Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

CDP

Firma wydawca polski wydawca

WWW: https://cdp.com.pl/

Facebook: https://www.facebook.com/CDP-dystrybucja-gier-158276437978568/

Adres: Jagiellońska 88 Budynek 30U, 00-992 Warszawa

Dział Pomocy Technicznej

CDP

[email protected]

CDP sp. z o.o. (wcześniej CDP.PL sp. z o.o.) to jedna z największych polskich firm zajmujących się wydawaniem oraz dystrybucją gier wideo, a także książek, filmów, gier planszowych, audiobooków, komiksów i wielu innych produktów rozrywkowych. W swej obecnej postaci firma jest bezpośrednim spadkobiercą jednego z najstarszych i najbardziej zasłużonych rodzimych dystrybutorów gier, funkcjonującego w latach 1994-2012 pod nazwą CD Projekt sp. z o.o. Początkowo firma stanowiła spółkę zależną grupy CD Projekt S.A. (w skład której wchodzi obecnie m.in. studio CD Projekt RED), jednak od 2014 roku funkcjonuje jako samodzielne przedsiębiorstwo. Na czele firmy stoją Michał Gembicki i Robert Wesołowski, a jej siedziba znajduje się w Warszawie.

CDP jako polski wydawca gier

Jako jeden z największych polskich dystrybutorów, od początku swej działalności (jako CD Projekt sp. z o.o.) firma skupiała się głównie na dystrybucji na terenie Polski najważniejszych gier komputerowych oraz konsolowych od największych światowych wydawców. W zapoczątkowanej w połowie lat 90. ubiegłego wieku historii firmy, wśród jej głównych partnerów handlowych znaleźli się tacy giganci rynku gier, jak Acclaim, Atari/Infogrames, Blizzard, Interplay, JoWooD, Konami, Microsoft, Psygnosis, SEGA, Sierra, THQ czy Ubisoft. Niemal od samego początku spółka zajmowała się także lokalizacją znakomitej większości wydawanych przez siebie gier.

Oprócz premierowych edycji gier, na przesteni lat w portfolio wydawniczym firmy znalazły się także liczne serie wydawnicze. Obecnie jednak żadna z nich nie jest już kontynuowana.

 • eXtra Klasyka (wydawana także jako eXtra Klasyka neXt i Nowa eXtra Klasyka) – atrakcyjne cenowo reedycje najpopularniejszych gier komputerowych, a także kompletne serie gier (tzw. sagi lub antologie); przez pewien czas wydawane w trzech odrębnych kategoriach: eXtra Klasyka Hit, eXtra Klasyka Dodatek oraz eXtra Klasyka Gold;
 • Platynowa Kolekcja – atrakcyjne cenowo reedycje najpopularniejszych gier komputerowych, wzbogacone dodatkową zawartością (np. drukowane poradniki, ścieżki dźwiękowe), a także kompletne serie gier (tzw. sagi lub antologie);
 • Złota Kolekcja – okolicznościowe, zbiorcze wydania najpopularniejszych gier komputerowych wraz z oficjalnymi dodatkami;
 • TopSeller – seria pośrednia pomiędzy eXtra Klasyką a Platynową Kolekcją; pierwotnie jej cechą charakterystyczną była dwustronna okładka, zawierająca wersję w szacie graficznej serii oraz wersję premierową;
 • Fajna Cena – atrakcyjna cenowo seria, oferująca gry w formie, w jakiej zostały one wydane w dniu premiery (opatrzone dodatkowo łatwą do usunięcia naklejką);
 • Gamebook – atrakcyjne cenowo reedycje najpopularniejszych gier komputerowych lub pakiety kilku gier, wydawane w formie tzw. gamebooka (książka + gra);
 • eXtra Gra – skierowane do graczy kilkunastostronicowe czasopismo wraz z pełną wersją gry komputerowej;
 • $upercena – klasyczne gry w najniższej cenie, podzielone na trzy kategorie tematyczne: Klasyczna Gra, Rodzinna Rozgrywka oraz Zabawa i Relaks;
 • Grywalność Ponad Wszystko – najlepsze gry niezależne w atrakcyjnej cenie;
 • Świat Symulatorów – seria premierowych gier komputerowych z popularnego, budżetowego gatunku symulatorów;
 • Dookoła Filmu – seria gier komputerowych opartych na licencjach popularnych filmów oraz bajek;
 • Kolekcja Disneya – seria gier firmy Disney Interactive, podzielonych na trzy kategorie: Disney Klasyka, Disney Edukacja oraz Disney Magiczna Kolekcja.

CDP jako wydawca gier

Oprócz szeroko zakrojonej działalności firmy jako polskiego dystrybutora zagranicznych tytułów, CDP ma na swoim koncie także kilka gier, których polskie wydania były jednocześnie światowymi premierami. Portfolio ww. produkcji przedstawia się jednak dosyć skromnie i składają się na nie głównie wydawane przez CDP lub spółki powiązane z grupą (np. Optimus Nexus) gry familijne i edukacyjne, tworzone przez rodzimych deweloperów z przeznaczeniem na polski rynek, a także produkcje, które ze względu na swoją specyfikę ukazały się wyłącznie na terenie naszego kraju (np. Mount & Blade: Ogniem i Mieczem czy Farming Simulator 2013: Ursus).

Historia

Historia firmy CDP sięga początku lat 90. ubiegłego wieku, kiedy w licealnej ławie spotkali się jej dwaj późniejsi założyciele: Marcin Iwiński i Michał Kiciński. W czasach, kiedy rynek legalnych gier wideo w Polsce zupełnie nie istniał, sprowadzali oni po kilka egzemplarzy oryginalnych gier z zagranicy, a następnie sprzedawali je na giełdzie komputerowej w Warszawie. W 1994 roku obaj panowie postanowili założyć własną firmę o nazwie CD Projekt sp. z o.o., która w początkowym okresie działalności zajmowała się głównie dostarczaniem na rodzimy rynek oryginalnych gier wideo ze Stanów Zjednoczonych. Wkrótce spółka podpisała też pierwszą umowę na autoryzowaną dystrybucję gier firmy American Laser Games.

Już po dwóch latach od startu, w roku 1996, spółka CD Projekt jako pierwsza w naszym kraju zaczęła wydawać gry w polskich pudełkach oraz z polskimi instrukcjami. Krokiem milowym dla firmy było jednak stworzenie w roku 1999 pierwszej pełnej polskiej lokalizacji gry – Baldur’s Gate. Wśród aktorów użyczających głosu znaleźli się m.in. Krzysztof Kowalewski, Piotr Fronczewski, Wiktor Zborowski, Marian Opania i Jan Kobuszewski. Decyzja o pełnej lokalizacji okazała się strzałem w dziesiątkę, a sprzedaż gry w Polsce przekroczyła rekordowe wówczas 100 tys. egzemplarzy.

W 2002 roku Iwiński i Kiciński spełnili swoje kolejne marzenie, zakładając poza spółką CD Projekt swoje własne studio deweloperskie – CD Projekt RED, znane przede wszystkim z bestsellerowej serii gier RPG akcji Wiedźmin. W kolejnych latach uruchomiono też portal internetowy gram.pl z własnym programem lojalnościowym dla graczy, a także platformę dystrybucji cyfrowej Good Old Games (obecnie GOG.com), będące osobnymi spółkami, działającymi niezależnie od CD Projekt.

W 2008 roku uporządkowana została struktura organizacyjna całej grupy – wydzielono spółkę holdingową CDP Investment, jako podmiot dominujący grupy CD PROJEKT. W grudniu 2010 roku doszło do formalnego połączenia holdingu z firmą Optimus S.A., jednym z najstarszych i największych producentów sprzętu komputerowego w Polsce (zajmującej się okazjonalnie także produkcją i wydawaniem gier oraz encyklopedii multimedialnych). Nowa firma przyjęła początkowo nazwę Optimus S.A., którą następnie przemianowano na CD Projekt RED S.A. W listopadzie 2012 roku walne zgromadzenie akcjonariuszy zdecydowało o zmianie nazwy całej grupy na CD PROJEKT S.A., kojarzonej historycznie z firmą CD Projekt sp. z o.o.

W tzw. międzyczasie część dystrybucyjna grupy przeszła sporą reorganizację. W 2012 roku CD Projekt sp. z o.o. zmienił nazwę na CDP.PL, zachowując portfel wydawniczy oraz związane z nim obowiązki poprzednika. W listopadzie 2014 roku CD PROJEKT S.A. sprzedał pakiet kontrolny swej lokalnej spółki dystrybucyjnej. W efekcie transakcji, CDP.PL został wydzielony poza grupę i od tego czasu funkcjonuje jako samodzielne przedsiębiorstwo. Wkrótce potem CDP.PL uruchomił własną platformę e-commerce, zajmującą się cyfrową dystrybucją gier, audiobooków, ebooków, ekomiksów, oraz muzyki i cyfrowych filmów w modelu download-to-own. W styczniu 2015 roku oferta platformy wzbogacona została o produkty fizyczne, w tym gry planszowe, artykuły kolekcjonerskie itp.

W czerwcu roku 2016 firma CDP.PL powiadomiła o utworzeniu zupełnie nowej marki Klabater, która będzie odpowiedzialna za wydawanie gier niezależnych na rynku globalnym. Niecały rok później, w marcu 2017 r. doszło do sprzedaży części składników majątku intelektualnego CDP.PL. Za kwotę trzech milionów złotych prawa do znaku towarowego CDP.PL, domen cdp.pl oraz geezmo.pl oraz licencję na korzystanie z platformy software’owej zapewniającej obsługę sklepu nabyła firma Topmall sp. z o.o., będaca częścią Merlin Group (wcześniej Admassive Group), właściciela m.in. cieszącego się sporą popularnością sklepu internetowego merlin.pl. CDP.PL sp. z o.o. została przemianowana na CDP sp. z o.o., a jej dotychczasowi właściciele postanowili na powrót skupić się na podstawowej działalności swojej firmy, tzn. dystrybucji oraz lokalizacji gier na potrzeby polskiego rynku.

gram.pl

Uruchomiony jesienią 2005 roku portal internetowy poświęcony grom wideo. W początkowym okresie działalności stanowił on centrum dystrybucji cyfrowej oraz pomocy technicznej gier wydawanych przez CD Projekt sp. z o.o. Wprowadził też pierwszy w naszym kraju program lojalnościowy dla graczy, w którym za rejestrację produkcji dystrybuowanych przez firmę gracze uzyskiwali punkty wymienne na rabaty oraz nagrody rzeczowe. Od 1 lutego 2008 roku, po ponad dwuletniej współpracy z CD Projekt, gram.pl stało się niezależną spółką. Zmianie uległa też formuła portalu, który obecnie stanowi jeden z wiodących polskich serwisów internetowych poświęconych szeroko pojętej rozrywce elektronicznej. Znajdziemy w nim m.in. newsy ze świata gier, encyklopedię i recenzje gier, teksty publicystyczne, blogi oraz forum dla graczy.

cdp.pl

Platforma e-commerce utworzona w październiku 2012 roku przez spółkę CDP.PL, jako nowy obszar działalności komercyjnej grupy kapitałowej CD Projekt. Początkowo serwis skupiał się głównie na sprzedaży cyfrowych wersji gier wideo oraz e-booków i e-komiksów, jednak w 2013 roku poszerzono jego asortyment o produkty zapisane na fizycznych nośnikach danych, sprzęt RTV oraz tradycyjne książki. Wraz z postępującym wzrostem zainteresowania platformami e-commerce, jej oferta została wzbogacona o gry planszowe i gadżety, związane w głównej mierze z grami komputerowymi.

W listopadzie 2014 roku, sklep cdp.pl wraz ze spółką macierzystą CDP.PL w wyniku wykupu menadżerskiego został wydzielony poza grupę CD Projekt. Trzy miesiące później, spółka uruchomiła nową wersję platformy, oferującą ponad 40 tys. produktów fizycznych i cyfrowych w sześciu kategoriach: książki, gry, muzyka, filmy, sprzęt i produkty z segmentu hobby. W kwietniu roku 2017 sklep cdp.pl został przejęty przez firmę Topmall sp. z o.o., należącą do Merlin Group (wcześniej Admassive Group). Nowy właściciel nabył m.in. prawa do nazwy oraz domeny cdp.pl, podczas gdy dotychczasowy skupił się ponownie na swej podstawowej działalności wydawcy i dystrybutora gier.

GOG.com

Utworzony w 2008 roku przez CDP Investment sp. z o.o. anglojęzyczny serwis cyfrowej dystrybucji gier komputerowych, funkcjonujący obecnie w ramach grupy CD PROJEKT S.A. W początkowym okresie działalności portal nosił nazwę Good Old Games i skupiał się przede wszystkim na sprzedaży klasycznych gier komputerowych z lat 80. i 90. ubiegłego wieku, dostosowanych do wymagań współczesnych systemów operacyjnych. W związku z sukcesywnym pojawianiem się na platformie coraz nowszych gier, po czterech latach od powstania nazwa serwisu została zmieniona na GOG.com.

W chwili obecnej serwis stanowi jedną z największych na świecie platform dystrybucji cyfrowej, oferującą obok tytułów klasycznych również największe światowe premiery (a od 2014 roku również gry na systemy Mac oraz filmy). Posiada też własnego klienta o nazwie GOG Galaxy, służącego do obsługi gier zakupionych na platformie. Cechą charakterystyczną tytułów dystrybuowanych za pośrednictwem GOG.com jest brak kłopotliwych zabezpieczeń DRM, a także sporo materiałów dodatkowych (np. tapety, instrukcje czy oryginalne ścieżki dźwiękowe).


Wydane w Polsce gry

Farming Simulator 20 3 grudnia 2019

Children of Morta 22 listopada 2019

Asterix & Obelix XXL 3: The Crystal Menhir 21 listopada 2019

Blacksad: Under the Skin 14 listopada 2019

Bee Simulator 14 listopada 2019

Disney Classic Games: Aladdin and The Lion King 4 listopada 2019

Heavy Rain 25 października 2019

Beyond: Dwie dusze 25 października 2019

Crossroads Inn 23 października 2019

Baldur's Gate: Enhanced Edition 15 października 2019

Trine 4: The Nightmare Prince 8 października 2019

Bus Simulator 17 września 2019

WRC 8 5 września 2019

Blair Witch 30 sierpnia 2019

Hunt: Showdown 27 sierpnia 2019

Age of Wonders: Planetfall 6 sierpnia 2019

FIA European Truck Racing Championship 18 lipca 2019

F1 2019 28 czerwca 2019

The Sinking City 27 czerwca 2019

Warhammer: Chaosbane 4 czerwca 2019

PixARK 31 maja 2019

UglyDolls: (Nie)doskonała przygoda 24 maja 2019

Driftland: The Magic Revival 18 kwietnia 2019

Truberbrook 18 kwietnia 2019

World War Z 16 kwietnia 2019

Outward 26 marca 2019

We. the Revolution 21 marca 2019

Spike Volleyball 5 lutego 2019

Book of Demons 31 stycznia 2019

Flashback: 25th Anniversary 7 grudnia 2018

Asterix & Obelix XXL 2: Remastered 29 listopada 2018

Pro Fishing Simulator 29 listopada 2018

Farming Simulator 19 20 listopada 2018

Call of Cthulhu 30 października 2018

ARK: Survival Evolved 19 października 2018

V-Rally 4 25 września 2018

World of Warcraft: Battle for Azeroth 14 sierpnia 2018

Train Sim World 24 lipca 2018

Tour de France 2018 28 czerwca 2018

Diablo III: Eternal Collection 26 czerwca 2018

Zobacz wszystkie gry wydane w Polsce