Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 29 kwietnia 2009, 21:20

autor: Jiker

Ubisoft w liczbach. Świąteczny Splinter Cell Conviction i nowa odsłona Ghost Recon

Francuski koncern Ubisoft opublikował dane raportu finansowego za roczny okres zakończony 31 marca bieżącego roku. Okazuje się, że firmie udało się w tym czasie poprawić sprzedaż swoich produktów, co zwiastowały już informacje o rezultatach kwartalnych.

Francuski koncern Ubisoft opublikował dane raportu finansowego za roczny okres zakończony 31 marca bieżącego roku. Okazuje się, że firmie udało się w tym czasie poprawić sprzedaż swoich produktów, co zwiastowały już informacje o rezultatach kwartalnych. Dowiedzieliśmy się również, że odwlekana od dłuższego czasu premiera Tom Clancy’s Splinter Cell Conviction powinna zostać przeprowadzona do końca bieżącego roku.

W okresie od kwietnia 2008 roku do marca 2009 roku Ubisoft wypracował przychód na poziomie 1,05 miliarda euro, co jest wynikiem lepszym o 14% w stosunku do rezultaty osiągniętego w poprzednim rocznym okresie rozliczeniowym. Tradycyjnie Francuzi nie podali do publicznej wiadomości informacji na temat zysków i strat. Niemniej jednak, prezes koncernu, Yves Guillemot, oznajmił, że wyniki są naprawdę dobre – na tyle, że Ubisoft może zostać spokojnie uznany za drugą, najlepszą pod tym względem korporację działającą na rynku elektronicznej rozrywki.

W dużej mierze przyczynił się do tego rozwój oddziału odpowiedzialnego za produkcję gier dla casuali. Dzięki niesłychanej popularności tego typu rozrywki na platformach Nintendo – Wii i NDS – firma odnotowała w ostatnim roku 40% wzrost przychodów ze sprzedaży konkretnie tych produktów. Dobrą sytuację wewnątrz firmy zdają się potwierdzać jej działania – zatrudnienie 1300 pracowników oraz otwarcie nowych studiów deweloperskich (Kijów na Ukrainie oraz Sao Paolo w Brazylii), nie wspominając już o kilku nabytkach, jak choćby prawa wydawnicze do The Wheelman.

Wynikami wartymi wzmianki mogą się pochwalić takie produkcje, jak strzelanina Tom Clancy’s H.A.W.X., która we wszystkich trzech dostępnych odsłonach (PC, X360, PS3) powędrowała do sklepów w nakładzie przekraczającym milion egzemplarzy, a także Shaun White Snowboarding (w tym świetna edycja na konsolę Wii), które znalazło na całym świecie już ponad 3 miliony fanów. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że Ubisoft definitywnie dostarczy na rynek kolejną odsłonę tego śnieżnego cyklu, sygnowanego nazwiskiem jednego z najbardziej znanych snowboarderów.

W najbliższej przyszłości firma najwięcej nadziei wiąże z czerwcową premierą Call of Juarez: Bound in Blood na PC, Xboksa 360 i PlayStation 3. Tytułami ważnymi w 2010 roku fiskalnym będą również: Assassin's Creed 2, Rabbids Go Home, Red Steel 2, Ghost Recon 4, Dawn of Discovery, James Cameron's Avatar, Teenage Mutant Ninja Turtles, Cloudy with a Chance of Meatballs oraz Artur i Minimki. Przejdźmy więc do tytułów, które omówiono w kontekście debiutu na rynku.

Mianowicie, w okresie świątecznym do sklepów powędruje Tom Clancy's Splinter Cell Conviction. W tym samym czasie uzyskamy możliwość nabycia Red Steel 2 (o którym pisaliśmy już dzisiaj, w związku z potwierdzeniem informacji o wsparciu dla Wii MotionPlus), a także Assassin’s Creed 2, będącego w sumie grą bardzo podobną do najnowszych przygód Sama Fishera.Warto również zauważyć, że na rynek w pierwszym kwartale 2010 roku powinna trafić nowa odsłona cyklu Ghost Recon.

Analitycy Ubisoft przewidują, że w okresie od kwietnia 2009 roku do marca 2010 roku firma wypracuje przychód na poziomie 1,1 miliarda euro, a więc nieco wyższym aniżeli w zakończonym 31 marca roku fiskalnym.