Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Starward Industries

Firma polski producent

Niezależne polskie studio deweloperskie, na którego czele stoi Marek Markuszewski. Zespół Starward Industries z siedzibą w Krakowie istnieje od 2018 roku, a jego debiutanckim projektem jest retrofuturystyczny thriller pod tytułem The Invincible, oparty na twórczości Stanisława Lema.

Historia

Zapowiedź Niezwyciężonego

Studio Starward Industries oficjalnie rozpoczęło działalność w 2018 roku, ale zespół nie podzielił się żadnymi informacjami na temat swojego debiutanckiego projektu do maja 2019. Wówczas ujawniono, że jego pierwszym dziełem stała się produkcja oparta na jednej z książek Stanisława Lema. Choć wtedy jeszcze nie poznaliśmy tytułu tego projektu, ujawniono, że będzie on działał w oparciu o technologię Unreal Engine 4. Poza tym poinformowano, że szefem projektu został Marek Markuszewski (który wcześniej pełnił funkcję starszego producenta w studiu CD Projekt RED), a wśród pozostałych pracujących nad nim osób można znaleźć byłych członków takich ekip jak Reality Pump, Bloober Team oraz Techland.

Po tej zapowiedzi w temacie gry zapanowała cisza, która trwała przez ponad rok. W połowie września 2020 r. Starward Industries oficjalnie zaprezentowało światu grę The Invincible, inspirowaną powieścią Stanisława Lema pod tytułem Niezwyciężony. Produkcja była opisywana jako thriller FPP, który zabierze graczy na pustynną planetę zamieszkiwaną przez roboty. Cechą charakterystyczną tego projektu była unikalna retrofuturystyczna stylistyka; jako że w świecie gry nigdy nie nastała era cyfrowa, wszystkie występujące w nim urządzenia miały być w pełni analogowe.

Premiera Niezwyciężonego

Ostatecznie Niezwyciężony zadebiutował dopiero w listopadzie 2023 roku (na PC, PS5 i XSX/S). Pierwsze recenzje debiutanckiego dzieła Starward Industries nastrajały optymistycznie, a ostatecznie średnia ocen przyznanych tej pozycji przez branżowe media mieściła się w przedziale 70-74/100 (w zależności od platformy; według serwisu Metacritic). Gracze byli dla niej bardziej łaskawi, na co wskazywały „bardzo pozytywne” opinie na Steamie.

Niestety sukces artystyczny nie poszedł w parze z komercyjnym. Produkcja sprzedawała się znacznie poniżej oczekiwań; według nieoficjalnych szacunków, w pierwszym tygodniu mogła znaleźć około 25 tysięcy nabywców. Przełożyło się to na przychody rzędu 3,2 miliona złotych, co z uwagi na to, że szacowany przez analityków budżet tego projektu oscylował wokół 17 milionów złotych (wraz z kosztami marketingu), pozwalało stwierdzić, iż na zwrot kosztów produkcji deweloper i wydawca będą musieli zaczekać.

Zaowocowało to drastycznym spadkiem wartości firmy na giełdzie, a także zmianą w strukturze zespołu. 20 grudnia 2023 r. dowiedzieliśmy się, że Marek Markuszewski zrezygnował ze stanowiska prezesa spółki, a zarazem z członkostwa w jej zarządzie. Jego miejsce w zarządzie Starward Industries zajął Andrzej Szafraniec.

Studio nie złożyło jednak broni i rozpoczęto prace nad kolejnym projektem, który miał reprezentować inny gatunek niż Niezwyciężony, a także kłaść większy nacisk na rozgrywkę.


Wydawcy gier Starward Industries

Wydawcy gier wyprodukowanych przez Starward Industries:


11 bit studios

Wyprodukowane gry