Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Reality Pump

Firma polski producent

Polskie studio deweloperskie istniejące od 1995 roku. Choć pierwotnie siedziba firmy mieściła się w Bielsku-Białej, od dłuższego czasu prowadzi ona swoją działalność w Krakowie. Studio zajmuje się tworzeniem produkcji przeznaczonych na komputery osobiste, konsole i urządzenia mobilne, a międzynarodową sławę przyniosły mu serie Earth oraz Two Worlds.

Historia

RTS-owe początki…

Historia zespołu sięga 1995 roku, kiedy to założono firmę TopWare Interactive Poland (znaną również jako TopWare Programy) – wewnętrzne studio deweloperskie firmy TopWare Interactive. W 1997 roku zespół zadebiutował na branżowej mapie za sprawą Earth 2140 – ciepło przyjętej gry strategicznej czasu rzeczywistego. W tym samym roku ekipa spróbowała swoich sił również na poletku gier przygodowych point-and-click, wypuszczając grę Jack Orlando.

Z uwagi na sukces, jaki odniósł debiutancki projekt studia, jego autorom nie pozostało nic innego, jak rozpocząć tworzenie kontynuacji. Proces produkcji zajął deweloperom trzy lata – prace nad Earth 2150: Escape from the Blue Planet dobiegły końca w 2000 roku, a w kolejnych latach tytuł doczekał się oficjalnych rozszerzeń, zatytułowanych The Moon Project oraz Lost Souls.

Rok 2001 przyniósł premierę jeszcze jednego RTS-a, zatytułowanego World War III: Black Gold. Tym razem twórcy postanowili osadzić akcję w niedalekiej przyszłości, kiedy to na świecie wybuchł kolejny globalny konflikt. Jeszcze w tym samym roku zespół dostarczył Heli Heroes – ciepło przyjętą produkcję typu shoot'em up, w której gracze przejmowali kontrolę nad śmigłowcem bojowym i brali udział w misjach polegających na eliminacji stających im na drodze przeciwników.

Rok 2001 oznaczał dla zespołu również pierwsze zawirowania – zbankrutowała bowiem jego firma-matka, TopWare Interactive, która została wykupiona wraz ze studiem przez Zuxxez Entertainment. Ostatecznie, w 2003 roku ekipa zmieniła nazwę na Reality Pump Game Development Studios.

Sytuacja nie odbiła się negatywnie na kondycji firmy – w tym samym roku w sprzedaży pojawiła się gra Polanie II, czyli kontynuacja pierwszej polskiej strategii czasu rzeczywistego, cieszącej się nad Wisłą statusem kultowej. Nawet pomimo tego, że tytuł nie doczekał się oficjalnej kontynuacji (która miała przyjąć postać rasowego RPG-a o podtytule Curse of Souls), nie było to ostatnie spotkanie autorów z gatunkiem RTS-ów. Kolejne lata przyniosły bowiem premiery World War II: Panzer Claws II (jak sugeruje tytuł, jej akcja rozgrywała się podczas II wojny światowej, a gracze przenosili się na front wschodni) oraz trzeciej odsłony cyklu Earth, czyli Earth 2160. Niejako ukoronowaniem dotychczasowych wysiłków studia było wydanie Earth Universe – kompilacji wszystkich dotychczasowych części serii.

Wejście na konsolowy rynek i lata świetności

Rok 2007 oznaczał kolejny przełom w działalności zespołu – w sprzedaży pojawiło się bowiem Two Worlds, czyli gra RPG akcji rzucająca wyzwanie seriom Gothic i The Elder Scrolls. Produkcja, która trafiła na komputery osobiste i Xboksa 360, spotkała się z na tyle ciepłym przyjęciem, że autorzy postanowili skoncentrować się na rozwoju powstałej za jej sprawą marki. Dlatego też po trzech latach gracze mogli cieszyć się z kontynuacji, która pojawiła się też na PlayStation 3, z kolei rok 2011 przyniósł nie tylko premierę dodatku zatytułowanego Pirates of The Flying Fortress, lecz także debiut Two Worlds II: Castle Defense, czyli swoistego spin-offu drugiej części serii, opartego na zasadach tower defense. Co ciekawe, ostatni z wymienionych tytułów został stworzony przede wszystkim z myślą o urządzeniach mobilnych, o czym świadczyła między innymi przeciętna (jak na standardy platform stacjonarnych) jakość oprawy graficznej.

Okres zawirowań

Spoglądając na portfolio zespołu można wysnuć wniosek, że w kolejnych latach ekipa szukała na siebie pomysłu. Rok 2012 przyniósł premiery dwóch kolejnych gier mobilnych (Cluster Frenzy oraz 3SwitcheD), z kolei w roku 2013 w sprzedaży pojawiło się Iron Sky: Invasion – symulator kosmiczny oparty na licencji filmu Iron Sky, który spotkał się z umiarkowanie ciepłym przyjęciem ze strony graczy i recenzentów. Wtedy to szeregi studia opuścił jego wieloletni pracownik – Mirosław Dymek, który na krótko dołączył do krakowskiego oddziału CD Projekt RED, a następnie założył własną firmę – Home Net Games.

W 2014 roku gruchnęła wieść o tym, że prace nad zapowiadanym od dawna Sacrilegium, czyli survival horrorem, w którym gracz miał się wcielić w dwudziestoletnią, walczącą z potworami Alex, zostały wstrzymane. Wszystko przez to, że ekipa została oddelegowana do prac nad Raven’s Cry – grą RPG akcji osadzoną w pirackich klimatach, nad którą pierwotnie sprawowało pieczę fińskie studio Octane Games. Tytuł trafił w ręce graczy i recenzentów w 2015 roku, a ci nie pozostawili na nim suchej nitki, narzekając przede wszystkim na wszechobecne błędy. W efekcie niedługo później światło dzienne ujrzały informacje, wedle których Reality Pump miałoby zbankrutować – owe rewelacje zostały szybko zdementowane, a po kilku miesiącach produkcja doczekała się poprawionej i rozszerzonej edycji, zwanej Vendetta: Curse of Raven's Cry. Niestety i ta pozycja (udostępniona posiadaczom „podstawki” w formie darmowej aktualizacji) nie spełniła oczekiwań graczy.

Obecnie studio koncentruje się na opracowywaniu dwóch dodatków do Two Worlds II (i na aktualizacji napędzającego ją silnika graficznego) oraz pełnoprawnej trzeciej części serii.