach nawet je przewyższające. Sprzątanie po masakrach w kantynie Mos Eisley czy na pokładzie statku Nostromo to jedne z najciekawszych zleceń dostępnych w grze.

PC
PS4
XONE
Switch
iOS