Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 stycznia 2022, 21:00

autor: Michał "Maycuzai" Zegar

Forza Horizon 5 Grą Roku 2021 wg czytelników GRYOnline.pl; podsumowanie plebiscytu

Gotowi poznać laureatów plebiscytu Gra Roku 2021 zorganizowanego dla czytelników portalu GRYOnline.pl? Forza Horizon 5 zwyciężyła, ale fani Lady Dimitrescu także nie powinni poczuć się rozczarowani.

Chyba wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że zeszły rok nie należał do najbardziej udanych w historii branży growej. Liczne obsuwy, rozczarowania i kontrowersje szarpały ostatnimi miesiącami. Nie oznacza to oczywiście, że nie trafiło się kilka pereł.

W grudniu, jak co roku, przygotowaliśmy plebiscyt, w którym Wy, nasi czytelnicy, głosowaliście na najlepsze według Was tytuły z ostatnich dwunastu miesięcy, a także te najbardziej oczekiwane w kolejnym roku. Zsumowaliśmy punkty i wyłoniliśmy zwycięzców w obu kategoriach, a także przyznaliśmy kilka wyróżnień.

Punktacja prezentowała się następująco: pięć punktów otrzymywała gra, którą głosujący umieścił na pierwszym miejscu, trzy pkt. należały się drugiej pozycji, a jeden punkt wędrował dla gry zamykającej podium.

W zeszłorocznym plebiscycie zdobywcą tytułu gry roku wg naszych czytelników został Cyberpunk 2077, zaś najbardziej oczekiwaną przez nich grą – Dying Light 2. Ten drugi niestety nie ukazał się w 2021 roku, ale jego premiera – na dziewięćdziesiąt dziewięć procent – odbędzie się już 4 lutego. Kto wie, może znajdziecie tę produkcję również i na poniższej liście? Bez dalszych wstępów przejdźmy do wyników.

Gra roku 2021

Nasi czytelnicy nigdy nie przestają nas zadziwiać. Jeszcze ani razu w historii Plebiscytu Gra Roku GRYOnline.pl nie zdarzyło się, by pierwsze miejsce zajęła samochodówkaForzy Horizon 5 przypadło zaszczytne miano bycia „pierwszą na mecie”. Nie powinno to nikogo dziwić, nasz recenzent przyznał produkcji wysoką notę 9.0/10. Pełna lista top 10 prezentuje się następująco:

 1. Forza Horizon 5
 2. Resident Evil Village
 3. It Takes Two
 4. Marvel's Guardians of the Galaxy
 5. Deathloop
 6. Ratchet & Clank: Rift Apart
 7. Age of Empires IV
 8. Far Cry 6
 9. Kena: Bridge of Spirits
 10. Halo Infinite

Forza wygrała przewagą zaledwie 64 punktów. Choć od samego początku znajdowała się na prowadzeniu, niewiele brakło, by Resident Evil Village zgarnął jej pierwsze miejsce sprzed nosa. Japoński survival horror prawie przez cały czas stukał tylny zderzak dzieła Playground Games. Ba! Na ostatniej prostej udało mu się nawet wyprzedzić Forzę, jednak całościowa liczba głosów przemówiła na korzyść wyścigów.

Forza Horizon 5 Grą Roku 2021 wg czytelników GRYOnline.pl; podsumowanie plebiscytu - ilustracja #1
It Takes Two otrzymało statuetkę „Gry roku” na zeszłorocznej gali The Game Awards.

Niemal od początku głosowania wiadomo było, że walka rozegra się pomiędzy powyższymi dwoma tytułami – znajdujące się na trzecim miejscu It Takes Two było zdecydowanie niżej w punktacji. Na naszym Twitterze możecie zobaczyć, jak prezentowała się lista top 50 (miejsca: „11-20”, „21-30”, „31-40”, „41-50”).

Warto wspomnieć, iż Battlefield 2042 – pomimo trapiących go problemów – znalazł się na 37. miejscu, a Call of Duty: Vanguard na 26. Zwycięzcom gorąco gratulujemy.

Najbardziej oczekiwana gra 2022 roku

Siła tytułów ekskluzywnych Sony nie maleje. Kontynuacja God of War z 2018 roku o podtytule Ragnarok zmiotła w naszym głosowaniu panteon konkurencji. Polskie Dying Light 2 ponownie trafiło na tę listę – tym razem produkcja ironicznie uplasowała się na drugim miejscu, które w zeszłym roku było zajęte właśnie przez sequel przygód Kratosa. Pełna lista top 10 prezentuje się następująco:

 1. God of War: Ragnarok
 2. Dying Light 2
 3. S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl
 4. Elden Ring
 5. Hogwarts Legacy
 6. Horizon: Forbidden West
 7. Baldur's Gate III
 8. Starfield
 9. A Plague Tale: Requiem
 10. Elex 2

Zażarta walka toczyła się o trzecią pozycję. Długo wyczekiwany S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl pokonał Elden Ring zaledwie dziesięcioma punktami. Jako ciekawostkę mogę zdradzić, że pomimo dużej popularności sieciowego Tom Clancy's Rainbow Six: Siege, jego spin-off o podtytule Extraction zajął trzecie miejsce od końca, a zagłosowało na niego tylko siedem osób. Miejmy nadzieję, że powyższe tytuły nas nie rozczarują. Wracając jednak do gier wydanych w 2021 roku – tak prezentują się wyróżnienia:

Najlepsza gra RPG – remaster NieR Replicant

Najlepsza strzelanka – Resident Evil Village

Forza Horizon 5 Grą Roku 2021 wg czytelników GRYOnline.pl; podsumowanie plebiscytu - ilustracja #2
Ciekawe, jak Village wpłynie na przyszłość serii Resident Evil.

Najlepsza gra przygodowa – The Medium

Najlepsza gra sportowa/wyścigi oraz Najlepszy tytuł ekskluzywny Xboxa – Forza Horizon 5

Forza Horizon 5 Grą Roku 2021 wg czytelników GRYOnline.pl; podsumowanie plebiscytu - ilustracja #3
Szanse, że ujrzymy kiedyś Forzę Horizon osadzoną w Polsce, są nikłe, ale nie są równe zeru.

Najlepsza gra akcji – Marvel's Guardians of the Galaxy

Najlepszy tytuł ekskluzywny PlayStation – Ratchet & Clank: Rift Apart

Forza Horizon 5 Grą Roku 2021 wg czytelników GRYOnline.pl; podsumowanie plebiscytu - ilustracja #4
Ratchet & Clank: Rift Apart pod względem wizualnym wreszcie dorównało animacjom Pixara – jeśli ich nie przebiło.

Najlepsza gra strategiczna oraz Najlepszy tytuł ekskluzywny PC – Age of Empires IV