Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

11 bit studios

Firma polski producent wydawca

11 bit studios to polski producent, wydawca oraz dystrybutor gier wideo na komputery osobiste i konsole. Firma zatrudnia ponad 70 osób – jej siedziba główna mieści się w Warszawie, a szefem jest Grzegorz Miechowski. Globalną sławę 11 bit studios zdobyło dzięki grze This War of Mine, która otrzymała ponad 100 nagród na całym świecie. Choć filar działalności 11 bit studios stanowi produkcja gier wideo, firma zajmuje się również ich wydawaniem i dystrybucją w ramach inicjatywy 11 bit Launchpad.

Historia

Firma 11 bit studios została założona przez branżowych weteranów w 2009 roku – w skład zespołu założycielskiego wchodzili byli pracownicy przejętej przez CD Projekt firmy Metropolis Software. Po roku studio wydało pierwszą grę – Anomaly: Warzone Earth, która okazała się sporym sukcesem, pozwalając zespołowi nabrać wiatru w żagle. Studio zrobiło z Anomaly globalną markę, której wysoką pozycję potwierdzała rosnąca popularność kolejnych odsłon cyklu, czyli Anomaly 2 oraz Anomaly: Korea. Choć seria narodziła się na urządzeniach mobilnych, jej poszczególne części szybko doczekały się konwersji na inne platformy, trafiając na komputery osobiste oraz konsole stacjonarne i przenośne.

Największym dotychczasowym sukcesem studia okazało się This War of Mine, wydane w 2014 roku. Produkcja, która prezentuje wojnę z perspektywy ludności cywilnej, może pochwalić się nie tylko ponad setką nagród z całego świata, lecz także świetnymi wynikami sprzedaży – jej koszty produkcyjne zwróciły się już w ciągu pierwszego weekendu po premierze. W 2016 roku pozycja doczekała się rozszerzonej wersji – This War of Mine: The Little Ones, która trafiła nie tylko na komputery osobiste, lecz także na konsole PlayStation 4 oraz Xbox One.

W 2014 roku firma 11 bit studios uruchomiła własną inicjatywę wydawniczą: 11 bit Launchpad, którego celem jest pomaganie niezależnym deweloperom w dostarczaniu na sklepowe półki tworzonych przez nich produkcji. Wśród tytułów, które dzięki tej inicjatywie mogły ujrzeć światło dzienne, wyróżniają się Tower 57 oraz Beat Cop.

Ponadto 25 kwietnia 2014 roku 11 bit studios rozpoczęło współpracę z Game Delivery Network i uruchomiło sklep internetowy Games Republic, w którym można było zaopatrywać się w cyfrowe wersje gier na komputery osobiste. Platforma została zamknięta 31 grudnia 2016 roku.

Pod koniec sierpnia 2016 roku 11 bit studios zapowiedziało swój nowy projekt: Frostpunk, czyli strategię czasu rzeczywistego osadzoną w alternatywnej wersji XIX wieku, kiedy to Ziemię nawiedziła kolejna epoka lodowcowa. Tytuł zadebiutował w kwietniu 2018 roku, budząc entuzjazm zarówno wśród graczy (w ciągu trzech dni od premiery rozszedł się w nakładzie 250 tysięcy egzemplarzy) jak i recenzentów. W nadchodzących miesiącach pozycja doczekała się szeregu darmowych rozszerzeń i aktualizacji.

W maju 2018 roku pojawiły się pierwsze doniesienia na temat enigmatycznego Project 8. Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami, pozycja miała oferować odmienny rodzaj rozgrywki, a jednocześnie przypominać poprzednie projekty studia, zmuszając graczy do podejmowania niejednoznacznych moralnie decyzji.


Współpracujący z 11 bit studios producenci gier

Lista producentów gier wydawanych przez 11 bit studios


Crunching Koalas

Digital Sun Games

Dead Mage

Pixwerk

Platige Image

Pixel Crow

W Polsce 11 bit studios współpracuje z:


CDP

Techland

Cenega S.A.