Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Earth 2160 (PC)

Earth 2160 PC

Kolejna część słynnej strategii w realiach sci-fi ze znanej serii Earth, autorstwa studia Reality Pump. Akcja rozgrywa się zaraz po ostatniej części, w której doszło do zniszczenia Ziemi.

Strategiczne | science fiction | RTS | multiplayer | polskie

Kolejna, oznaczona datą 2160, strategia czasu rzeczywistego ze znanej serii Earth, którą już od roku 1998 tworzy znane polskie studio developerskie Reality Pump. Akcja tej części stanowi kontynuację wydarzeń, w których uczestniczyliśmy w trzech poprzedniczkach oznaczonych datą 2150 i rozgrywa się po zniszczeniu Ziemi. Okazuje się, że wszystkie trzy strony konfliktu, z którymi mieliśmy do czynienia poprzednio, tj. Dynastia Euroazjatycka, Korporacja Księżycowa i Zjednoczenie Cywilizowanych Stanów (od czasu walk na Marsie, gdzie komputer główny podjął decyzję o eksterminacji wszystkich ludzi, składające się jednie z maszyn i robotów), przetrwały i teraz rywalizują ze sobą o dominację w Systemie Słonecznym, a na dodatek do wieloletniego sporu dołącza czwarta siła – Obcy. Przez lata pozostawali oni w uśpieniu na Marsie, aż w końcu obudził ich lądujący statek Zjednoczenia Cywilizowanych Stanów i teraz, podobnie jak przez tysiącami lat, dążą do zaprowadzenia swych rządów w Systemie Słonecznym.

  • Rozgrywka toczy się na wielu planetach i księżycach Systemu Słonecznego – trafimy m.in. na Marsa, na Triton (księżyc Neptuna), na Tytana (księżyc Saturna) czy satelitę Jupitera o nazwie Io.
  • Rozbudowane drzewo technologiczne. Możliwość równoległego prowadzenia kilku badań nad nowymi wynalazkami.
  • Nowoczesne efekty wizualne, trójwymiarowa grafika oparta na silniku „Earth III”.
  • Specjalni agenci, gwiezdni najemnicy i korsarze, którzy za odpowiednią sumę przyłączą się do naszych szeregów i pomogą nam w walce. Każdy z nich posiada inne właściwości – jeden pomoże w rozwoju technologicznym, inny w dowodzeniu oddziałami czy podniesieniu ilości wydobywanego surowca.
  • W sumie 28 misji podzielonych na cztery kampanie, po jednej na stronę konfliktu.
  • Rozbudowane opcje rozgrywki wieloosobowej, cztery tryby – m.in. skirmish, możliwość gry do 15 osób symultanicznie.
  • Ścieżka dźwiękowa składająca się z 30 utworów skomponowanych przez Orkiestrę Mannheim-Heidelberg z Niemiec.
Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 8  

Nośnik: 2 CD

Ocena gry 8.5 / 10 na podstawie 1484 ocen czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 19,90 PLN

Wymagania sprzętowe Earth 2160

PC Windows

Rekomendowane: Pentium 4 1.5 GHz, 512 MB RAM, karta graficzna 128 MB (GeForce3 lub lepsza), 2 GB HDD

Earth 2160 - recenzja gry

Recenzja 14 lipca 2005, 12:50

Jedną z głównych nowości tytułu jest zupełnie nowy silnik graficzny – Earth III. Przedpremierowe screeny i trailery pokazywały, że stać go naprawdę na wiele, jednak czy w grze sprawa wygląda podobnie? Odpowiedź brzmi... nie, rzeczywistość okazała się jeszcze lepsza. Kiedy odpaliłem pierwszą misję poczułem się tak, jakbym znalazł się na Marsie. Przepięknie wykonane otoczenie i środowisko to jednak nic w porównaniu z jednostkami oraz budynkami, a przede wszystkim widokami z pola bitwy. Najlepsze jest to, że możemy zajrzeć w praktycznie każdy kąt na mapie, a pomimo zbliżenia grafika nie traci na jakości. Wyczyn jest to nie lada, tym bardziej że w czasie rozgrywki przez ekran przewija się przeogromna liczba jednostek, budynków oraz krajobrazów (każda z planet posiada inny klimat), a pomimo tego wszystko jest dopieszczone w najmniejszych szczegółach i nic nie jest zrobione „po łebkach”.