Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

6. historyczne

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Strona 6. Gry o tematyce historyczne ułożone według popularności.

PC
PC Windows185 WWW3
PlayStation
Sony PlayStation 51 Sony PlayStation 454 Sony PlayStation 321 Sony PlayStation 23
Sony PlayStation 1
PlayStation Portable1 PlayStation Vita9
Xbox
Microsoft Xbox Series X/S2 Microsoft XBOX ONE48 Microsoft Xbox 36018
Microsoft Xbox
Mobile
Android18 Apple iOS22 Windows Phone3
Nintendo
Nintendo Switch20
Nintendo Wii
Nintendo DS1 Nintendo Wii U5 Nintendo 3DS1
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
WIĘCEJ
MNIEJ
Kursk
Kursk

Przygodowe 7 listopada 2018

Pierwszoosobowa gra przygodowa w klimacie thrillera szpiegowskiego oraz horroru, będąca pierwszą dużą produkcją katowickiego studia Jujubee, znanego głównie za sprawą futurystycznej serii wyścigowej Flashout. Fabuła koncentruje się wokół owianej tajemnicą katastrofy rosyjskiego okrętu podwodnego z napędem jądrowym K-141 Kursk, który zatonął latem 2000 roku na morzu Barentsa, a okoliczności tego wydarzenia nie ujawniono.

PCPS4XONE

Hearts of Iron IV: Together for Victory
Hearts of Iron IV: Together for Victory

Strategiczne 15 grudnia 2016

Pierwszy duży dodatek DLC do wydanej w połowie 2016 roku gry strategicznej Hearts of Iron IV autorstwa firmy Paradox Interactive. Rozszerzenie zatytułowane Together for Victory koncentruje się na rozbudowaniu opcji związanych z Brytyjską Wspólnotą Narodów, w tym zwłaszcza wchodzącymi w jej skład koloniami. Do rozgrywki dodano m.in. narodowe drzewka rozwoju dla Australii, Kanady, Nowej Zelandii, Południowej Afryki oraz Indii.

PC

Tannenberg
Tannenberg

Akcji 13 lutego 2019

Realistyczna sieciowa strzelanka od BlackMill Games. Podobnie jak w przypadku Verdun, poprzedniej gry tego studia, akcja Tannenberg przenosi nas w realia I wojny światowej - tym razem na front wschodni. Bierzemy więc udział w historycznych bitwach pomiędzy Imperium Rosyjskim a siłami Niemiec i Austro-Węgier.

PCPS4XONE

Assassin's Creed II: Discovery
Assassin's Creed II: Discovery

Akcji 17 listopada 2009

Assassin's Creed II: Discovery to stworzona z myślą o możliwościach technicznych kieszonkowej konsoli Nintendo DS side-scrollowa gra akcji, nawiązująca do fabuły Assassin's Creed II. Gracz kieruje poczynaniami członka gildii zabójców - Ezio Auditore da Firenze, który przemierza renesansową Europę starając się uwolnić swych pobratymców z rąk hiszpańskiej inkwizycji. Tytuł wyprodukowany został przez studio Griptonite Games.

NDS

Predynastic Egypt
Predynastic Egypt

Strategiczne 10 października 2016

Strategia turowa opracowana przez niezależne studio Clarus Victoria. Tytuł przenosi graczy do starożytnego Egiptu – w trakcie zabawy przejmują oni kontrolę nad jednym z plemion zamieszkujących te tereny, a ich zadanie polega na zadbaniu o jego rozwój, co w ostateczności ma doprowadzić do powstania antycznego mocarstwa znanego z kart historii.

PCANDiOS

Nobunaga's Ambition: Sphere of Influence - Ascension
Nobunaga's Ambition: Sphere of Influence - Ascension

Strategiczne 24 marca 2016

Strategia turowa stworzona przez firmę Koei Tecmo, z akcją osadzoną w Japonii okresu Sengoku (lata 1467-1573). Podobnie jak miało to miejsce w poprzednich odsłonach cyklu, trzon tej produkcji stanowią fabularne kampanie, w których gracze mogą prześledzić losy szeregu postaci historycznych, takich jak choćby Yukimura Sanada, Masamune Date czy Ieyasu Tokugawa. W grze Nobunaga's Ambition: Sphere of Influence - Ascension pojawia się w sumie ponad dwa tysiące grywalnych bohaterów.

PCPS4PS3PSV

Sengoku Jidai: Shadow of the Shogun
Sengoku Jidai: Shadow of the Shogun

Strategiczne 19 maja 2016

Turowa strategia kładąca silny nacisk na bitwy i taktykę, rozgrywająca się na szesnastowiecznym Dalekim Wschodzie. Gracze obejmują kontrolę nad dużymi, zróżnicowanymi armiami poszczególnych azjatyckich państw i prowadzą starcia z AI lub innymi osobami. Kampanie historyczne skupiają się przede wszystkim na dwóch wydarzeniach – okresie Sengoku oraz japońskiej inwazji na Koreę.

PC

Victory and Glory: Napoleon
Victory and Glory: Napoleon

Strategiczne 17 marca 2016

Opracowana przez uznanego twórcę gier planszowych Glenna Drovera turowa gra strategiczna, osadzona w realiach wojen napoleońskich. Podczas zabawy wcielamy się w postać słynnego cesarza Francuzów, który w sześciu zróżnicowanych scenariuszach z lat 1800-1813 stawia czoła koalicji kilkunastu europejskich krajów pod wodzą Brytyjczyków. Mechanika zabawy w Victory and Glory: Napoleon łączy cechy klasycznych strategii turowych z elementami gier planszowych oraz karcianych.

PC

Ever, Jane
Ever, Jane

RPG 2022

Niezależna gra MMORPG, w której przenosimy się do świata wykreowanego w powieściach angielskiej pisarki Jane Austen. W Ever, Jane lądujemy w XIX-wiecznej Wielkiej Brytanii, gdzie bierzemy udział w życiu wyższych sfer, starając się budować własną pozycję społeczną. W odróżnieniu od innych gier należących do tego samego gatunku, bohaterowie są określani przez cechy swojej osobowości (np. wesołość albo poczucie obowiązku), wpływające na ich relacje interpersonalne, a w roli oręża występują np.

PC

Assassin's Creed III: Tyrania Króla Waszyngtona - Hańba
Assassin's Creed III: Tyrania Króla Waszyngtona - Hańba

Akcji 19 lutego 2013

Pierwszy z trzech planowanych dodatków DLC, składających się na dodatkową kampanię fabularną do gry Assassin’s Creed III. Rozszerzenie o nazwie Tyrania Króla Waszyngtona: Hańba (ang. The Infamy) opowiada alternatywną wersję wydarzeń znanych z podręczników historii. Opętany rządzą władzy Jerzy Waszyngton ogłasza się królem i pragnąc przejąć całkowitą kontrolę nad krajem, szybko staje się brutalnym tyranem.

PCX360PS3WiiU

Steel Division 2: Death on the Vistula
Steel Division 2: Death on the Vistula

Strategiczne 17 października 2019

Pierwszy duży dodatek do Steel Division 2, RTS-a w realiach II wojny światowej stworzonego przez studio Eugen Systems. Death on the Vistula skupia się na walkach o Warszawę, które miały miejsce w 1944 roku.

PC

30 Years' War
30 Years' War

Strategiczne 3 września 2015

Przygotowana przez hiszpańskie studio The Headquarter turowa gra strategiczna, osadzona w realiach tytułowej wojny trzydziestoletniej. W rozgrywającym się w latach 1618-1648 konflikcie naprzeciw siebie stanęły protestanckie państwa Świętego Cesarstwa Rzymskiego, wspierane przez inne kraje europejskie (np. Szwecję, Danię, Francję, Szkocję czy Anglię) oraz zwolennicy katolickiej dynastii Habsburgów.

PC

Kozacy 3: Dni świetności
Kozacy 3: Dni świetności

Strategiczne 13 grudnia 2016

Pierwszy niesamodzielny dodatek do strategii czasu rzeczywistego Kozacy 3, podobnie jak poprzednie odsłony serii stworzonej przez studio GSC Game World. Największą atrakcją w rozszerzeniu Days of Brilliance jest nowa kampania dla pojedynczego gracza, która bazuje na polskiej historii XVII wieku. Pozwala ona wziąć udział m.in. w bitwie pod Kłuszynem i odsieczy wiedeńskiej. Podczas tych starć wykorzystujemy oczywiście charakterystyczne dla omawianego okresu polskie jednostki, w tym husarię.

PC

Knights of Light
Knights of Light

RPG 2022 (wczesny dostęp od 29 lutego 2020)

Gra RPG akcji, w której trafiamy do VII-wiecznego Iranu zaatakowanego przez Arabów pod wodzą Saladyna. Wcielając się w przedstawiciela jednego z walecznych plemion, bierzemy udział m.in. w kluczowej dla konfliktu bitwie pod Al-Kadisijją. Rozgrywka w Knights of Light polega na eksploracji rozległego świata, wykonywaniu zadań oraz toczeniu dynamicznych starć.

PC

Total War: Attila - Age of Charlemagne
Total War: Attila - Age of Charlemagne

Strategiczne 10 grudnia 2015

Drugi duży dodatek do kolejnej odsłony cyklu gier strategicznych Creative Assembly o nazwie Attila: Total War. Akcja Age of Charlemagne rozpoczyna się w roku 768, a więc na długo po tym, jak rządy legendarnego Attyli dobiegły końca. Gdy zmęczeni długoletnimi konfliktami mieszkańcy Europy próbują odbudować swoje życie, na horyzoncie pojawia się nowy władca – tytułowy Karol Wielki.

PC

Task Force Admiral
Task Force Admiral

Strategiczne 2021

Gra strategiczna osadzona w czasach drugiej wojny światowej. W Task Force Admiral wcielamy się w admirała kierującego siłami morskimi i powietrznymi na Pacyfiku. Produkcja została opracowana przez firmę Drydock Dreams Games.

PC

Her Majesty's Ship
Her Majesty's Ship

Symulacje 12 lipca 2019

Her Majesty's Ship jest symulatorem zarządzania żaglowcem. Jako aspirujący kapitan brytyjskiej marynarki musimy wykonywać kolejne zlecenia dowództwa, zatapiać niezliczone jednostki w bitwach morskich, ale też dbać o każdy element codziennego życia na naszym statku. Jeśli załoga nie będzie miała co jeść, lub nie daj Boże skończy się rum, marynarze zbuntują się, co zakończy naszą karierę.

PCSwitchiOS

Total War: Attila - Ostatni Rzymianin
Total War: Attila - Ostatni Rzymianin

Strategiczne 25 czerwca 2015

Dodatek do gry strategicznej Total War: Attila, będącej kolejną odsłoną popularnej serii autorstwa studia Creative Assembly. Rozszerzenie o nazwie Ostatni Rzymianin wprowadza do gry rozbudowaną, fabularyzowaną kampanię, rozpoczynającą się w roku 553 n.e., czyli w okresie, w którym Zachodnie Cesarstwo Rzymskie całkowicie się rozpadło, a na jego terenie wyrosły liczne królestwa barbarzyńskie.

PC

Assassin's Creed: Syndicate - Ostatni Maharadża
Assassin's Creed: Syndicate - Ostatni Maharadża

Akcji 1 marca 2016

Dodatek fabularny do sandboksowej gry akcji Assassin's Creed: Syndicate, której kolejne odsłony powstają pod skrzydłami firmy Ubisoft. Rozszerzenie wymaga posiadania podstawowej wersji gry. Ostatni Maharadża opowiada o indyjskim arystokracie o imieniu Duleep Singh, który usiłuje odzyskać należne mu prawa do tytułu maharadży. Jego cele konfliktują jednak z planami Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, sprzymierzonej z Zakonem Templariuszy.

PCPS4XONE

Pompei: Legenda Wezuwiusza
Pompei: Legenda Wezuwiusza

Przygodowe 14 lipca 2000

Przygodówka pozwalająca przenieś się do 79 roku n.e. Naszym zadaniem jest zdąży odnaleźć zaginioną żonę w Pompejach przed wybuchem Wezuwiusza. Zabawa polega na zwiedzaniu lokacji, prowadzeniu rozmów, zbieraniu przedmiotów i rozwiązywaniu zagadek. W polskiej wersji głosów użyczyli m.in. Jan Kobuszewski, Wiesław Gołas oraz Jan Piechociński.

PC

Europa Universalis IV: Conquest of Paradise
Europa Universalis IV: Conquest of Paradise

Strategiczne 14 stycznia 2014

Pierwsze duże rozszerzenie DLC do wydanej w połowie 2013 roku gry Europa Universalis IV studia Paradox Interactive. Dodatek zatytułowany Conquest of Paradise koncentruje się na podboju tzw. Nowego Świata, a podczas zabawy zajmujemy się głównie odkrywaniem obu Ameryk, choć dostępna jest również opcja pokierowania rdzennymi mieszkańcami tych kontynentów.

PC

Crusader Kings II: Holy Fury
Crusader Kings II: Holy Fury

Strategiczne 13 listopada 2018

Holy Fury to dodatek do pecetowej strategii Crusader Kings II. Rozszerzenie koncentruje się na północnych wyprawach krzyżowych, zwanych również bałtyckimi. Rozbudowuje przede wszystkim elementy związane z religiami, zarówno katolicką, jak i wierzeniami pogańskimi.

PC

European Conqueror X
European Conqueror X

Strategiczne 7 maja 2019

Strategia turowa, która zabiera graczy do Europy z przełomu XVIII i XIX wieku, pozwalając im wziąć udział w najważniejszych bitwach z tego okresu. Oprócz kampanii, w której uczestniczymy w historycznych bataliach, European Conqueror X ma specjalne wyzwania oraz tryb podboju.

Switch

Age of Empires: Castle Siege
Age of Empires: Castle Siege

Strategiczne 27 sierpnia 2014

Poboczna odsłona bestsellerowego cyklu Age of Empires, zrealizowana w popularnej konwencji free-to-play z mikropłatnościami. Stworzeniem gry pod czujnym okiem Microsoftu zajęło się studio Smoking Gun Interactive, mające na swoim koncie szereg produkcji na konsolę Xbox 360 z Kinect oraz urządzenia mobilne. Akcja gry osadzona jest w średniowieczu, a gracze mogą stanąć po stronie jednej z kilku historycznych frakcji.

PCANDiOSWP