Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Mount & Blade: Ogniem i Mieczem (PC)

Mount & Blade: Ogniem i Mieczem PC

Historyczna odsłona serii Mount & Blade, stworzona przez trzy współpracujące firmy: rosyjskie studio Snowberry Connection, ukraińskie Sich Studio oraz dewelopera oryginału - TaleWorlds Entertainment.

RPG | RPG akcji

PC Windows
Okładka Mount & Blade: Ogniem i Mieczem (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

4grudnia2009

4grudnia2009

pudełko PL

Mount & Blade: Ogniem i Mieczem to specjalna odsłona znanej gry Mount & Blade, wydanej w Polsce w 2008 roku. Za stworzenie nowej części, poświęconej historii siedemnastowiecznej Polski, odpowiadają trzy firmy: rosyjskie studio Snowberry Connection, ukraińskie Sich Studio oraz turecki deweloper TaleWorlds Entertainment (twórca pierwowzoru).

Akcja gry przenosi nas do połowy XVII wieku na tereny dawnej Rzeczypospolitej. Podczas zabawy oglądamy sceny niczym z powieści Henryka Sienkiewicza (Potop, Ogniem i mieczem) oraz filmów Jerzego Hoffmana. Sytuacja w Europie jest napięta. Do walki o dominację w regionie stają naprzeciw sobie największe potęgi, czyli silna, aczkolwiek podupadająca Rzeczpospolita Obojga Narodów, rosnąca w siłę carska Ruś, nowoczesna i spragniona podbojów Szwecja, nieokiełznana kozacka Ukraina oraz Chanat Krymski - wróg chrześcijańskiej Europy.

Gracz wciela się w dowódcę państwa walczącego z wieloma przeciwnikami. System rozgrywki został oparty na podstawie pierwszego Mount & Blade, chociaż dokonano pewnych, oczywistych modyfikacji. Najważniejszymi aspektami gry są: otwarty świat, unikalny system walki bronią białą i palną, ciekawie odwzorowany model jazdy konnej oraz bogate odniesienia do historii Polski i dzieł Sienkiewicza. Podczas zabawy spotykamy wiele niezależnych bohaterów znanych z książek i filmów. Pojawiają się także specyficzne bronie oraz oddziały wojskowe (np. husaria).

Oprawa wizualna produktu plasuje się na średnim poziomie, ale zapewnia ładnie wyglądające modele żołnierzy oraz przyjemne dla oka widoki i krajobrazy. Całości dopełnia dobrze skomponowana ścieżka dźwiękowa, która zagrzewa do walki.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,2 / 10 na podstawie 1802 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.7 / 10 na podstawie 356 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 79,90 PLN

Gry podobne do Mount & Blade: Ogniem i Mieczem

Klasyfikacja PEGI Mount & Blade: Ogniem i Mieczem

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Mount & Blade: Ogniem i Mieczem

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 2.1 GHz
  • 1 GB RAM (2 GB - Vista/7)
  • karta grafiki 128 MB (GeForce 6600 lub lepsza)
  • 900 MB HDD
  • Windows XP/Vista/7
Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - recenzja gry
Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - recenzja gry

Recenzja 18 grudnia 2009, 16:31

Po krótkim czasie gry dla Rzeczypospolitej rozpoczynamy zadanie „Potop”. W zamyśle ma być to coś w rodzaju wątku głównego i w pewnym stopniu spełnia taką rolę. Owa kampania jest połączeniem kilku pomniejszych zadań, takich jak odnalezienie pana Zagłoby lub odbicie Częstochowy z rąk Szwedów. Istotne jest to, że wraże jednostki, które musimy pokonać podczas trwania questu, są jednostkami dodatkowo narzuconymi nam w świecie gry i niewiele mają wspólnego z autonomicznie poruszającymi się oddziałami danej frakcji. „Potop” jest zatem zlepkiem pewnej liczby zadań, które razem tworzą iluzję swoistej liniowości. Nie ma tu zbytniej rewolucji, a jedynie sprytne wykorzystanie dawnych możliwości gry.