Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCXSXPS5
Okładka Frostpunk 2 (PC)
OkładkaFrostpunk 2 (PC)

Frostpunk 2

Kontynuacja ciepło przyjętej gry strategiczno-ekonomicznej autorstwa polskiego 11 bit studios. Akcja Frostpunk 2 rozgrywa się trzydzieści lat po wydarzeniach z pierwowzoru. Ponownie wcielamy się w zarządcę miasta próbującego przeżyć w świecie skutym lodem.

Strategiczne | steampunk | ekonomiczne | RTS | postapokalipsa | survival | polskie | budowa miasta | Game Pass

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Frostpunk 2 Premiera

25lip2024za 97dni

PC

2025

PS5 XSX

Gry podobne do Frostpunk 2

Frostpunk

Surviving the Aftermath

Endzone 2

Frostpunk 2 to gra strategiczna czasu rzeczywistego autorstwa polskiego studia 11 bit studios, odpowiedzialnego za ciepło przyjęte This War of Mine. Tytuł jest kontynuacją gry Frostpunk z 2018 roku. Gracz ponownie wciela się w zarządcę Nowego Londynu, jednego z ostatnich bastionów ludzkości po mroźnej apokalipsie.

Fabuła

Akcja gry ma miejsce w 1917 roku, trzydzieści lat po zakończeniu pierwszej części. Świat został skuty lodem na skutek niewyjaśnionej katastrofy klimatycznej, zmuszając ludzkość do walki o przetrwanie. Nieliczni ocalali utworzyli miasta i osady wokół generatorów, olbrzymich struktur spalających węgiel i produkujących ciepło. Jednym z tych miast był Nowy Londyn – siedlisko, któremu udało się przetrwać niedobory zasobów, konflikty międzyludzkie oraz kataklizm nazywany Wielką Burzą.

Po trzech dekadach Nowy Londyn stał się prosperującym miastem. Niestety mieszkańcy natrafiają na nowy problem. Surowiec na którym polegali od lat – węgiel – nie jest już wystarczający do zapewnienia ciepła całemu miastu. Nadzieja leży w podziemnych złożach ropy, które zaczynają eksploatować osadnicy. Niepewność ludzi wobec potencjału ropy, często występujące przestępstwa, nomadzi obozujący na obrzeżach miasta i nadciągające fale mrozów budzą niepokój społeczny i nieufność wobec władzy. Zadaniem naszym jest załagodzenie tej ciężkiej sytuacji, zadbanie o bezpieczeństwo mieszkańców miasta i niedopuszczenie do obalenia naszych rządów przez wściekłych obywateli.

Mechanika

Pod względem rozgrywki Frostpunk 2 jest ewolucją pierwowzoru. Rdzeń rozgrywki pozostaje taki sam. Tytuł jest strategią czasu rzeczywistego, w której rozbudowujemy miasto i dbamy o potrzeby obywateli. Miejsce węgla zajmuje ropa, której wydobycie jest naszym największym priorytetem. Jeśli jej zabraknie, generator w centrum miasta wyłączy się, a mieszkańcy nie będą mieli żadnej ochrony przed chłodem. Gracz musi stawiać placówki wydobywcze, budynki produkujące jedzenie, szpitale leczące chorych obywateli oraz domy, w których ludzie mogą odpocząć po ciężkim dniu pracy.

Frostpunk 2, podobnie jak poprzednik, stawia duży nacisk na trudne wybory moralne. Niejednokrotnie będziemy musieli porzucić naszą moralność w imię przetrwania. Gracz musi odnaleźć balans między pragmatyzmem a idealizmem lub liczyć się z upadkiem miasta bądź swoich rządów. Nasze decyzje mają konsekwencje i wpływ na losy miasta. Podczas gry wchodzimy w interakcję z wieloma frakcjami, których agendy wzajemnie się wykluczają. W zależności od wspieranego przez nas zgrupowania, gra toczy się inaczej.

Tryby gry

Podobnie jak poprzednik, Frostpunk 2 zawiera wyłącznie tryb dla pojedynczego gracza.

Kwestie techniczne

Oprawa audiowizualna sprawia pozytywne wrażenie. W oczy rzuca się mroczny i poważny styl graficzny, korzystający głównie z kolorów białych i odcieni szarości. Budowle inspirowane są autentycznymi budynkami z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Za soundtrack ponownie odpowiada Piotr Musiał, znany już z pierwszej części Frostpunk, This War of Mine oraz rozszerzenia Krew i Wino do Wiedźmina 3.

Ostatnia modyfikacja 6 marca 2024

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8,8 / 10 na podstawie 122 głosów czytelników.

Frostpunk 2 cena w dniu premiery: 159,99 PLN

Wymagania wiekowe Frostpunk 2: 16+

PC
XSX
PS5