Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 lipca 2008, 08:48

autor: Redakcja GRYOnline.pl

E3 2008: Quo Vadis Xbox 360?

Poza ogłoszeniem Final Fantasy XIII na Xboxa 360, konferencja Microsoftu mogła rozczarować wielu graczy liczących na zapowiedzi gier, dla których kupuje się konsole.

Poza ogłoszeniem Final Fantasy XIII na Xboxa 360, konferencja Microsoftu mogła rozczarować wielu graczy liczących na zapowiedzi gier, dla których kupuje się konsole. Mogliśmy za to wyraźnie zobaczyć, w jakim kierunku będzie zmierzała platforma giganta z Redmond. W skrócie można go opisać jako wielki zwrot w kierunku casuali i rozbudowywania społeczności skupionej wokół Xbox Live. Zwiększeniu ulegnie również liczba dostępnych do ściągnięcia filmów i seriali telewizyjnych, dzięki podpisaniu umów z NBC oraz Universalem.

Najistotniejszą zmianą będzie całkowicie nowy dashboard, który w sporym uproszczeniu będzie połączeniem idei ludzików Mii z konsoli Nintendo, z usługą Home, która trafi do posiadaczy PlayStation 3. Będziemy mogli przewodniczyć drużynie kilku przyjaciół, decydując czy w danym momencie wymieniamy się zdjęciami z wakacji, czy gramy w multi w jakąś grę. Pojawią się też mini-gry dla wielu graczy dostępne z poziomu interfejsu konsoli. Pokazanym przykładem był teleturniej, w którym wszyscy - od prowadzącego, przez uczestników, po publiczność – to gracze z krwi i kości. Mówi się nawet o prawdziwych nagrodach.

E3 2008: Quo Vadis Xbox 360? - ilustracja #1
Mi(i)crosoft

Jeżeli kochasz SingStara, Buzza i EyeToya to mamy coś dla Ciebie. Tak tak. Nie pomyliłeś się i nie czytasz wrażeń z konferencji Sony, dalej jesteśmy przy Microsofcie. I tak, nowo zapowiedziana gra Lips to po prostu SingStar z bezprzewodowymi mikrofonami z czujnikiem ruchu (do wybijania rytmu).

E3 2008: Quo Vadis Xbox 360? - ilustracja #2
SingStar a’la Microsoft

Druga część Scene It? to nic innego jak teleturniejowy Buzz, z pytaniami obracającymi się wokół filmu. Czymś na kształt Eye Toya będzie You're In The Movies. Podczas prezentacji tego tytułu odczuliśmy małe zażenowanie. Interakcja sprowadza się do wykonywania głupich ruchów przed kamerką, jak np. odganiania się przed pszczołami – a cala zabawa niby polega na tym, że gra wygeneruje dla nas trailer fikcyjnego filmu klasy B, wmontowując przechwycone ujęcia z nami w roli głównej. Będzie możliwość montowania prostych filmików, ale jeżeli oczekujesz czegoś na kształt The Movies Petera Molyneux, to możesz się rozczarować

E3 2008: Quo Vadis Xbox 360? - ilustracja #3
You're In The Movies – zawsze marzyłem o takiej grze

Póki co nasz rodzimy rynek graczy casual dopiero raczkuje i mało kogo obchodzą takie gry jak Viva Pinata: Trouble In Paradise, Scene It?: Box Office Smash, Banjo-Kazooie: Nuts & Bolts, Uno Rush, czy Lips? W skali makro, obrany kierunek zapewne przyniesie Microsoftowi gigantyczne zyski i zwiększenie udziału w rynku, wszak w mniej lub bardziej elegancki sposób „inspirują” się dokonaniami Sony i Nintendo usprawniając oraz modyfikując to i owo. Jeżeli jednak popatrzymy na dzisiejszą konferencję MS z naszej lokalnej perspektywy, gdzie zakup każdej gry to spory wydatek, a Twoja babcia niekoniecznie chce z Tobą zagrać jakiś kawałek AC/DC w Rock Bandzie 2, to w zasadzie o wszystkim już wiedzieliśmy wcześniej. No może poza trzynastym Finalem.... Oto krótka esencja gier potencjalne fajnych, które zmierzają na trzystasześćdziesiątkę (i nie tylko) i wpadły nam dzisiaj w oko:

Fallout 3

Prezentacja mocno rozczarowala, widzieliśmy w zasadzie tylko walkę. Trochę nas dziwi, że taką grę przedstawiono jak zwykłego shootera. Nie widzieliśmy mapy świata, systemu dialogów, rozwoju postaci etc. W tym momencie jednak chciałbym uspokoić czarnowidzów: nie da się omówić roleplaya w 3 minuty i zapewne wybrano jego najefektywniejszą stronę czyli walkę. W czwartek pogramy w Fallouta 3 nieco dłużej i wtedy podzielimy się z Wami naszymi spostrzeżeniami.

Resident Evil 5

Jeżeli podobała Ci sie czwórka, to piątkę wręcz pokochasz. Dzisiaj zapowiedziano co-opa przez sieć. Znamy także dokładną datę premiery: 13 marzec 2009 zarówno w Europie, Stanach i Japonii.

E3 2008: Quo Vadis Xbox 360? - ilustracja #4
Co-op w Resident Evil 5 – jedna z dzisiejszych nowości

Gears of War 2

Po prostu więcej i lepiej tego, co mieliśmy w jedynce. Mechanika gry nie uległa żadnym drastycznym zmianom. Zasugerowane zostało, że w jednej z misji urządzimy sobie przejażdżkę na grzbiecie Brumaka. Ponad to, zapowiedziano nowy tryb Horde, będący co-opem dla pięciu graczy. Premiera: 7 listopada 2008.

Fable II

Fable II jest już gotowe – oświadczył Peter Molyneux, ujawniając przy okazji to, czego wszyscy się spodziewali… czyli co-opa przez internet. Żeby z kimś zagrać nie będziemy musieli udawać się do żadnego lobby, ale połączymy się z przyjacielem z poziomu świata gry. Grę będziemy mogli kupić w październiku.

Final Fantasy XIII

Ten tytuł nie wymaga komentarza. I tak nie poznaliśmy żadnych szczegółów. Widzieliśmy tylko zwiastun, którego nie można było filmować.

The Last Remnant

jRPG ze stajni Square-Enix. Co ważne zagrają w niego również posiadacze pecetów, gra zostanie wydana w ramach inicjatywy Games for Windows.

E3 2008: Quo Vadis Xbox 360? - ilustracja #5
Jeden z nielicznych jRPG , w którego będą mogli zagrać także posiadacze pecetów

Portal: Still Alive

Czy mogę juz nazywać Portala gra kultową? Jeżeli tak, to kultowa gra znana z Orange Boxa zmierza na Xbox Live Arcade z nowymi mapami i achievementami.

Łukasz „Verminus” Malik & Krzysztof „Lordareon” Gonciarz