Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 maja 2006, 09:30

autor: Jiker

Microsoft przedstawia pierwsze oficjalne informacje na temat napędu HD-DVD

Na początku tego roku zaprezentowaliśmy Wam szereg informacji na temat zewnętrznego napędu HD-DVD, który miałby powstać dla Xboxa 360. Wyrażaliśmy w nich co prawda pewną wątpliwość, czy aby posunięcie to byłoby dobre, ale ogólnie rzecz biorąc światowa reakcja była pozytywna, głównie za sprawą licznych optymistycznych komentarzy analityków. Dzisiaj poznaliśmy oficjalne stanowisko Microsoftu.

Na początku tego roku zaprezentowaliśmy Wam szereg informacji (#1, #2, #3) na temat zewnętrznego napędu HD-DVD, który miałby powstać z myślą o konsoli Xbox 360. Wyrażaliśmy w nich co prawda pewną wątpliwość, czy aby posunięcie to byłoby dobre (nasze obawy poparte były nieprzychylnymi komentarzami użytkowników i deklaracjami deweloperów, którzy przebąkiwali o chęci skorzystania z sytuacji i wydawania gier na dyskach HD-DVD), ale ogólnie rzecz biorąc światowa reakcja była pozytywna, głównie za sprawą licznych optymistycznych komentarzy analityków. Dzisiaj natomiast poznaliśmy oficjalne stanowisko Microsoftu w tej sprawie.

Z opublikowanego oświadczenia firmy Microsoft,w którym możemy się natknąć, wśród wielu marketingowych zagrywek, m.in. na przedkładanie napędu HD-DVD nad konkurencyjne rozwiązanie promowane przez koncern Sony, czyli Blu-Ray, dowiedzieliśmy że napęd ów trafi na półki sklepowe jeszcze w tym roku. Do konsoli podłączany będzie przy wykorzystaniu łącza USB. Generowanie obrazu i dźwięku jakości HD będzie możliwe dzięki potężnym możliwościom Xboxa 360.

Z pewnością jedną z bardziej drażliwych kwestii jest cena urządzenia. Microsoft nie zdecydował się na jej ujawnienie, podając jedynie informacje dotyczące pierwszej serii odtwarzaczy HD-DVD sprzedawanych przez firmę Toshiba, które kosztowały na starcie $499. Można się tylko domyślać, że za sam napęd przyjdzie nam zapłacić znacznie mniej (według niektórych informacji nieco ponad $100). Więcej dokładnych informacji poznamy z pewnością podczas zbliżającej się konferencji Microsoftu, która odbędzie się w trakcie targów E3 (jutro, ok. godziny 20:00 naszego czasu).