Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 stycznia 2010, 09:34

Najlepiej sprzedające się gry w USA od 1995 roku

Organizacja NPD pokusiła się o sporządzenie listy najlepiej sprzedających się gier konsolowych na amerykańskim rynku od 1995 roku (rozpoczęcie działalności NPD). Notowanie zostało zdominowane przez produkcje firmy Nintendo oraz kolejne odsłony marki Call of Duty.

Organizacja NPD pokusiła się o sporządzenie listy najlepiej sprzedających się gier konsolowych na amerykańskim rynku od 1995 roku (rozpoczęcie działalności NPD). Notowanie zostało zdominowane przez produkcje firmy Nintendo oraz kolejne odsłony marki Call of Duty.

Już na samym początku warto odnotować, że lista została przygotowana bez podziału na poszczególne platformy. Jeżeli dana gra została wydana np. na dwie lub więcej konsol, to autorzy zestawienia łączyli jej sprzedaż i dopiero na tej podstawie zamieszczali w notowaniu. Nie ujęto w nim także sprzedaży pecetowych wersji gier.

Najlepiej sprzedające się gry w USA od 1995 roku - ilustracja #1

Wii Play

Z tego też względu rezultat trzech produkcji NintendoWii Play, Wii Fit oraz Mario Kart Wii wydanych wyłącznie na Wii – jest jeszcze bardziej imponujący. Z drugiej strony wszystkie trzy pozycje trafiły na rynek w zestawie z akcesoriami, co z pewnością wpłynęło na wzrost ich popularności (w przypadku Wii Play swoje zrobiła również cena, od pewnego momentu na poziomie 9,99 dolarów). Były to odpowiednio dodatkowy Wiimote, Balance Board oraz Wii Wheel.

Widać również, że autorzy zestawienia zrezygnowali z wzięcia pod uwagę zestawu Wii Sportsnajlepiej sprzedającej się gry w historii rynku elektronicznej rozrywki. Powodem był zapewne fakt, że większość egzemplarzy nabytych przez graczy była dołączona do konsoli Wii.

Na pierwszym miejscu listy uplasowało się Wii Play, które wyprzedziło Guitar Hero III: Legends of Rock oraz Grand Theft Auto: San Andreas.

Przy okazji NPD ujawniło, że najbardziej dochodową, nową marką 2009 roku w Stanach Zjednoczonych i w Europie było muzyczne DJ Hero (X360, PS3, Wii, PS2). Przyczynił się do tego w szczególności fakt, że podstawowa edycja gry kosztowała w Stanach Zjednoczonych około 100 dolarów, przy czym wersję kolekcjonerską Renegade można było dostać za blisko 200 dolarów. Miano najszybciej sprzedającej się nowej marki osiągnęło z kolei Borderlands, które w siedem tygodni zakupiło 2 miliony posiadaczy X360 i PS3.

Piotr Doroń

Piotr Doroń

Były redaktor niezapomnianego [email protected], gdzie zagnała go fascynacja emulacją i konsolami, recenzent magazynu GB More. Z wykształcenia dziennikarz i politolog. W Gry-Online.pl od 2004 roku – zaczynał od zapowiedzi i recenzji, by po roku dołączyć do newsroomu i tam pozostać już na wieki (z uśmiechem na twarzy). Obecnie szef działu wiadomości, gdzie zarządza zespołem złożonym zarówno ze specjalistów w swoim fachu, jak ambitnych żółtodziobów, chętnych do nauki i pracy na najwyższych obrotach. Miłośnik informacji, gier (długo by wymieniać ulubione gatunki), Internetu, dobrej książki sci-fi i fantasy, nie pogardzi również dopieszczonym serialem lub filmem. Mąż, ojciec trójki dzieci, esteta, zwolennik umiaru w życiu prywatnym.

więcej

gry