Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4SwitchXONE
Okładka Cinders (PS4)
OkładkaCinders (PS4)

Cinders

Cinders to niezależna produkcja będąca graficzną nowelą. Gra w luźny sposób inspiruje się baśnią o Kopciuszku i opowiada historie czterech kobiet, które muszą podejmować trudne decyzje wpływające na ich przyszłość. Za tytuł odpowiada polskie studio MoaCube.

Przygodowe | 2D | visual novel | polskie | baśń | indie | Xbox Play Anywhere

Cinders Premiera

20lip2012

PC

14lut2019

Switch

26sie2020

XONE PS4

Cinders to niezależna gra wideo będąca nowelą graficzną inspirowaną baśnią o Kopciuszku. Za jej produkcję odpowiada niewielkie polskie studio MoaCube, które zostało założone przez Tomasza Grochowiaka i Gracjanę Zielińską.

Fabuła skupia się na przedstawieniu losów czterech kobiet, z których główną postacią jest Kopciuszek. Tytuł tylko inspiruje się kultową baśnią, a historia i wszystkie postacie znacznie się różnią od oryginału. Kopciuszek nie jest więc pokrzywdzoną i nieporadną dziewczyną, lecz świadomą i pewną swoich wartości kobietą, która wraz z pozostałymi bohaterkami, napotyka na swej drodze różne problemy. Jest to więc swego rodzaju baśń dla dorosłych, mówiąca o poszanowaniu drugiej osoby, poznaniu jej celów i motywacji.

Rozgrywka w głównej mierze opiera się na czytaniu wyświetlanego na ekranie tekstu, wyciąganiu wniosków i dokonywaniu na ich podstawie wyborów moralnych, które występują w grze Cinders bardzo często. Twórcy przygotowali około 300 możliwych decyzji, których należy dokonać w 120 sytuacjach. Nie są to suche liczby, gdyż w zależności od naszych działań zmienia się fabuła historii opowiadanej w produkcji.

Oprawa wizualna składa się z delikatnie animowanych, baśniowych obrazków, które zmieniają się w zależności od aktualnie wyświetlanej sceny. Dzięki temu gra wygląda przyjemnie i jednocześnie nie ma wygórowanych wymagań graficznych. To, co widzimy na ekranie niemal w całości zostało wykonane przez Gracjanę Zielińską.

Założyciel studia MoaCube, Tomasz Grochowiak, wcześniej pracował w CD Projekt RED, natomiast Gracjana Zielińska to artystka, która wykonywała ilustracje dla takich firm jak: Corel, Ballistic Publishing, Harper Design czy Avantura Studio.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 0 / 10 na podstawie 36 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Cinders

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym.
PC
Switch
XONE
PS4