Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Fool's Theory

Firma polski producent

Polskie studio deweloperskie założone przez doświadczonych twórców – między innymi byłych pracowników CD Projekt RED oraz IMGN.PRO. Debiutancki projekt zespołu, czyli SEVEN: The Days Long Gone, trafił do sprzedaży 1 grudnia 2017 roku.

Historia

Firma została założona w lipcu 2015 roku, pod przewodnictwem Jakuba Rokosza – byłego pracownika CD Projekt RED, który piastował tam stanowisko starszego projektanta questów. Powstały wówczas zespół składał się z weteranów branży – w portfolio jego członków można było znaleźć takie pozycje, jak Wiedźmin 2: Zabójcy Królów, Wiedźmin 3: Dziki Gon, Hard West oraz Kholat. Ekipa bardzo szybko nawiązała współpracę z firmą IMGN.PRO, której owocem miał być jej debiutancki projekt.

Po kilku tygodniach od rozpoczęcia działalności Fool's Theory ujawniło swoje pierwsze dzieło – SEVEN: The Days Long Gone, czyli postapokaliptyczną grę RPG wzbogaconą o elementy skradanki. W grze zaimplementowano rozbudowany system rozwoju postaci, a zabawa toczyła się w otwartych, wielopoziomowych lokacjach podzielonych na strefy. Całość od pierwszych zapowiedzi zwracała uwagę za sprawą oryginalnej mechaniki rozgrywki (nietypowej zwłaszcza ze względu na fakt, że akcję ukazano w widoku izometrycznym) i grafiki wykonanej w technice cel-shading. Gra SEVEN: The Days Long Gone zadebiutowała na komputerach osobistych 1 grudnia 2017 roku. Produkcja doczekała się umiarkowanie ciepłego przyjęcia – średnia ocen przyznanych jej przez branżowe media wynosiła 68/100 (według serwisu Metacritic). Jak miało się okazać, na tym nie zakończyła się praca deweloperów nad omawianym projektem, nawet pomimo swoistego „skoku w bok” w postaci współtworzenia darmowej zawartości do gry Divinity: Original Sin II. W marcu 2019 roku SEVEN: The Days Long Gone doczekało się darmowego rozszerzenia zatytułowanego Drowned Past, z kolei w grudniu twórcy dostarczyli rozszerzoną wersję gry, która trafiła na komputery osobiste i PlayStation 4.

Niedługo później autorzy ujawnili, że nawiązali współpracę z firmą 11 bit studios, której owocem będzie gra RPG o kodowej nazwie Vitriol. Kooperacja najwyraźniej przebiegała pomyślnie, gdyż w lutym 2022 roku 11 bit studios ogłosiło, że nabyło 40% udziałów w Fool’s Theory. W czerwcu 2022 roku dowiedzieliśmy się natomiast, że Vitriol, będący największym z dotychczasowych projektów opisywanego zespołu, zabierze nas do znajdującej się pod rosyjskim zaborem Warszawy z początku XX wieku, a jego fabuła będzie obracać się wokół ezoterycznej strony rzeczywistości.

Powrót do korzeni

4 października 2022 roku studio CD Projekt RED ogłosiło swoje plany związane z rozwojem marki Wiedźmin. Jedną z zapowiedzianych gier był projekt Canis Majoris, tworzony przez nieujawnionych wówczas, zewnętrznych deweloperów. Niedługo później, bo w październiku 2022 roku, ogłoszono, że tym tajemniczym tytułem jest Wiedźmin Remake, czyli pełnoprawny remake pierwszej odsłony bestsellerowego cyklu Wiedźmin, tworzony na silniku Unreal Engine 5 właśnie przez Fool’s Theory. Tym samym studio zaliczyło niejako powrót do korzeni, tworząc nową wersję produkcji, która figurowała w portfolio wielu jego założycieli.


Gry w produkcji i planach

The Thaumaturge PC, PS5, XSX2024

Wiedźmin Remake PCbrak danych

Wydawcy gier Fool's Theory

Wydawcy gier wyprodukowanych przez Fool's Theory:


IMGN.PRO

11 bit studios

CD Projekt S.A.