Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

11 bit studios

Firma polski producent wydawca

11 bit studios to polski producent, wydawca oraz dystrybutor gier wideo na komputery osobiste i konsole. Firma zatrudnia ponad 70 osób – jej siedziba główna mieści się w Warszawie, a szefem jest Grzegorz Miechowski. Globalną sławę 11 bit studios zdobyło dzięki grze This War of Mine, która otrzymała ponad 100 nagród na całym świecie. Choć filar działalności 11 bit studios stanowi produkcja gier wideo, firma zajmuje się również ich wydawaniem i dystrybucją w ramach inicjatywy 11 bit Launchpad.

Historia

Firma 11 bit studios została założona przez branżowych weteranów w 2009 roku – w skład zespołu założycielskiego wchodzili byli pracownicy przejętej przez CD Projekt firmy Metropolis Software. Po roku studio wydało pierwszą grę – Anomaly: Warzone Earth, która okazała się sporym sukcesem, pozwalając zespołowi nabrać wiatru w żagle. Studio zrobiło z Anomaly globalną markę, której wysoką pozycję potwierdzała rosnąca popularność kolejnych odsłon cyklu, czyli Anomaly 2 oraz Anomaly: Korea. Choć seria narodziła się na urządzeniach mobilnych, jej poszczególne części szybko doczekały się konwersji na inne platformy, trafiając na komputery osobiste oraz konsole stacjonarne i przenośne.

Największym dotychczasowym sukcesem studia okazało się This War of Mine, wydane w 2014 roku. Produkcja, która prezentuje wojnę z perspektywy ludności cywilnej, może pochwalić się nie tylko ponad setką nagród z całego świata, lecz także świetnymi wynikami sprzedaży – jej koszty produkcyjne zwróciły się już w ciągu pierwszego weekendu po premierze. W 2016 roku pozycja doczekała się rozszerzonej wersji – This War of Mine: The Little Ones, która trafiła nie tylko na komputery osobiste, lecz także na konsole PlayStation 4 oraz Xbox One.

W 2014 roku firma 11 bit studios uruchomiła własną inicjatywę wydawniczą: 11 bit Launchpad, którego celem jest pomaganie niezależnym deweloperom w dostarczaniu na sklepowe półki tworzonych przez nich produkcji. Wśród tytułów, które dzięki tej inicjatywie mogły ujrzeć światło dzienne, wyróżniają się Tower 57 oraz Beat Cop.

Ponadto 25 kwietnia 2014 roku 11 bit studios rozpoczęło współpracę z Game Delivery Network i uruchomiło sklep internetowy Games Republic, w którym można było zaopatrywać się w cyfrowe wersje gier na komputery osobiste. Platforma została zamknięta 31 grudnia 2016 roku.

Pod koniec sierpnia 2016 roku 11 bit studios zapowiedziało swój nowy projekt: Frostpunk, czyli strategię czasu rzeczywistego osadzoną w alternatywnej wersji XIX wieku, kiedy to Ziemię nawiedziła kolejna epoka lodowcowa. Tytuł zadebiutował w kwietniu 2018 roku, budząc entuzjazm zarówno wśród graczy (w ciągu trzech dni od premiery rozszedł się w nakładzie 250 tysięcy egzemplarzy) jak i recenzentów. W nadchodzących miesiącach pozycja doczekała się szeregu darmowych rozszerzeń i aktualizacji.

W maju 2018 roku pojawiły się pierwsze doniesienia na temat enigmatycznego Project 8. Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami, pozycja miała oferować odmienny rodzaj rozgrywki, a jednocześnie przypominać poprzednie projekty studia, zmuszając graczy do podejmowania niejednoznacznych moralnie decyzji.

W kolejnych latach działalność deweloperska zespołu 11 bit studios koncentrowała się na rozwoju jego największych hitów, czyli Frostpunka oraz This War of Mine. We wrześniu 2018 roku ten pierwszy otrzymał dodatek The Fall of Winterhome, natomiast w listopadzie – tryb Endless. W sierpniu 2019 roku przygotowano pierwsze płatne DLC do tej produkcji (The Rifts), a drugie (czyli The Last Autumn) trafiło do sprzedaży w styczniu 2020 roku. W międzyczasie, bo w październiku 2019, tytuł pojawił się na PlayStation 4 oraz Xboksie One. Co zaś tyczy się This War of Mine – w listopadzie 2018 roku gra otrzymała DLC pod tytułem The Last Broadcast, a w sierpniu 2019 – dodatek Fading Embers.

Sukces Frostpunka sprawił, że w 2018 roku 11 bit studios mogło się pochwalić doskonałymi wynikami finansowymi; przychody firmy wynosiły 82 miliony złotych, a zysk netto – 37,55 miliona. Po publikacji owych doniesień (pod koniec marca 2019 roku) ceny akcji spółki na giełdzie wzrosły o 11,5%.

Jako wydawca firma 11 bit studios dostarczyła w latach 2018-2019 dwie produkcje. Mowa o Moonlighterze, czyli rogelike’u od studia Digital Sun Games i pokrewnym gatunkowo Children of Morta, stworzonym przez ekipę Dead Mage. W grudniu 2019 roku ogłoszono natomiast, że 11 bit studios wyda nowe dzieło zespołu Fool’s Theory (autorów gry Seven: The Days Long Gone) oraz następny projekt ekipy Digital Sun Games.

W 2020 roku firma zapisała się na kartach historii polskich gier wideo. 17 czerwca pojawiły się bowiem nieoficjalne doniesienia, wedle których gra This War of Mine miałaby trafić na listę nieobowiązkowych lektur szkolnych. 18 czerwca siedzibę studia odwiedził premier Mateusz Morawiecki, po czym oficjalnie ogłoszono, że od roku szkolnego 2020/2021 ów tytuł zostanie udostępniony za darmo pełnoletnim uczniom szkół średnich i będzie polecany do nauczania takich przedmiotów, jak socjologia, etyka, historia oraz filozofia.

W sierpniu 2020 roku Frostpunk otrzymał kolejne płatne rozszerzenie, czyli On the Edge. Trzy dodatki, które do tej pory można było sprawdzić wyłącznie na komputerach osobistych, w Polsce znane jako Szczeliny, Ostatnia jesień i Na krawędzi, 21 lipca 2021 roku trafiły na PlayStation 4 oraz Xboksa One.

W międzyczasie, bo w październiku 2020 roku, w serwisie Kickstarter wielki sukces odniosła kampania crowdfundingowa na grę planszową Frostpunk: The Board Game. Ponadto w maju 2021 roku dowiedzieliśmy się, że 11 bit studios nawiązało współpracę z firmą NetEase, której owocem będzie gra Frostpunk Mobile, stworzona z myślą o smartfonach i tabletach.

W kwietniu 2021 roku 11 bit studios podzieliło się ze światem swoimi ambitnymi planami na przyszłość. Firma poinformowała, że pracuje nad trzema projektami. Wówczas na najbardziej zaawansowanym etapie prac był tak zwany Projekt 8, docelowo mający być dziełem około 60-70 osób (a więc zespołu dorównującego temu, który stworzył Frostpunka). Poza tym deweloperzy ujawnili, że w fazie koncepcyjnej znajdują się dwie kolejne gry, noszące kodowe nazwy Dolly i Eleanor. Pierwszą z nich tworzyło około 20 osób, które wcześniej rozwijały This War of Mine, natomiast nad drugą pracowała około 50-osobowa ekipa, składająca się przede wszystkim z autorów Frostpunka.

W czerwcu 2021 roku 11 bit studios ogłosiło jeszcze, że nawiązało współpracę z Jackiem Dukajem. Miała ona zaowocować antologią mikropowieści osadzonych w uniwersum Frostpunka, stworzonych przez „utalentowanych polskich i zagranicznych” pisarzy, wydanych zarówno po polsku, jak i po angielsku. Ponadto zespół podzielił się wówczas teaserem swojej nowej gry, której oficjalną zapowiedź zaplanowano na 12 sierpnia, a także ogłosił, że rezygnuje z rozwoju swojego autorskiego silnika – Liquid Engine – na rzecz technologii Unreal Engine. Ową enigmatyczną produkcją okazał się Frostpunk 2, który w sierpniu 2021 doczekał się klimatycznego, choć krótkiego teasera. W czerwcu 2022 roku 11 bit studios ujawniło drugi z przygotowywanych przez siebie projektów, czyli grę The Alters, tworzoną przez zespół, którego trzon stanowili autorzy bestsellerowego This War of Mine.

Co zaś tyczy się działalności wydawniczej 11 bit studios – sierpień 2022 roku przyniósł premierę gry South of the Circle na komputerach osobistych i konsolach (tytuł zadebiutował na urządzeniach mobilnych z systemem iOS w październiku 2020 roku), za którą stało studio State of Play Games. Ponadto w katalogu wydawniczym firmy pojawiły się takie perełki, jak Niezwyciężony (ang. The Invincible), czyli gra przygodowa od studia Starward Industries, na motywach powieści Stanisława Lema o tym samym tytule, a także The Thaumaturge – osadzona w alternatywnej wersji XX-wiecznej Polski gra RPG od studia Fool’s Theory, o której 11 bit studios wspominało jeszcze w 2019 roku.