Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowe3DSPS4XONEPSVPC
Okładka Zero Escape: Zero Time Dilemma (PSV)
OkładkaZero Escape: Zero Time Dilemma (PSV)

Zero Escape: Zero Time Dilemma

Utrzymana w konwencji horroru interaktywna gra przygodowa z gatunku visual novel, stanowiąca trzecią odsłonę serii Zero Escape, tworzoną we współpracy studiów ChunSoft oraz Aksys Games.

Przygodowe | thriller | horror | elementy logiczne | visual novel

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Zero Escape: Zero Time Dilemma Premiera

28cze2016

3DS PSV

29cze2016

PC

18sie2017

PS4

30sie2022

XONE

producent: ChunSoft wydawca: Aksys Games

Trzecia odsłona znakomitej serii gier przygodowych na PC, PSV itd. z elementami logicznymi od studia Spike Chunsoft. Reżyserem projektu jest Kotaro Uchikoshi, odpowiedzialny za poprzednie części, które ukazały się na konsolach PS Vita i Nintendo 3DS. Wydana przez Aksys Games produkcja jest zwieńczeniem całego cyklu i została wydana również na komputery osobiste z systemem Windows za pośrednictwem platformy Steam.

Fabuła

Historia rozgrywa się w osadzonej na Marsie jednostce badawczej, której celem jest sprawdzenie, w jaki sposób kształtują się relacje między osobami żyjącymi w zamkniętej i odciętej od świata przestrzeni. Akcja umiejscowiona jest w okresie pomiędzy wydarzeniami znanymi z poprzednich odsłon serii; stanowi sequel pierwszej i prequel drugiej części. W Zero Time Dilemma spotykamy bohaterów, których mieliśmy okazję poznać wcześniej – ponownie widzimy m.in. Carlosa, Q i Akane. Po raz kolejny zostają oni wciągnięci wbrew swojej woli do gry, której stawką będzie ich życie. Żeby przetrwać, muszą wydostać się z zamkniętego pomieszczenia, a o ich losie przesądzi tajemniczy bohater nazywany Zero. Bohaterowie zostają podzieleni na trzy zespoły i razem stają do walki o życie.

Przedstawione wydarzenia nie są bezpośrednio powiązane z fabułami pozostałych odsłon. Stanowią niezależną opowieść, która udzieli odpowiedzi na wiele pytań dotyczących wydarzeń z poprzednich części serii.

Mechanika

Gra podzielona jest na etapy, z których każdy trwa 90 minut. W skład każdego rozdziału wchodzą dialogi pomiędzy postaciami oraz zagadki logiczne, których rozwiązanie ma na celu wyjście z pomieszczenia, zwieńczone koniecznością dokonania wyboru moralnego, który wpłynie na losy bohaterów. Ważne jest to, że można przełączać się pomiędzy zespołami uczestników zabójczej rozgrywki, co ma umożliwić nawiązanie współpracy pomiędzy nimi. Gra dysponuje losowym algorytmem, który w tej samej sytuacji fabularnej zadziała inaczej dla każdej sesji Zero Time Dilemma. Oznacza to, że ponowne uruchomienie gry sprawi, że konsekwencje podjętych przez gracza wyborów będą inne, a mechanizmy, które pozwoliły bohaterom przeżyć, teraz mogą przyczynić się do ich śmierci.

Po każdym 90-minutowym etapie bohaterowie tracą przytomność i po przebudzeniu nie pamiętają, co wcześniej zaszło. Po rozegraniu konkretnego rozdziału zostanie on oznaczony w specjalnym drzewku, żeby gracz miał świadomość, który element fabuły został przezeń odkryty. Zarówno w trakcie wyboru kolejnej sekwencji, jak i rozgrywania jej ani gracz, ani bohaterowie nie mają świadomości, w jakim położeniu chronologicznym rozgrywa się akcja gry – całość historii trzeba sobie poskładać samodzielnie.

Kwestie techniczne

Zero Time Dilemma na PC, PSV itd. oferuje w pełni trójwymiarową, stylizowaną na japońską animację oprawę graficzną, tak w toku gry, jak i podczas sekwencji filmowych. Zamiast ciężkich bloków tekstu, charakterystycznych dla poprzednich odsłon serii, zastosowano tu krótkie wstawki animowane. Szczególną uwagę należy zwrócić na mroczną, klimatyczną muzykę, towarzyszącą graczowi od pierwszych minut. W pełni udźwiękowione dialogi bohaterów są dostępne w japońskiej i angielskiej wersji językowej.

Dodatkowe informacje

Gra jest dystrybuowana w wersji cyfrowej na terenie Europy i Stanach Zjednoczonych; dodatkowo w USA można ją nabyć na nośnikach fizycznych.

Ostatnia modyfikacja 13 lipca 2015

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,5 / 10 na podstawie 373 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Zero Escape: Zero Time Dilemma

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Zero Escape: Zero Time Dilemma Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-530 2.93 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 650/Radeon HD 7700 lub lepsza
 • 4 GB HDD
 • Windows 7
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-3570K 3.40 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 650/Radeon HD 7700 lub lepsza
 • 4 GB HDD
 • Windows 7
PSV
3DS
PC
PS4
XONE