Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca

FIFA 20 - poradnik do gry

FIFA 20 - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Tryby rozgrywki FIFA 20 poradnik, tipy

W grze FIFA 20 poza dobrze znanymi trybami rozgrywki, jak FIFA Ultimate Team, Liga Mistrzów, Kariera Menadżera lub Kariera zawodnika, znalazło się kilka zupełnie nowych trybów, które zapewnią wiele godzin dobrej rozrywki. Nowe tryby rozgrywki w FIFA 20 to Piłka Fortuny, Zamiana i Król Wzgórza. Co więcej, w nowej odsłonie serii FIFA możesz wziąć udział w ulicznych rozgrywkach Voolta Football, gdzie pokierujesz zawodnikami niezwykle dobrze wyszkolonymi technicznie. Ze względu na mały obszar boiska i ograniczoną ilość zawodników, rozgrywka w trybie Voola Football jest niezwykle dynamiczna. W niniejszym rozdziale poradnika do gry FIFA 20 omówiono wszystkie tryby rozgrywki.

Gry treningowe

Gry treningowe w grze FIFA 20 to tryb do którego powinien zajrzeć każdy początkujący Gracz - Tryby rozgrywki - FIFA 20 - poradnik do gry

Gry treningowe w grze FIFA 20 to tryb do którego powinien zajrzeć każdy początkujący Gracz. Do zaliczenia jest kilka rodzajów gier treningowych, a w każdej z nich Gracz będzie miał do wykonania kilka co raz trudniejszych wyzwań. Gry treningowe zalicza się poprzez uzbieranie odpowiedniej ilości punktów. W trybie tym można wyróżnić następujące gry treningowe:

 • Podstawy
 • Podania
 • Drybling
 • Obrona
 • Strzelanie

Kick Off

Tryb Kick Off jest już dobrze znany wszystkim miłośnikom gier FIFA - Tryby rozgrywki - FIFA 20 - poradnik do gry

Tryb Kick Off jest już dobrze znany wszystkim miłośnikom gier FIFA. W najnowszej odsłonie serii tryb Kick Off został dodatkowo wzbogacony o kilka dodatkowych wariantów, jak Voolta Football, Piłka Fortuny, Król Wzgórza, czy Zamiana. W trybie tym można kierować wszystkimi zespołami dostępnymi w grze FIFA 20. Co ciekawe, w niektóre warianty można grać bezpośrednio z poziomu trybu FIFA 20 Ultimate Team, stworzoną przez siebie drużyną.

Klasyczny mecz

Klasyczny "szybki mecz" który można rozegrać dowolnymi zespołami na standardowych zasadach. Klasyczny mecz może posłużyć jako rozgrzewka przed rozgrywkami online z innymi Graczami. Tryb ten jest chyba najczęściej wykorzystywany do rozgrywania towarzyskiej gry wieloosobowej na jednym ekranie.

Własne zasady

Wybierając ten wariant, Gracz może stworzyć szereg reguł, które będą obowiązywać w trakcie meczu. Wariantów zasad jest naprawdę dużo więc każdy znajdzie coś dla siebie. Wyróżniamy następujące warianty rozgrywki:

 • Strzały z daleka - wszystkie gole strzelone spoza linii pola karnego liczone są podwójnie.
 • Przetrwanie - za każdym razem, gdy któraś z drużyn straci bramkę, straci także jednego losowego zawodnika z pola. Każda drużyna może utracić maksymalnie 4 zawodników. Co więcej, każdy zespół może otrzymać maksymalnie 2 czerwone kartki. Kolejna czerwona karta kończy się przegraną danej drużyny w meczu poprzez walkower.
 • Główki i woleje - w takim meczu liczą się tylko bramki strzelone z główki lub z "woleja". Zaliczane są także bramki z rzutów wolnych i karnych.
 • Do X Goli - Gracz może ustalić wymaganą liczbę bramek do wygrania spotkania. Przykładowo, można tutaj ustalić zasadę złotej bramki lub ścigać się do 3 goli. Jeśli w przeciągu 90 minut nie padnie wymagana liczba bramek, nastąpi dogrywka. Jeśli dogrywka nie przyniesie wymaganego rezultatu, nastąpi ewentualny konkurs rzutów karnych.
 • Bez zasad - w takim meczu nie ma odgwizdywania fauli oraz spalonych. Gracze nie mogą też otrzymać żadnej kartki.

Zamiana

Zamiana to jeden z zupełnie nowych wariantów rozgrywki dostępnych w grze FIFA 20 - Tryby rozgrywki - FIFA 20 - poradnik do gry

Zamiana to jeden z zupełnie nowych wariantów rozgrywki dostępnych w grze FIFA 20. Do rozgrywki można wejść bezpośrednio z poziomu FIFA Ultimate Team. Jak sama nazwa wskazuje, po przystąpieniu do meczu część zawodników z Twojej drużyny zostanie zamieniona na zawodników z drużyny przeciwnej. Zawodników tych można rozróżnić po pomarańczowych koszulkach. Co ciekawe, w trybie Zamiana kondycja zawodników spada bardzo powoli, ale za to nie ma możliwości wykonywania żadnych zmian. Uwaga! Zamiana wykonywana przed rozpoczęciem meczu zazwyczaj pozbawi Twoją drużynę najlepszych zawodników, a w zamian możesz otrzymać przeciętnych piłkarzy. Jest to szczególnie odczuwalne na wyższych poziomach trudności.

Król Wzgórza

Król Wzgórza to kolejny zupełnie nowy tryb zabawy w grze FIFA 20 - Tryby rozgrywki - FIFA 20 - poradnik do gry

Król Wzgórza to kolejny zupełnie nowy tryb zabawy w grze FIFA 20. Podobnie jak w przypadku trybu Zamiana, do rozgrywki możesz dołączyć własną drużyną stworzoną w FUT. Król Wzgórza posiada dość rygorystyczne zasady, które należy przestrzegać, aby zdobywać bramki:

 • Na murawie boiska będą pojawiać się prostokąty oznaczone przerywaną linią, które pozostają w danym miejscu przez dłuższą chwilę. Można je także zobaczyć na mini mapie.
 • Zadaniem Gracza jest utrzymanie piłki w oznaczonym obszarze na tyle długo, aby naładować poziom piłki. Dostępne są 3 poziomy, a każdy kolejny trzeba ładować na znacznie mniejszym obszarze.
 • Dopiero po naładowaniu poziomu piłki można pokusić się o strzał do bramki przeciwnika, aby zdobyć gola. Pierwszy poziom naładowania zapewni Graczowi 1 bramkę, a trzeci (maksymalny) jest wart aż 3 gole! Brak naładowania piłki skutkuje nie zdobyciem bramki.
 • Aby naładować poziom piłki nie trzeba prowadzić jej przy nodze - można np. podawać futbolówkę pomiędzy zawodnikami w taki sposób, aby chociaż przelatywała przez oznaczone pole.
 • Uwaga! Pasek naładowania piłki spada wraz z upływem czasu więc trzeba zwrócić na to szczególną uwagę. Po zdobyciu bramki należy zacząć cały proces od początku.

Piłka Fortuny

Piłka Fortuny to trzeci zupełnie nowy tryb rozgrywki, który został udostępniony w grze FIFA 20 - Tryby rozgrywki - FIFA 20 - poradnik do gry

Piłka Fortuny to trzeci zupełnie nowy tryb rozgrywki, który został udostępniony w grze FIFA 20. Piłka Fortuny to dość nietypowy tryb w którym naprawdę wiele może się zdarzyć. W trakcie meczu Gracze będą otrzymywać losowe bonusy, które można podzielić na następujące kategorie:

 • Bonus do prędkości ruchu
 • Bonus, który wpływa na siłę i celność strzałów
 • Bonus, który wpływa na celność podań
 • Bonus, który wpływa na umiejętność dryblingu
 • Wszystkie bonusy na raz
 • Losowa piłka fortuny, która może zapewnić graczowi nawet do 3 goli przy jednym trafieniu

Wszystkie bonusy posiadają określony poziom od 1 do 3. Przykładowo, bonus do prędkości ruchu na 3 poziomie sprawi, że Twoi zawodnicy będą biegać tak szybko, że możesz mieć trudności z opanowaniem piłki. Z kolei bonus do strzału na 3 poziomie sprawi, że możesz trafić do bramki praktycznie z każdej pozycji.

UEFA Champions League

W tym wariancie, Gracz ma możliwość rozegrania jednego meczu grupowego UEFA Champions League, dwumeczu finałowego lub samego finału UEFA Champions League. Podobnie, jak w przypadku klasycznego "szybkiego meczu", tryb UEFA Champion League jest dobrym sposobem na rozgrzewkę przed rozgrywkami online.

Finał Pucharu

Wariant w którym Gracz ma możliwość rozegrania finałowego spotkania z dowolnych rozgrywek pucharowych. Dla ułatwienia, wszystkie puchary zostały pogrupowane alfabetycznie więc Gracz szybko znajdzie interesujące go rozgrywki.

Dwumecz i seria meczów

W tym wariancie, Gracz ma możliwość rozegrania klasycznego dwumeczu w którym raz będzie występować w roli gospodarza, a raz w roli gościa. Wygra ta drużyna, która po dwumeczu strzeli więcej bramek. W przypadku remisu wygrywa ta drużyna, która strzeliła więcej bramek na wyjeździe. Seria meczów to nic innego jak rozgrywanie od 3 do 5 spotkań, które wyłonią zwycięzcę.

Volta Football

Voolta Footbal to ostatnia nowość w udostępniona w grze FIFA 20 i na pewno najbardziej emocjonująca - Tryby rozgrywki - FIFA 20 - poradnik do gry

Voolta Footbal to ostatnia nowość w udostępniona w grze FIFA 20 i na pewno najbardziej emocjonująca! Dzięki trybowi Voolta Football, Gracz może wziąć udział w prawdziwych ulicznych rozgrywkach i spróbować swoich sił w zupełnie innej grze niż ta, która odbywa się na tradycyjnych boiskach.

Proces tworzenia zawodnika w Voola Football

Pierwszym krokiem, który należy wykonać po rozpoczęciu trybu Voolta Football jest wybór zawodnika i jego dostosowanie - Tryby rozgrywki - FIFA 20 - poradnik do gry

Pierwszym krokiem, który należy wykonać po rozpoczęciu trybu Voolta Football jest wybór zawodnika i jego dostosowanie. Mnogość opcji trybu Voolta Football pozwala Graczowi stworzyć unikatowego zawodnika. Wśród wielu opcji modyfikacji można wyróżnić:

 • Posturę ciała i głowę zawodnika
 • Strój
 • Tatuaże
 • Animacje

Tryby rozgrywki w Voolta Football

W Voolta Fotball można grać na wiele sposób dzięki czemu można w tym trybie spędzić długie godziny - Tryby rozgrywki - FIFA 20 - poradnik do gry

W Voolta Fotball można grać na wiele sposób dzięki czemu można w tym trybie spędzić długie godziny. Ponadto Voolta Football oferuje Graczowi różne boiska - jedne z nich będą miały naprawdę małe rozmiary, a inne np. zostały ograniczone ściankami. W trybie Voolta Gracz może wybierać pomiędzy następującymi wariantami rozgrywki: Świat VOLTA, historia VOLTA, liga Volta, pojedynczy mecz.

Jak grać w Volta Football?

Uliczna piłka nożna w znacznym stopniu różni się od meczów rozgrywanych na tradycyjnej murawie - Tryby rozgrywki - FIFA 20 - poradnik do gry

Uliczna piłka nożna w znacznym stopniu różni się od meczów rozgrywanych na tradycyjnej murawie. Mecze w trybie Voolta są bardzo dynamiczne i rozgrywane są na znacznie mniejszych boiskach, które dodatkową mogą posiadać pewne dodatki, jak np. ścianki od których można odbijać futbolówkę. Poniżej zamieszczamy garść porad, które pomogą w trakcie zmagań na ulicznych boiskach:

 • Używaj ścianek - ścianki na ulicznych boiskach nie służą tylko do wyznaczania granic pola gry. Zamiast podawać piłkę bezpośrednio do zawodnika możesz odbić ją od ściany i minąć w ten sposób zawodnika drużyny przeciwnej.
 • Trzymaj obrońców z tyłu - w trybie Voolta niektóre mecze rozgrywane są bez bramkarza. Bardzo ważne jest, aby w takim przypadku obrońców trzymać z tyłu ponieważ ktoś musi bronić dostępu do bramki. Gdy przejmiesz piłkę obrońcą, rozpocznij akcję podaniem do piłkarza atakującego, a obrońcę zostaw na swoim miejscu.
 • Strzały na bramkę - bramki w trybie Voolta są bardzo małe więc bramkarz stojący przed bramką zasłania znaczny obszar siatki. Z tego względu strzały wykonywane z dużej odległości nie są najlepszym rozwiązaniem - tym bardziej, że futbolówka może odbić się od ściany i trafić pod nogi zawodnika z drużyny przeciwnej. Warto tutaj także zaznaczyć fakt, że po jeden z aktualizacji, strzały oddawane z własnej połowy boiska mają większą szansę niepowodzenia. Zanim oddasz strzał na bramkę postaraj się podejść jak najbliżej i wymanewrować bramkarza drużyny przeciwnej.
 • Dalekie podanie - w trybie Voolta nie można złapać zawodnika na pozycji spalonej dlatego dobrym pomysłem jest używanie dalekich podań na wybiegającego zawodnika.

Liga Mistrzów

Wybierając ten tryb, Gracz będzie mógł wziąć udział w międzynarodowych, europejskich, klubowych rozgrywkach piłkarskich i zawalczyć o puchar UEFA Champions League - Tryby rozgrywki - FIFA 20 - poradnik do gry

Wybierając ten tryb, Gracz będzie mógł wziąć udział w międzynarodowych, europejskich, klubowych rozgrywkach piłkarskich i zawalczyć o puchar UEFA Champions League. Rozgrywki Ligi Mistrzów składają się z 2 faz.

 • Faza grupowa - 32 drużyny grają w 8 grupach, po 4 w każdej z nich. Wszystkie zespoły grają ze sobą dwa razy. Z każdej grupy mogą awansować 2 zespoły, które uzbierały największą liczbę punktów.
 • Play off - rozgrywki systemem pucharowym. Drużyny z danej pary grają ze sobą dwukrotnie - raz w roli gospodarza, a raz na wyjeździe. Do finału awansują tylko dwie drużyny, które rozegrają mecz finałowy o puchar.

Turnieje

Wybierając tryb turniejowy w FIFA 20, Gracz ma możliwość wzięcia udziału w turniejach single player z różnych krajów lub stworzyć własny turniej ligowy lub pucharowy - Tryby rozgrywki - FIFA 20 - poradnik do gry

Wybierając tryb turniejowy w FIFA 20, Gracz ma możliwość wzięcia udziału w turniejach single player z różnych krajów lub stworzyć własny turniej ligowy lub pucharowy. Przykładowo, Gracz będzie miał możliwość rozegrania spotkań w Premier League, Bundeslidze lub La Liga. Dostępne są także rozgrywki pucharowe kobiet.

FIFA 20 Ultimate Team

FIFA 20 Ultimate Team to zaawansowany system rozgrywek w którym Gracze mają możliwość stworzenia własnej, wymarzonej drużyny i kolekcjonowaniu kart piłkarzy, którzy będą wzmacniać ich skład - Tryby rozgrywki - FIFA 20 - poradnik do gry

FIFA 20 Ultimate Team to zaawansowany system rozgrywek w którym Gracze mają możliwość stworzenia własnej, wymarzonej drużyny i kolekcjonowaniu kart piłkarzy, którzy będą wzmacniać ich skład. Co więcej, Gracz ma możliwość korzystania ze specjalnych jednorazowych kart, które służą np. do przeprowadzania zaawansowanych treningów, leczenia urazów, przedłużania kontraktów. Dodatkowo, w FUT 20 Gracz ma możliwość śledzenia rynku na którym może wystawiać własnych piłkarzy i kupować tych, których wystawili na sprzedaż inni. Karty piłkarzy można także zdobywać poprzez zakup specjalnych paczek lub poprzez uczestnictwo w turniejach. Więcej o trybie FIFA 20 Ultimate Team można przeczytać w osobnym rozdziale niniejszego poradnika.

Kariera menadżera i kariera zawodnika

Tryb kariery w grze FIFA 20 zapewni Graczowi wiele godzin świetnej zabawy - Tryby rozgrywki - FIFA 20 - poradnik do gry

Tryb kariery w grze FIFA 20 zapewni Graczowi wiele godzin świetnej zabawy. Gracz ma możliwość wcielenia się w rolę menedżera i przyjąć na siebie ciężar rozwoju drużyny lub rozwijać karierę jednego z zawodników. Tryb kariery w FIFA 20 został rozbudowany i dodano m.in. nowe systemy taktyczne, rozbudowane konferencje prasowe, animacje losowania par Ligi Mistrzów i Ligi Europy oraz animacje wręczania nagród.

Kariera menadżera

Kariera menedżera to bardzo ciekawy tryb dla jednego gracza w którym trzeba zajmować się praktycznie wszystkim - ustalaniem składu, transferem zawodników, rozwojem młodzieży, a nawet sprzedażą koszulek. Przed rozpoczęciem kariery menedżera możesz zdecydować, czy chcesz objąć stanowisko w mocnym klubie i stworzyć prawdziwą drużynę marzeń, czy zacząć od niższej klasy rozgrywek i stopniowo piąć się do góry. Jeśli jesteś miłośnikiem gier typu "menadżer piłkarski", w grze FIFA 20 na pewno spełnisz wiele godzin na prowadzeniu własnej drużyny.

Kariera zawodnika

Kariera zawodnika pozwala na poprowadzenie losów piłkarza w taki sposób, aby pomóc mu zaistnieć w świecie futbolu i stworzyć z niego prawdziwą legendę. Co ciekawe, w trakcie rozwoju kariery zawodnika, Gracz może podjąć decyzję o przejściu na emeryturę i zajęciu stanowiska menadżera drużyny.