Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS3PS4X360
Okładka Raven's Cry (PC)

Raven's Cry

Osadzona w pirackich klimatach gra RPG akcji z elementami morskiego symulatora. Prace nad tytułem podjęło się fińskie studio Octane Games, jednak w ich toku zostało ono zastąpione przez ekipę rodzimego studia Reality Pump.

RPG | TPP | piraci | polskie | statki | RPG akcji | XVIII wiek

Okładka Raven's Cry (PC)

data premiery gry:

anulowana

X360 PS3 PS4

30sty2015

PC

Raven’s Cry jest trzecioosobową grą RPG akcji, która podejmuje temat morskich wojaży i pirackich pojedynków. Pod wieloma względami przypomina ona drugą odsłonę cyklu Risen, ale dodatkowo została wzbogacona o bitwy morskie z udziałem żaglowców. Na początku opracowaniem tej produkcji zajmował się fiński zespół Octane Games, ale z czasem deweloping gry został przekazany w ręce polskiego studia Reality Pump, znanego m.in. z serii Earth i Two Worlds.

Przygoda ma miejsce na Karaibach na początku XVIII wieku. Wcielamy się w doświadczonego przez życie pirata Christophera Ravena. Mężczyzna w młodym wieku przetrwał atak piratów, w którym zginęli jego rodzice. Wiele lat później bohater poprzysięga zemstę na oprawcach i postanawia ich wyśledzić. Twórcy poprowadzili fabułę poważnie, dzięki czemu podzielona na rozdziały historia nie ma wiele wspólnego z satyrycznym podejściem rodem z Piratów z Karaibów. Akcja toczy się we wschodnim basenie Morza Karaibskiego, który został rozbity na stosunkowo obszerne lokacje. Zwiedzamy przede wszystkim historyczne porty – jak Port Royale czy Santo Domingo – ale także zamieszkane przez dzikie plemiona wyspy skarbów i inne obszary.

Twórcy postarali się o zróżnicowanie aktywności podejmowanych przez gracza w toku rozgrywki. Przez większość czasu bezpośrednio kierujemy bohaterem, obserwując wydarzenia z perspektywy trzeciej osoby, i angażujemy się w rozmaite zadania, główne lub poboczne. Różnorodność form aktywności w misjach lądowych jest całkiem spora – często kończą się one walką na szable, ale nie brakuje też zleceń, w których tylko rozmawiamy z bohaterami niezależnymi albo skradamy się po obszarach poza obrębem miejskiej zabudowy. Oprócz tego w trakcie podróży, odbywanych na dwuwymiarowej mapie świata, co i rusz natykamy się na okazje do stoczenia bitwy morskiej.

Jak przystało na grę z gatunku action-RPG, w trakcie przygody bohater zdobywa doświadczenie, które następnie wykorzystuje do rozwijania swoich umiejętności. Produkt ma również wbudowany system reputacji określający stosunek trzech panujących na Karaibach mocarstw (Anglii, Hiszpanii i Francji) do naszego śmiałka. Gra oferuje ponadto możliwość handlowania rozmaitymi towarami (ekonomię świata oparto na systemie popytu i podaży) oraz poszukiwanie skarbów. Raven do swojej dyspozycji zawsze ma tylko jeden statek, ale wraz z postępami w rozgrywce można go ulepszyć lub wymienić na większą jednostkę.

Oprawa graficzna stoi na nierównym, ale w ogólnym rozrachunku całkiem dobrym poziomie. Mamy tu ładne i pełne życia miasta, bujną tropikalną roślinność oraz zmienne warunki pogodowe, z którymi kontrastują dość brzydkie modele postaci (zwłaszcza ich twarze) i często koślawe animacje. Sfera wizualna spełnia jednak swoje najważniejsze zadanie – buduje autentyczną atmosferę pirackiego świata. Pomaga jej w tym również klimatyczna ścieżka dźwiękowa.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 6,3 / 10 na podstawie 691 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,4 / 10 na podstawie 530 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Raven's Cry

18+

Wymagania sprzętowe Raven's Cry

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Quad 2 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 512 MB GeForce 460/Radeon HD 5770 lub lepsza
 • 15 GB HDD
 • Windows Vista/7/8/8.1
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5 2.3 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 670/Radeon HD 7970 lub lepsza
 • 17 GB HDD
 • Windows Vista 7/8/8.1
Recenzja gry Raven's Cry - marna alternatywa dla serii Risen
Recenzja gry Raven's Cry - marna alternatywa dla serii Risen

Recenzja 9 lutego 2015, 15:47

Jednak samej rozgrywce trudno byłoby podtrzymać zainteresowanie gracza, gdyby w parze z nią nie szły fabuła i klimat – a tutaj Raven’s Cry potrafi pokazać pazurki. Gra przekonująco oddaje atmosferę Karaibów początku XVIII wieku, przy czym jest w tym znacznie mniej „romantyczna” niż Assassin’s Creed IV. Budowaniu klimatu sprzyja muzyka, krzyki egzotycznych ptaków oraz wulgarne, całkiem dobrze zagrane dialogi. Czujemy ją także w zrekonstruowanych z dbałością o szczegóły miastach i ich mieszkańcach, bujnej tropikalnej roślinności i ludzkich zachowaniach – znacznie częściej podłych i nikczemnych niż nacechowanych jakimkolwiek dobrem. W tym ostatnim przoduje zresztą sam Christopher Raven. Mamy tu do czynienia z człowiekiem o wyraziście zarysowanym charakterze – chciwym, szorstkim, niecierpliwym, łatwo wpadającym w gniew, skorym do rozwiązywania problemów przemocą, ale i wykazującym nutkę cynicznego poczucia humoru i troski o swoich druhów. Cechuje go również egoizm, prostolinijność i głęboka niechęć wobec głębszych przemyśleń – co uderza tym bardziej, że na jego drodze nierzadko stają osoby obdarzone sporą erudycją i kierujące się rozmaitymi ideałami. Dzięki temu Raven jawi się jako postać charyzmatyczna, a przy tym autentyczna – obdarzona spójną osobowością i kierowaną przekonującymi motywacjami.

X360
PS3
PC
PS4