Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 lutego 2009, 11:32

autor: Hed

Bitwa o Midway trwa, Wheelman sprzedany?

Firma Midway została zmuszona do ogłoszenia niewypłacalności, co nie oznacza jednak, że zostanie zamknięta. Jak na razie europejski oddział wydawcy będzie kontynuował pracę. Pomimo tego, sytuacja jest oczywiście poważna - długi firmy są bardzo duże, a środków na ich pokrycie wciąż brakuje. W związku z tym pojawiły się plotki o sprzedaży marki Wheelman, która miałaby trafić do Ubisoftu.

Firma Midway została zmuszona do ogłoszenia niewypłacalności, co nie oznacza jednak, że zostanie zamknięta. Jak na razie europejski oddział wydawcy będzie kontynuował pracę. Pomimo tego, sytuacja jest oczywiście poważna - długi firmy są bardzo duże, a środków na ich pokrycie wciąż brakuje. W związku z tym pojawiły się plotki o sprzedaży marki Wheelman, która miałaby trafić do Ubisoftu.

Przedstawiciele Midway Games ogłosili, że dobrowolnie wypełniono petycję w amerykańskim sądzie zajmującym się sprawami bankructwa, według której firma wejdzie w proces reorganizacji ze względu na własną niewypłacalność (wynikającą z wielu poprzednich wydarzeń). Dotyczy to jednak tylko i wyłącznie oddziałów wydawcy ze Stanów Zjednoczonych – wszystkie operacje poza granicami tego kraju będą kontynuowane.

Matt Booty, prezes wydawcy, zapowiedział, że była to niestety jedyna słuszna decyzja pozwalająca na ostatnią okazję do przyjrzenia się sytuacji i opracowania strategicznych alternatyw. Szef firmy zauważa pewien potencjał i fundamenty dla tworzenia nowej, lepszej struktury. Przypomniano więc między innymi dobre wyniki sprzedaży w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Midway sprzedał w tym okresie prawie dwa miliony egzemplarzy Mortal Kombat vs. DC Universe, milion TNA iMPACT! oraz trzy miliony produktów z serii Game Party.

Wypełnione dokumenty odwołują się do przepisów prawnych zawartych w Rozdziale 11 Prawa Upadłościowego, umożliwiających czasową ochronę firmy przed upadkiem i oferujących możliwość przejścia restrukturyzacji. Ta forma bankructwa oferuje więc zamrożenie konieczności wypłacania długów wierzycielom. Specjaliści mówią, że może to pozwolić na wyjście z trudnej sytuacji, bo sam proces prawny trwa bardzo długo, pozwalając jednocześnie na w miarę normalne funkcjonowanie firmy.

Być może więc uda się pozyskać zaufanie wierzycieli i zaprezentować im nowy pomysł na przyszłość. Oczywiście Midway mógłby też zostać przykładowo kupiony (jak chociażby może stać się w przypadku firmy Eidos), tym samym otrzymując zastrzyk gotówki i pełne wsparcie. Na razie jednak nie wiemy nic o zainteresowaniu innych podmiotów tym wydawcą. Todd Greenwald z Signal Hill, firmy zajmującej się analizami finansowymi, nie przewiduje jednak więc problemów z planowanymi na najbliższe miesiące produktami Midway.

Bitwa o Midway trwa, Wheelman sprzedany? - ilustracja #1

Jednym z nich jest oczywiście wspomniany The Wheelman. Serwis Kotaku opublikował doniesienia sugerujące, że marka została sprzedana wydawcy Ubisoft. Podobno wiec gra zaliczy opóźnienie i zostanie opublikowana z logiem francuskiego koncernu. Pojawiła się też sugestia o możliwym podłączeniu tego tytułu pod serię Driver, do której nowy rzekomy wydawca ma prawa. Całą sytuację zdają się dodatkowo potwierdzać różne sklepy internetowe, wskazujące nowego właściciela i brak konkretnej daty premiery (wcześniej zapowiadano, że gra pojawi się już przyszłym miesiącu)

Powyższe rozwiązanie na pewno spowodowałoby szybki i bezpośredni zastrzyk gotówki dla firmy Midway. Źródła wskazują, że wspomniana gra, opowiadająca o przygodach tytułowego kierowcy, w którego wcielił się sam Vin Diesel, nie jest tak naprawdę ważną marką dla wydawcy, w odróżnieniu od chociażby serii Mortal Kombat. Na razie niestety żadna z obu zainteresowanych stron nie skomentowały całej sytuacji. Już wkrótce okaże się pod jakim szyldem pojawi się The Wheelman i czy firmie Midway uda się przezwyciężyć kłopoty.