Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPSVPS2
Okładka Fate/stay night (PC)
OkładkaFate/stay night (PC)

Fate/stay night

Fate/stay night [Réalta Nua]

Japońska gra przygodowa, należąca do podgatunku visual novel. Akcja tytułu rozgrywa się we współczesnej Japonii.

Przygodowe | fantasy | 2D | visual novel | urban fantasy

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Fate/stay night Premiera

30sty2004

PC

19kwi2007

PS2

29lis2012

PSV

Gry podobne do Fate/stay night

Corpse Party

Chaos;Child

Umineko When They Cry

Fate/stay night jest grą fantasy, której akcja rozgrywa się we współczesnej Japonii. Tytuł jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej znanych visual novel, które powstały w Kraju Kwitnącej Wiśni. Za jego stworzenie odpowiada studio Type-Moon, specjalizujące się w produkcji przygodówek. Fate/stay night było trzecim dziełem w dorobku dewelopera i jego pierwszym szerokim komercyjnym sukcesem, który zaowocował licznymi produkcjami pobocznymi, a także książkowymi, komiksowymi, serialowymi oraz firmowymi adaptacjami.

Historię przedstawioną w Fate/stay night można zaklasyfikować do gatunku urban fantasy. Jej akcja rozgrywa się we współczesności, głównie w obrębie fikcyjnego japońskiego miasta Fuyuki city. Scenariusz czerpie pomysły z mitologii celtyckiej, greckiej, japońskiej, perskiej itd. które łączy w oryginalny sposób, przestawiając graczom wizję świata zamieszkanego przez magów. Głównym bohaterem tytułu jest kilkunastoletni uczeń liceum Shiro Emiya, który przez przypadek staje się jednym z uczestników specyficznego turnieju magicznego. W istocie jest on ceremonią mającą stworzyć graala, potężny artefakt, będący w stanie spełnić wszelkie życzenia. Odbywa się ona tradycyjnie co kilkadziesiąt lat w Fuyuki city, a jej inicjatorami były trzy potężne rodziny magów. Wszyscy uczestnicy rywalizacji muszą przywołać magicznego sługę, należącego do jednej z siedmiu klas, który jest bohaterem, pochodzącym z mitów lub legend z całego świata. Wraz pomocnikiem muszą następnie wyeliminować konkurencję, by w ten sposób otrzymać prawo do skorzystania z mocy artefaktu. W trakcie rywalizacji Shiro, zyskuje sojuszników, niebezpiecznych wrogów, poznaje swoją przeszłość i przyszłość, a także tajemnice i naturę graala.

Fate/stay night jest typowym visual novel, w którym gracze większość czasu spędzają czytając wyświetlany na ekranie tekst scenariusza, wzbogacony o muzykę, ilustracje, animacje oraz nagrane dialogi postaci. W krytycznych momentach akcji proszeni jesteśmy o podjęcie decyzji za bohatera, skutkującej wyborem jednej z wielu ścieżek fabularnych, owocujących rożnymi zakończeniami. Gra skalda się z trzech osobnych części, zatytułowanych Fate/stay night, Unlimited Blade Works i Heaven's Feel, przedstawiających trzy alternatywne wersje tej samej historii. Łączna obojętność zawartego w nich tekstu odpowiada kilku kilkusetstronicowym powieściom, a jeżeli dodamy do tego fakt, że twórcy zawarli w tytule kilkadziesiąt rożnych zakończeń, możemy być pewni, iż zapewni on zabawę na długie godziny. Dodatkową atrakcją jest encyklopedia świata Fate, zawierająca, między innymi, profile bohaterów, a także galeria grafik.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,3 / 10 na podstawie 32 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Fate/stay night: 18+

PC
PS2
PSV