Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4XONEX360PS3
Okładka King's Quest (PC)

King's Quest

Epizodyczna przygodówka point-and-click będąca dziewiątą pełnoprawną odsłoną kultowej serii King’s Quest, wydaną siedemnaście lat po premierze ostatniej części cyklu. Za powstanie gry odpowiada studio The Odd Gentleman (znane z The Adventures of P.B.

Przygodowe | fantasy | point-and-click | epizodyczne

Okładka King's Quest (PC)

data premiery gry:

28lip2015

PC XONE PS4 PS3 X360

King’s Quest na PC, PS4 itd. to tytuł oficjalnej dziewiątej części słynnej serii gier przygodowych, wydanej siedemnaście lat po premierze „ósemki”. Chociaż długo wyczekiwaną kontynuację cyklu stworzyło studio The Odd Gentlemen (m.in. The Misadventures of P.B. Winterbottom), to wydawnictwem i nadzorem zajęła się wzbudzona z letargu firma Sierra – założyciele marki. Ta odsłona cyklu przyjęła popularną w swoim czasie strukturę epizodyczną.

Tym razem historia została przedstawiana w formie retrospekcji. Gracz wciela się w posuniętego w latach króla Grahama (głosu użycza mu Christopher Lloyd, znany z trylogii filmowej Powrót do przyszłości), który wnuczce o imieniu Gwendolyn opowiada swoje fantastyczne przygody z czasów młodości, jakie doprowadziły go do objęcia tronu w Królestwie Daventry. To właśnie one mają stanowić sedno rozgrywki. King’s Quest składa się z pięciu wypuszczonych osobno epizodów, które wspólnie tworzą spójną całość. W pierwszym z nich Graham, jako młody poszukiwacz przygód marzący o zostaniu pasowanym rycerzem, bierze udział w turnieju mającym dowieść jego waleczności i męstwa.

Na swojej drodze Graham spotyka ciekawe postaci, prowadzi dialogi i rozwiązuje zagadki logiczne – chleb powszedni przygodówek. Dodatkowo w grze pojawiają się sekwencje platformowe, w których bohater musi przeskakiwać nad przepaściami i unikać pułapek.

Dzięwiąty King’s Quest jest drugą odsłoną serii z trójwymiarową oprawą wizualną, aczkolwiek przeskok jakościowy od poprzedniej części jest ogromny. Ręcznie rysowane tła i obiekty cechuje dużo większa szczegółowość, a ponadto nadają one grze ciekawej, komiksowej stylistyki oraz kolorytu. Całą produkcję, nie tylko pod względem oprawy audiowizualnej, ale i dialogów oraz sposobu prowadzenia fabuły, wyróżnia spora dawka humoru.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,2 / 10 na podstawie 514 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,6 / 10 na podstawie 41 głosów czytelników.

Wymagania sprzętowe King's Quest

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo E6300 1.86 GHz/AMD Athlond 64 X2 4800+ 2.4 GHz
 • 1 GB RAM
 • karta grafiki 512 MB GeForce 8800 GT/Radeon HD 4770 lub lepsza
 • 13 GB HDD
 • Windows XP/Vista/7/8
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i3 2.93 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 512 MB GeForce 8800 GT/Radeon 4770 lub lepsza
 • 20 GB HDD
 • Windows XP/Vista/7/8
Recenzja gry King's Quest - dobry remake kultowej przygodówki
Recenzja gry King's Quest - dobry remake kultowej przygodówki

Recenzja 30 lipca 2015, 13:39

Zainteresowani pewnie zapytają, co różni King’s Questa od gier Telltale Games. Wszystko to przygodówki, w dodatku korzystające z podobnych patentów w oprawie graficznej. Odpowiedź jest jednak prosta – w KQ nasycenie klasyczną przygodą z gatunku „wskaż i kliknij” okazuje się nieporównywalnie większe w stosunku do dowolnego dzieła konkurencji od czasu wydania pierwszego sezonu The Walking Dead. Telltale zagubiło się gdzieś w narracyjnych meandrach, produkując bardziej interaktywne filmy, podczas gdy twórcy z The Odd Gentlemen przygotowali grę, w której idealnie współgra pierwiastek zręcznościowy, przygodowy, a wszystko to jest okraszone całkiem niezłym poczuciem humoru. I świetnym dubbingiem z udziałem między innymi Christophera Lloyda w roli starego Grahama.

PC
XONE
PS4
PS3
X360