Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCXONEPS4
Okładka Frostpunk: On the Edge (PC)

Frostpunk: Na krawędzi

Frostpunk: On the Edge

Frostpunk: On the Edge to niesamodzielne rozszerzenie do gry strategicznej Frostpunk, wprowadzające kolejną mapę oraz nową kampanię fabularną, której akcja toczy się po wydarzeniach z „podstawki”. Za jego produkcję odpowiada polski deweloper 11 bit studios.

To jest dodatek do gry Frostpunk.

Strategiczne | science fiction | steampunk | ekonomiczne | RTS | postapokalipsa | survival | polskie | budowa miasta

Okładka Frostpunk: On the Edge (PC)

data premiery gry:

20sie2020

PC

data nieogłoszona

PS4 XONE

Frostpunk: On The Edge to kolejne rozszerzenie do wydanej w 2018 roku gry strategicznej Frostpunk. Tym razem będziemy świadkiem wydarzeń mających miejsce po historii przedstawionej w podstawowej wersji gry, w przeciwieństwie do wcześniejszego The Last Autumn. Dodatek rozbudowuje formułę znaną z wcześniejszych publikacji i wprowadza do niej zupełnie nowy wątek fabularny. Tytuł został opracowany przez autorów oryginalnej gry, czyli polską firmę 11 bit studios (znaną również z udanego This War of Mine).

Fabuła

Akcja dodatku rozpoczyna się w momencie, gdy wielka burza w pewnej odległości od Nowego Londynu odsłania wojskowy magazyn sprzed czasów ewakuacji. Stajemy na czele grupy zwiadowców, których zadaniem jest założenie obozu w jego pobliżu oraz zbudowanie trwałego łańcucha zaopatrzeniowego do stolicy. Warunki panujące w tym rejonie stawiają przed nimi wyzwania, z jakimi nie musieli się wcześniej mierzyć. Na tytułowej krawędzi brakuje zwierząt i innych źródeł pożywienia, więc bohaterowie są zdani na dostawy z Nowego Londynu. Przywódcy stolicy mają jednak swoje kaprysy, i nie będą wysyłać zapasów bez końca – zwiadowcy muszą na bieżąco udowadniać, że zawartość magazynu jest warta tego wsparcia. Jedynym pocieszeniem są warunki pogodowe panujące w okolicy. Śnieżyce na krawędzi nie są tak intensywne, dzięki czemu możliwe jest przetrwanie tutaj bez generatorów. Przynajmniej przez jakiś czas.

Mechanika

Rozgrywka nie różni się zasadniczo od podstawowej wersji gry. Cały czas zarządzamy budową osady oraz organizujemy jej mieszkańców tak, by dobrze ze sobą współpracowali. Ze względu na rozbudowanie znanej formuły o kolejne wątki fabularne, większy nacisk położono na eksplorację oraz konieczność dostosowania się do panujących warunków. Akcja dodatku rozgrywa się na zupełnie obcej mapie wyposażonej w unikalne struktury, których badanie wymusza na nas opracowanie nowych schematów działania.

Wśród dodanych mechanik należy wymienić budowanie relacji gospodarczych i dyplomatycznych. Podstawowa wersja gry działa się w obrębie jednej osady, stąd konieczne było dbanie tylko o jej interesy. Tym razem chodzi jednak głównie o przetrwanie grupy zwiadowców, jaką dowodzimy, uzależnionego od naszej relacji z Nowym Londynem. Dlatego musimy planować i podejmować działania w taki sposób, by nie pogorszyć tych stosunków do niebezpiecznego poziomu. Oprócz tego w nasze ręce oddano nowe metody jednoczenia lub dzielenia ludzi. Przed zastosowaniem którejkolwiek z nich musimy się zastanowić, czy na pewno przyniesie dobre efekty dla naszej osady. Każda z decyzji wiąże się z niejednoznacznym moralnie dylematem, jakich wiele mogliśmy zobaczyć już w „podstawce”.

Kwestie techniczne

Styl graficzny dodatku utrzymano w tej samej konwencji, co podstawową wersję gry. Mamy więc w nim do czynienia z mieszanką barw zimnych, symbolizujących katastrofę, jaka zniszczyła świat, oraz ciepłych, oznaczających nadzieję na lepsze jutro.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 6,9 / 10 na podstawie 33 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 5,9 / 10 na podstawie 34 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 46,99 PLN

Gry podobne do Frostpunk: Na krawędzi

Klasyfikacja PEGI Frostpunk: Na krawędzi

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język.

Wymagania sprzętowe Frostpunk: Na krawędzi

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Dual Core 3.2 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon R7 370 lub lepsza
 • 8 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Quad Core 3.2 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon RX 580 lub lepsza
 • 8 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
Frostpunk: On The Edge z datą premiery i zwiastunem
Frostpunk: On The Edge z datą premiery i zwiastunem

wiadomość29 lipca 2020

Polskie studio 11 bit przedstawiło pierwszy pełny zwiastun oraz nowe informacje na temat nadchodzącego dodatku do strategii Frostpunk, który zatytułowany został On The Edge. Rozszerzenie trafi do graczy pod koniec sierpnia tego roku.

Frostpunk - zwiastun nowego DLC i garść szczegółów
Frostpunk - zwiastun nowego DLC i garść szczegółów

wiadomość3 czerwca 2020

11 bit studios pokazało światu zwiastun kolejnego dużego dodatku do Frostpunk oraz uchyliło rąbka informacji o tytule. Znamy przede wszystkim nazwę rozszerzenia - nie jest to już Project TVADGYCGJR, a On The Edge.

PC
PS4
XONE