Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 marca 2008, 16:53

autor: Piotr Doroń

Wydawca gry o holocauście zaprzecza plotkom o blokadzie jej premiery

Dzisiejszy dzień upłynął pod znakiem obniżki europejskiej ceny konsoli Xbox 360. Interesującą informacją, a już na pewno mocno kontrowersyjną, była jednak także wiadomość o rzekomym zablokowaniu amerykańskiej i europejskiej premiery gry Imagination Is the Only Escape przez Nintendo. Miałoby do tego dojść z uwagi na fakt wykorzystania w niej tematyki nazistowskiej i związanej z holocaustem.

Dzisiejszy dzień upłynął pod znakiem obniżki europejskiej ceny konsoli Xbox 360. Interesującą informacją, a już na pewno mocno kontrowersyjną, była jednak także wiadomość o rzekomym zablokowaniu przez Nintendo amerykańskiej i europejskiej premiery gry Imagination Is the Only Escape, o czym poinformował jako pierwszy dziennik New York Times. Miałoby do tego dojść z uwagi na fakt wykorzystania w niej tematyki nazistowskiej i związanej z holocaustem. Okazuje się jednak, że nic takiego nie miało miejsca.

Poinformował o tym wydawca gry, firma Alton8. W oficjalnym oświadczeniu możemy przeczytać, że „Imagination Is the Only Escape znajduje się obecnie w bardzo wczesnej fazie produkcji i nikt nawet nie myśli o tym, by blokować jej wydanie na terenie Europy i Stanów Zjednoczonych ”. Potwierdza to m.in. fakt, że gra nie ma jeszcze wyznaczonego choćby przybliżonego okresu debiutu. Mówi się jedynie o końcu roku bieżącego lub początku przyszłego. Co więcej, wydawca nie toczył żadnych rozmów z Nintendo, których efektem mogłoby być zablokowanie premiery gry.

Twórca Imagination, Luc Bernard, pracuje obecnie nad koncepcją gry, przygotowuje kolejne grafiki i od czasu do czasu przedstawia swoje pomysły. Każdy kreatywny autor, z którym współpracujemy, może liczyć na nasze wsparcie ”, oznajmił rzecznik Alton 8.

Swoich idei i pomysłów broni także sam Luc Bernard. W rozmowie z redaktorami serwisu oznajmia: „Imagination Is the Only Escape powstaje, by edukować dzieci, uczyć je czym jest rasizm i co zrobić, by w pełni świadomie podchodzić do tej kwestii. W grze nie znajdziemy scen przepełnionych agresją. Dolny ekran pokazuje z kolei prawdziwe fakty, które możemy znaleźć choćby w książkach historycznych ”.

Aby wzmocnić swoje słowa Bernard odwołał się m.in. do gatunku wojennych strzelanin utrzymanych w realiach II wojny światowej. „Nienawidzę tego typu gier. Uważam, że są chore i odrażające. Wojna to nie jest gra. Właśnie z tego powodu tworzę Imagination Is the Only Escape – chcę pokazać dzieciakom co tak naprawdę stało się w trakcie II WŚ ”. Następnie kontynuował: „Dlaczego gra w rodzaju Manhunta, będąca symulacją zabójcy, jest dopuszczana do sprzedaży, a program z rodzaju Imagination Is the Only Escape miałby zostać zablokowany? Naprawdę tego nie rozumiem ”.

Imagination Is the Only Escape będzie platformówką, opowiadająca historię chłopca żyjącego we wschodniej Francji w czasie II Wojny Światowej, który ucieczki od otaczających go okropieństw będzie szukać w fantastycznym i wyimaginowanym świecie. Jak zapewnia Bernard, jego najnowsza produkcja nie zostanie wydana dopóki nie zostanie ukończona w 100%. Co ciekawe, sporą część zysków z jej sprzedaży planuje przeznaczyć dla najbiedniejszy mieszkańców sudańskiego regionu Darfur. „Nie zamierzam zarabiać pieniędzy poprzez wzbudzanie kontrowersji. Chcę jedynie pokazać, że gry komputerowe nie są wyłącznie bezmyślną rozrywką ”.

Piotr Doroń

Piotr Doroń

Z wykształcenia dziennikarz i politolog. W GRYOnline.pl od 2004 roku. Zaczynał od zapowiedzi i recenzji, by po roku dołączyć do Newsroomu i już tam pozostać. Obecnie szef tego działu, gdzie zarządza zespołem złożonym zarówno ze specjalistów w swoim fachu, jak i ambitnych żółtodziobów, chętnych do nauki oraz pracy na najwyższych obrotach. Były redaktor niezapomnianego emu@dreams, gdzie zagnała go fascynacja emulacją i konsolami, a także recenzent magazynu GB More. Miłośnik informacji, gier (długo by wymieniać ulubione gatunki), Internetu, dobrej książki sci-fi i fantasy, nie pogardzi również dopieszczonym serialem lub filmem. Mąż, ojciec trójki dzieci, esteta, zwolennik umiaru w życiu prywatnym.

więcej