Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 grudnia 2014, 16:50

autor: Draug

Game Awards 2014 – podsumowanie

W niniejszej wiadomości podsumowujemy galę Game Awards 2014 – przytaczamy nagrodzone gry, a także zestawiamy trailery i nowości, które zostały ujawnione minionej nocy (m.in. Wiedźmin 3, King's Quest, Bloodborne, Metal Gear Online, The Order: 1886, Until Dawn, Dying Light i No Man's Sky).

Było Video Game Awards, potem VGX, teraz Game Awards. To co, za rok kolejna nowa marka czy może jednak ostatni pomysł Geoffa Keighleya pożyje trochę dłużej? - Game Awards 2014 – podsumowanie - wiadomość - 2014-12-06
Było Video Game Awards, potem VGX, teraz Game Awards. To co, za rok kolejna nowa marka czy może jednak ostatni pomysł Geoffa Keighleya pożyje trochę dłużej?
Najciekawsze gry pokazane na Game Awards 2014:
  • Bloodborne
  • Dying Light
  • King’s Quest
  • Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (Metal Gear Online)
  • No Man’s Sky
  • The Legend of Zelda na Wii U
  • The Order: 1886
  • Until Dawn
  • Wiedźmin 3: Dziki Gon

Jak zwykle, jednym z ważniejszych wydarzeń ostatniego miesiąca w roku było przyznanie nagród dla najlepszych gier minionych dwunastu miesięcy. W tamtym roku mieliśmy VGX, które zastąpiło Video Game Awards, jednak w końcu telewizja Spike zrezygnowała z prowadzenia gali. Na szczęście jej producent, Geoff Keighley, poniósł ideę dalej, organizując imprezę Game Awards przy wsparciu największych postaci w branży, takich jak Hideo Kojima czy Yves Guillemot. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 3:00 w nocy czasu polskiego i trwało ponad trzy godziny, więc jeśli nie byliście w stanie obejrzeć go na żywo, to w tej wiadomości znajdziecie praktycznie wszystko, co Was ominęło na Game Awards 2014 – przyznane nagrody, pokazane zwiastuny, ujawnione gry etc.

Nagrody

Zacznijmy od tego, co najistotniejsze, czyli listy nagrodzonych gier:

Nowości (World Premiere)

Tematy zostały posortowane alfabetycznie, według tytułów gier:

Adr1ft

Studio Three One Zero zaprezentowało pierwszy zapis rozgrywki z gry Adr1ft – zapowiedzianej w lutym bieżącego roku przygodowej gry akcji z widokiem FPP, w której pokierujemy astronautą walczącym o przetrwanie po katastrofie jego stacji kosmicznej.

Battlefield Hardline

Studio Visceral Games zaprezentowało nowy zwiastun gry Battlefield Hardline, skupiający się na kampanii jednoosobowej. Zdradzono przy tym, że kreśląc jej fabułę, twórcy korzystali z pomocy scenarzystów maczających palce przy takich serialach jak Justified czy House of Cards.

Before

Studio Facepunch zapowiedziało grę Before autorstwa Billa Lowe – „survivalową” strategię w interesującej szacie graficznej, której akcja toczy się w świecie przypominającym do złudzenia Ziemię z ery kamienia łupanego. Tytuł powstaje wyłącznie z myślą o pecetach, a jego premiera ma nastąpić w niesprecyzowanym bliżej okresie 2015 roku. Mamy też klimatyczny trailer:

Bloodborne

Studio From Software zaprezentowało kolejny zwiastun gry Bloodborne. Mamy tu do czynienia z trzyminutowym zapisem rozgrywki, na którym bohater zmaga się z różnymi przeciwnikami (w tym z jednym bossem) przy wsparciu łowców kierowanych przez innych graczy.

Dying Light

Przy okazji Game Awards Techland wypuścił nowy zwiastun gry Dying Light, choć podczas samej gali pokazano go ledwie kawałek, i to bez statusu „World Premiere”. Tak czy inaczej, zaprezentowano blisko trzyminutowy film, który przybliża nam fabułę produkcji i jej bohaterów.

Godzilla

Firma Bandai Namco Games po raz kolejny pokazała grę Godzilla – zapowiedzianą w czerwcu bieżącego roku produkcję o jednym z najsłynniejszych potworów w dziejach. Przy okazji wyjawiono, że tytuł pojawi się nie tylko na PlayStation 3 (jak pierwotnie ogłoszono), ale także na PlayStation 4. Jego premiera nastąpi latem 2015 roku.

Hazelight (studio)

Twórcy gry Brothers: A Tale of Two Sons (z Josefem Faresem na czele) za pośrednictwem firmy Electronic Arts zapowiedzieli nowy projekt, przy okazji prezentując nowo powstałe studio Hazelight, które założyli po odejściu ze Starbreeze. Niestety, mimo że mamy teaser trailer tej nowej gry, nie wiemy o niej nic poza tym, że będzie, podobnie jak poprzedni projekt, nastawiona na narrację i emocje.

Human Element

Studio Robotoki zaprezentowało pierwszy zwiastun Human Element – gry survivalowej w realiach zombie apokalipsy, nad którą czuwa Robert Bowling, jeden z „ojców” serii Call of Duty. Trailer został przygotowany na silniku gry (CryEngine), lecz nie pokazuje gameplaya jako takiego.

King’s Quest

Studio The Odd Gentlemen, anonsowane przez legendy branży, jakimi są Ken i Roberta Williamsowie, zaprezentowało pierwszy zwiastun gry King’s Quest – dziewiątej odsłony kultowej serii przygodówek, która w latach 80. i 90. niejako zdefiniowała gatunek i pomogła wyrosnąć firmie Sierra na potęgę. Przy okazji poinformowano, że omawiany tytuł powstaje z myślą o pecetach oraz konsolach siódmej (X360, PS3) i ósmej (XOne, PS4) generacji, a jego premiera ma nastąpić jesienią 2015 roku.

Mario Maker

Firma Nintendo zaprezentowała Mario Maker, czyli aplikację na Wii U zawierającą różne odsłony serii Mario wraz z edytorem do modyfikowania i tworzenia własnych poziomów. Prezentacja Mario Maker na poniższym filmie zaczyna się od 3:28:

Metal Gear Online (Metal Gear Solid V)

Studio Kojima Productions pokazało Metal Gear Online, czyli moduł wieloosobowy w nadchodzącej grze Metal Gear Solid V: The Phantom Pain. Na czterominutowym zwiastunie możemy zobaczyć zarówno rozgrywkę, jak i opcje personalizacji postaci – co ciekawe, na multiplayerowym polu walki spotkamy nie tylko anonimowych żołnierzy, ale też znanych bohaterów, jak chociażby Snake.

No Man’s Sky

Studio Hello Games zaprezentowało kolejny zwiastun gry No Man’s Sky – jednego z najbardziej oczekiwanych „indyków” przyszłego roku. Na trwającym dwie minuty zapisie rozgrywki możemy podziwiać niezwykłą faunę i krajobrazy losowo generowanych światów.

Tacoma

Studio Fullbright – znane z udanego ubiegłorocznego Gone Homezapowiedziało grę Tacoma. Wiadomo o niej tyle, że będzie to pierwszoosobowa przygodówka z akcją osadzoną na pokładzie stacji kosmicznej, która służy statkom kursującym między Ziemią a Księżycem za punkt przeładunkowy. Nie znamy docelowych platform sprzętowych tego tytułu (nie licząc PC), ale wiemy, że jego premiera powinna nastąpić w 2016 roku. Mamy też krótki teaser trailer:

The Banner Saga 2

Studio Stoic Games oficjalnie zapowiedziało grę The Banner Saga 2 – kontynuację udanego niezależnego cRPG-a w nordyckich klimatach, który zadebiutował w styczniu 2014 roku. Nie powiedziano nic na temat treści tej produkcji ani nie podano terminu (choćby przybliżonego) jej premiery, ale pokazano przynajmniej jej krótki zwiastun:

The Legend of Zelda na Wii U

Firma Nintendo zaprezentowała pierwszy zapis rozgrywki z nowej, sandboksowej odsłony serii The Legend of Zelda, zapowiedzianej podczas tegorocznych targów E3 na konsolę Wii U. Gameplayowi towarzyszy komentarz ze strony deweloperów – Shigeru Miyamoto i Eiji Aonumy.

The Order: 1886

Studio Ready At Dawn pokazało kolejny zwiastun gry The Order: 1886. Nawet jeśli już znudziliście się trailerami owej produkcji, temu powinniście dać szansę, bowiem pokazuje coś, czego jeszcze nie widzieliśmy – misję polegającą na wdarciu się na pokład lecącego sterowca i cichym przejęciu go.

Until Dawn

Studio Supermassive Games pokazało kolejny zwiastun gry Until Dawn – survival horroru, który pierwotnie został zapowiedziany na PlayStation 3, lecz po pewnym czasie trafił z powrotem na deskę kreślarską i wrócił na tegorocznym gamescomie w nowej postaci, jako tytuł przeznaczony na PlayStation 4. Omawiany trailer to krótki, jednominutowy zapis rozgrywki.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Studio CD Projekt RED pokazało kolejny zwiastun gry Wiedźmin 3: Dziki Gon, zatytułowany Elder Blood (po naszemu „Starsza Krew”). Przy okazji podzielono się bardzo ciekawą wiadomością – Geralt nie będzie jedyną grywalną postacią. Niestety, nie zdradzono nic więcej na ten temat, więc możemy jedynie gdybać, kim oprócz Białego Wilka pokierujemy.