Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweXONEPCPS4
Okładka Tacoma (XONE)

Tacoma

Utrzymana w klimacie SF przygodówka autorstwa The Fullbright Company znanego z Gone Home. Fabuła gry Tacoma przenosi nas na stację kosmiczną, po załodze której pozostały tylko holograficzne nagrania. Gracz wciela się w Amy Ferrier, która przybywa z misją odzyskania AI stacji.

Przygodowe | FPP | science fiction | elementy logiczne | eksploracyjne | Xbox Play Anywhere | Xbox Game Pass | EA Play

Okładka Tacoma (XONE)

data premiery gry:

2sie2017

PC XONE

8maj2018

PS4

Tacoma to utrzymana w klimacie science fiction przygodowa gra FPP autorstwa studia Fullbright, znanego z Gone Home. Podobnie jak w przypadku wcześniejszej produkcji, tak i tym razem mamy do czynienia z tytułem nastawionym głównie na poznawanie historii.

Fabuła

Akcja rozgrywa się w roku 2088. Świat znacznie się rozwinął w stosunku do tego, z czym mamy do czynienia dziś. Loty kosmiczne są równie powszechne jak podróż koleją, pozaziemskie kolonie są dostępne dla każdego, a wysoko rozwinięte AI – powszechnie spotykane. Gracz wciela się w Amy Ferrier – kobietę, która rozpoczyna właśnie nowe zlecenie na pokładzie załogowej stacji kosmicznej, służącej jako punkt przeładunkowy w podróżach międzygwiezdnych. Nie jest to jednak zwykła praca... Amy została przysłana przez będącą właścicielką stacji korporację Venturis z misją odzyskania rdzenia pokładowej sztucznej inteligencji zwanej ODYN. AI jako jedyne wie, co stało się na stacji – wszyscy jej żywi załoganci zniknęli. Pozostały po nich jedynie fragmenty holograficznych nagrań, mogących rzucić nieco światła na tę tajemnicę.

Mechanika

Rozgrywka opiera się na eksploracji lokacji i przypomina nieco poprzedni tytuł studia – z pewnymi unowocześnieniami wynikającymi z konwencji SF. Do dyspozycji mamy cztery rozległe segmenty stacji, pełne urządzeń pokładowych, a także osobistych przedmiotów należących do zaginionych mieszkańców: pamiątek, fotografii i listów, z którymi możemy swobodnie wchodzić w interakcję. Starannie przeszukując lokację, możemy znaleźć cenną wskazówkę fabularną lub przedmiot dający nam dostęp do zamkniętych pomieszczeń i skrytek.

Najciekawszym elementem gry są znajdowane od czasu do czasu holograficzne nagrania zawierające rozmowy pomiędzy mieszkańcami statku. Możemy je swobodnie przewijać w przód i w tył, śledząc przebieg poszczególnych wątków rozmowy i wyszukując ukryte ciekawostki, np. fragmenty konwersacji między ludzkimi załogantami i AI. Podczas przygody odkrywamy kolejne tajemnice, układając je w logiczną całość i dowiadując się, co i dlaczego stało się z załogą stacji.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 2,7 / 10 na podstawie 30 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,7 / 10 na podstawie 10 głosów czytelników.

Gry podobne do Tacoma

Klasyfikacja PEGI Tacoma

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język.

Wymagania sprzętowe Tacoma

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel i5 1.9 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki Intel HD lub lepsza
 • 11 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7 2.9 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce 770 GTX lub lepsza
 • 11 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
Tacoma i Next Up Hero od dziś za darmo w Epic Games Store [Aktualizacja]
Tacoma i Next Up Hero od dziś za darmo w Epic Games Store [Aktualizacja]

wiadomość23 lipca 2020

Dzisiaj o godzinie 17:00 zostaną udostępnione za darmo kolejne gry w Epic Games Store: Tacoma i Next Up Hero. Tymczasem nadal można przypisać do swoich kont Torchlight 2.

Tacoma za darmo w Humble Store
Tacoma za darmo w Humble Store

wiadomość21 marca 2019

Pojawiła się okazja na zdobycie za darmo następnej produkcji. Tym razem padło na grę Tacoma, czyli przygodówkę opracowaną przez autorów słynnego Gone Home. Standardowo, warto się pospieszyć z dodaniem jej do biblioteki, gdyż mamy na to niecałe trzy doby.

Tacoma - nowy zwiastun gry twórców Gone Home i informacje o zmianach w rozgrywce
Tacoma - nowy zwiastun gry twórców Gone Home i informacje o zmianach w rozgrywce

wiadomość14 czerwca 2016

Znane z Gone Home studio The Fullbright Company pokazało na targach E3 nowy zwiastun z przygodówki science-fiction Tacoma. Zespół poinformował również, że wprowadził istotne zmiany w mechanizmach rozgrywki.

Wieści ze świata (Warcraft III, King’s Quest, Tacoma) 15/3/2016
Wieści ze świata (Warcraft III, King’s Quest, Tacoma) 15/3/2016

wiadomość15 marca 2016

Dziś piszemy o wypuszczeniu patcha 1.27a do Warcrafta III, terminie premiery trzeciego epizodu King’s Quest oraz opóźnieniu debiutu gry Tacoma. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Tacoma - nowe szczegóły na temat kosmicznej przygódówki twórców Gone Home
Tacoma - nowe szczegóły na temat kosmicznej przygódówki twórców Gone Home

wiadomość8 lipca 2015

W serwisie Game Informer opublikowano trochę nowych szczegółów dotyczących Tacoma - nowej gry od twórców Gone Home. Akcja produkcji rozegra się w roku 2088, a gracze wcielą się w Amy Ferrier, która rozpoczęła pracę na pokładzie stacji kosmicznej.

PC
XONE
PS4