Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 15 czerwca 2009, 20:10

Twórca serii Mario i Zelda okrzyknięty bohaterem dewelopingu

Podczas trwającej w Brighton Develop Conference, na której spotykają się twórcy gier z całego świata, została przeprowadzona bardzo ciekawa ankieta. Pytanie postawione ponad 9000 goszczących na konferencji deweloperów brzmiało: „Kto jest twoim bohaterem w kwestii tworzenia gier?”

Podczas trwającej w Brighton Develop Conference, na której spotykają się twórcy gier z całego świata, została przeprowadzona bardzo ciekawa ankieta. Pytanie postawione ponad 9000 goszczącym na konferencji brzmiało: „Kto jest twoim bohaterem w kwestii tworzenia gier?”

Pierwsze miejsce zgarnął Shigeru Miyamoto z Nintendo, twórca takich serii, jak: Mario, Donkey Kong czy The Legend of Zelda. Zdobył on w sumie 3000 głosów, co czyni z niego guru dla ok. 1/3 wszystkich zgromadzonych w Brighton twórców. Oklaski! Kolejne miejsca na liście zajęli:

  1. John Carmack – współzałożyciel id Software, człowiek odpowiedzialny za Quake'a i Dooma.
  2. Will Wright – współzałożyciel Maxis, mózg stojący za złożonymi mechanizmami SimCity czy Spore.
  3. Dave Jones - założyciel Realtime Worlds (Crackdown, All Points Bulletin) i współzałożyciel Rockstar North (znanego wcześniej jako DMA Design), stworzył serie Lemmings i Grand Theft Auto.
  4. Sid Meier – założyciel MicroProse i twórca serii Cywilizacja. Druga osoba, która została wprowadzona do Academy of Interactive Arts and Sciences’ Hall of Fame (pierwszą był Shigeru Miyamoto).
  5. Peter Molyneux – wypełniony pomysłami kreator Populousa, Black & White, Fable i wielu innych gier.
  6. David Braben – programista, najbardziej znany dzięki współtworzeniu serii Elite.
  7. Masaya Matsuura – muzykalny komputerowiec, który dał światu grę PaRappa The Rapper.
  8. Michael Morhaime – szef i współzałożyciel Blizzarda, współtwórca Warcrafta, World of Warcraft, StarCrafta i Diablo.
  9. Jonathan Blow – twórca wielokrotnie nagradzanej platformówki Braid.

Ostatnie miejsce na tej liście pokazuje wyraźnie, że można zdobyć uznanie, będąc twórcą zdecydowanie niszowym. Kto wie, może Jonathan Blow wkrótce zajmie miejsce na podium? Zgadzacie się z tą listą? A może ułożycie lepszą? Wypowiedzcie się.

Twórca serii Mario i Zelda okrzyknięty bohaterem dewelopingu - ilustracja #1
Twórca wraz z narzędziami.