Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePCPS3X360
Okładka Tom Clancy's H.A.W.X. (PC)

Tom Clancy's H.A.W.X.

Tom Clancy's HAWX

Tom Clancy’s H.A.W.X. to sygnowana nazwiskiem znanego pisarza zręcznościowa symulacja lotnicza, wyprodukowana przez studio deweloperskie koncernu Ubisoft w Bukareszcie.

Zręcznościowe | samoloty | współczesne konflikty | multiplayer | kooperacja

Okładka Tom Clancy's H.A.W.X. (PC)

producent: Ubisoft

wydawca: Ubisoft

wydawca PL: Ubisoft GmbH

Strona oficjalna

data premiery gry:

3mar2009

PS3 X360

17mar2009

PC

Tom Clancy’s H.A.W.X. to zręcznościowa symulacja lotnicza, sygnowana nazwiskiem znanego amerykańskiego autora powieści sensacyjnych. Zasiadamy tu za sterami nowoczesnych myśliwców i uczestniczymy w podniebnych bataliach. Za wykonanie odpowiedzialny jest oddział korporacji Ubisoft Entertainment, umiejscowiony w Bukareszcie. Skupia on ludzi, którzy stworzyli popularną serię Blazing Angels – bardzo podobną pod względem mechaniki do H.A.W.X., ale traktującą o II Wojnie Światowej.

Historia z H.A.W.X. rozgrywa się w roku 2012, kiedy to prywatne korporacje militarne (zwane z angielska PMC) zaczynają odgrywać bardzo istotną rolę. Wzrost ich potęgi grozi wielkim międzynarodowym konfliktem zbrojnym. Nadchodzi świetny czas, żeby zasiąść w fotelu pilota i wkroczyć do akcji.

Developerzy zaimplementowali System Zwiększonego Realizmu (Enhanced Reality System – ERS). Dzięki niemu oglądamy trajektorię wystrzelonych pocisków, podglądamy mapę taktyczną oraz jesteśmy informowani o nadlatujących rakietach. Pozwala on również na sprawdzanie poziomu zniszczeń maszyny, wykrywanie stacji radarowych, a także wydawanie rozkazów skrzydłowym. Wszystko to zintegrowane jest z komputerem pokładowym każdego z ponad pięćdziesięciu dostępnych w grze samolotów.

Tom Clancy’s H.A.W.X., oprócz rozgrywki dla jednego gracza, zapewnia także zabawę wieloosobową. Pierwszy jej wariant to tryb kooperacji dla maksymalnie czterech osób, gdzie istnieje opcja dołączenia do zabawy w dowolnym momencie. Przebrnąć w ten sposób można całą kampanię. Drugim trybem są bitwy powietrzne, w których udział bierze do 16 pilotów. Zdobywamy w nich punkty doświadczenia i pieniądze, potrzebne do zakupu różnego rodzaju ulepszeń dla naszych myśliwców.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1-16  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 1755 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,7 / 10 na podstawie 156 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Tom Clancy's H.A.W.X.

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język.

Wymagania sprzętowe Tom Clancy's H.A.W.X.

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.8 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 7800 lub lepsza)
  • 7 GB HDD
  • Windows XP SP3/Vista SP1
Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Tom Clancy's H.A.W.X. - recenzja gry
Tom Clancy's H.A.W.X. - recenzja gry

Recenzja 19 marca 2009, 09:57

Za każde zniszczenie wrogiej maszyny lub pojazdu otrzymujemy punkty doświadczenia, dzięki którym awansujemy na coraz wyższy stopień, a tym samym odblokowujemy nowe samoloty i zestawy uzbrojenia. Będziemy mogli zasiąść za sterami kilkunastu samolotów na co dzień używanych przez armię rosyjską (od MiG-a-21 przez MiG-a-25, MiG-a-29 aż po Su-27), jak i amerykańską (od pamiętającego Wietnam F-4 Phantom po wszelakie odmiany nowszych „efów” w rodzaju F-14 czy F-16, na niszczycielu czołgów, czyli śmiercionośnym A-10 kończąc) oraz brytyjska (Harrier) i francuską (Mirage) itd. Jak więc widać, wybór jest całkiem spory, przy czym, ponieważ mamy do czynienia z grą zręcznościową, a nie żadną symulacją, prawie zupełnie nie odczujemy różnicy w sterowaniu. W zasadzie wszystko jedno, czy pilotujemy ciężkiego F-111, czy małego i zwrotnego F-5.

PC
PS3
X360