Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

14. eksperymentalne/artystyczne

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Strona 14. Najpopularniejsze gry o tematyce eksperymentalne/artystyczne.

PC
PC Windows382 WWW1
PlayStation
Sony PlayStation 541 Sony PlayStation 4179 Sony PlayStation 320 Sony PlayStation 24 Sony PlayStation 11
PlayStation Portable
PlayStation Vita20
Xbox
Microsoft Xbox Series X/S42 Microsoft XBOX ONE134 Microsoft Xbox 3605
Microsoft Xbox
Mobile
Android101 Apple iOS140 Windows Phone6
Nintendo
Nintendo Switch163 Nintendo Wii1
Nintendo DS
Nintendo Wii U4 Nintendo 3DS3
Game Boy Advance
Nintendo GameCube1
WIĘCEJ
MNIEJ

Wyszukaj gatunek/tematykę gry ?

Przeszukaj Encyklopedię po gatunkach i tagach. Każda gra ma jeden główny gatunek: Akcji, Bijatyki, Logiczne, Przygodowe, RPG, Sportowe, Strategiczne, Symulacje, Towarzyskie, Wyścigi, Zręcznościowe. Możesz wyszukać wiele tagów oraz wybrać gry na konkretne plaftormy i szeregować wyniki według ocen lub daty wydania.

Wybrane:

eksperymentalne/artystyczne
The Gardens Between
The Gardens Between

Logiczne 20 września 2018

Nietypowa gra logiczna autorstwa niezależnego studia The Voxel Agents. Głównymi bohaterami The Gardens Between jest para przyjaciół: Arina i Frendt. Trafiają oni do świata zbudowanego na bazie ich wspomnień i związanych z nimi przedmiotów. Akcja prezentowana jest z perspektywy bocznej, a schemat rozgrywki oparto na eksploracji niewielkich, surrealistycznych lokacji i rozwiązywaniu kolejnych zagadek logicznych oraz środowiskowych, opartych w głównej mierze na manipulacji czasoprzestrzenią.

PCPS5PS4XONESwitch

Where Cards Fall
Where Cards Fall

Logiczne 19 września 2019

Oryginalna gra logiczna, opracowana przez duet niezależnych zespołów deweloperskich – The Game Band oraz Snowman. Produkcja charakteryzuje się prostą, kreskówkową oprawą graficzną, która współgra z dopracowanymi animacjami i wpadającą w ucho, nastrojową muzyką. Wraz z poruszaną przez twórców tematyką wszystko to tworzy intrygującą całość. Where Cards Fall przedstawia bowiem proces dorastania i wpływ przeżyć z lat młodzieńczych na dorosłe życie.

PCSwitchiOS

Unknown Fate
Unknown Fate

Przygodowe 6 września 2018

Oryginalna, surrealistyczna gra przygodowa stworzona przez studio MarsLitGames i wydana przez firmę 1C Company. Głównym bohaterem Unknown Fate jest mężczyzna o imieniu Richard, który zostaje przeniesiony do równoległego wymiaru. Tam doświadcza serii zaskakujących przygód, jest świadkiem wielu niecodziennych wydarzeń oraz spotyka oryginalne postacie, zwierzęta i dziwne istoty z innego świata, a także znajduje artefakty nieznanego pochodzenia.

PCPS4XONESwitch

PixelJunk Eden 2
PixelJunk Eden 2

Zręcznościowe 10 grudnia 2020

Kontynuacja gry zręcznościowej z 2008 roku, w której wcielamy się w stworzonka skaczące po roślinach porastających malownicze ogrody i zbierające pyłek przyczyniający się do ich wzrostu. W PixelJunk Eden 2 można grać w pojedynkę lub współpracując z drugim graczem.

Switch

Distortions
Distortions

Przygodowe 2 marca 2018

Zrealizowana w formie epizodycznej przygodówka akcji z elementami gry muzycznej autorstwa studia Among Giants. Distortions opowiada historię kobiety, która po wypadku budzi się w szpitalnym łóżku w nieznanym miejscu i zauważa, że czas przestał płynąć, a wszystkie obiekty ożywają dopiero pod wpływem jej dotyku.

PC

Humanity
Humanity

Zręcznościowe 2023

Gra zręcznościowo-logiczna, w której kontrolujemy tłumy ludzi na różnorodnych mapach. Humanity zostało opracowane przez firmę Tha i studio Enhance, w którego portfolio można znaleźć między innymi gry Tetris Effect oraz Rez Infinite.

PS4

Hitchhiker
Hitchhiker

Przygodowe 26 marca 2021

Hitchhiker to pełna tajemnic gra przygodowa autorstwa studia Mad About Pandas. Gracz wciela się w niej w dotkniętego amnezją człowieka, który rusza w drogę autostopem w celu odkrycia własnej tożsamości.

PCPS4XONESwitchiOS

Stifled
Stifled

Przygodowe 31 października 2017

Niezależna, pierwszoosobowa gra akcji utrzymana w konwencji thrillera, oferująca wsparcie dla zestawów VR. Eksploracja poziomów w Stifled opiera się na oryginalnym mechanizmie wykorzystującym echolokację – fale dźwiękowe rozchodzące się po pomieszczeniach ujawniają ich wygląd, konstrukcję oraz rozkład ulokowanych w nich przedmiotów. Odgłosy może generować nie tylko główny bohater i niektóre elementy otoczenia, lecz również sam gracz, wykorzystując w tym celu mikrofon.

PCPS4XONE

Bury Me, My Love
Bury Me, My Love

Przygodowe 25 października 2017

Głównymi bohaterami Bury Me, My Love są Majd oraz Nour – małżeństwo pochodzące z jednego ze zniszczonych w bombardowaniach syryjskich miast. Rozgrywka opiera się na podejmowaniu decyzji w toku czytania i wysyłania wiadomości tekstowych oraz obrazów.

PCSwitchANDiOS

Blind
Blind

Przygodowe 18 września 2018

Przygotowana z myślą o technologii wirtualnej rzeczywistości, nietypowa gra przygodowa, w której wcielamy się w niewidomą kobietę orientującą się w przestrzeni dzięki echolokacji. Tytuł stworzyło niezależne studio Tiny Bull.

PCPS4

Essays on Empathy
Essays on Empathy

Przygodowe 18 maja 2021

Essays on Empathy to zbiór krótkich gier od studia Deconstructeam stworzonych na potrzeby rozmaitych Game Jamów, stawiających na kreatywne i unikalne podejście do przedstawianych historii i zastosowanych mechanik.

PC

Element4l
Element4l

Logiczne 24 maja 2013

Niezależna gra platformowa, w której naszym celem jest odnalezienie wszystkich części duszy ukrytych na końcu każdego z etapów. Realizujemy to wykorzystując moc i specyficzne właściwości czterech żywiołów: powietrza, ziemi, wody i ognia.

PC

Pretentious Game
Pretentious Game

Zręcznościowe 20 maja 2014

Minimalistyczna dwuwymiarowa gra platformowa, która wykorzystuje nieskomplikowaną rozgrywkę i projekty poziomów, by opowiedzieć historię o samotności, miłości oraz drodze do osiągnięcia szczęścia w życiu. Głównym bohaterem tytułu jest niebieski kwadrat do szaleństwa zakochany w swojej różowej wybrance serca.

PC

The Westport Independent
The Westport Independent

Symulacje 21 stycznia 2016

Opracowana przez studio Double Zero One Zero gra symulacyjna, w której wcielając się w rolę redaktora naczelnego gazety wydawanej w fikcyjnym, autorytarnym państwie, staramy się wpłynąć na opinię publiczną oraz jej nastawienie do władzy. W grze The Westport Independent kontrolujemy wszystkie najważniejsze aspekty pracy redakcji, począwszy od zatrudniania dziennikarzy, poprzez selekcjonowanie materiałów do publikacji, na cenzurowaniu i poprawianiu tychże kończąc.

PCANDiOS

Antariksha Sanchar
Antariksha Sanchar

Przygodowe 2023

Opracowana przez studio Quicksand GamesLab epizodyczna przygodówka point-and-click, z fabułą głęboko zakorzenioną w kulturze indyjskiej. Akcja gry Antariksha Sanchar (znanej także pod angielskim tytułem Transmissions in Space) osadzona została we wczesnych latach dwudziestych ubiegłego wieku w rejonie południowych Indii. Podczas zabawy wcielamy się w genialnego matematyka, którego celem jest zgłębienie tajemnic kosmosu oraz możliwości jego eksploracji przez człowieka.

ANDiOS

No Thing
No Thing

Zręcznościowe 7 kwietnia 2016

Surrealistyczna gra zręcznościowa autorstwa polskiego studia Evil Indie Games. Jej fabuła osadzona została w alternatywnej wersji 1994 roku i ukazuje ponurą, retrofuturystyczną wizję przyszłości, znaną z filmów science fiction z lat 70. ubiegłego wieku. W epoce totalitarnego reżimu, który próbuje złamać wszystkich buntowników, wcielamy się w zwykłego pracownika urzędu, który otrzymuje zadanie przekazania wiadomości osobie znanej jako Królowa Lodu.

PCPS4XONESwitchANDiOSWP

Proxi
Proxi

Strategiczne 2023

Nietypowa produkcja, która umożliwia graczom budowanie baśniowych światów z kawałków wspomnień. Za stworzenie gry odpowiadają studio Gallium Artists oraz Will Wright – twórca m.in. serii SimCity, The Sims oraz Spore.

iOS

Metrico+
Metrico+

Zręcznościowe 23 sierpnia 2016

Oryginalna dwuwymiarowa platformówka z elementami logicznymi, będąca rozbudowaną i zmodyfikowaną wersją gry Metrico, która zadebiutowała w 2014 roku na przenośnych konsolach PS Vita. Metrico+ jest efektem fascynacji twórców wszelkiego rodzaju infografikami, wykresami i tabelami statystycznymi, które stały się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia, a akcja gry rozgrywa się w świecie złożonym w całości z tych właśnie elementów.

PCPS4XONE

Paratopic
Paratopic

Przygodowe 15 marca 2018

Paratopic to pierwszoosobowa przygodówka narracyjna w klimacie horroru. Produkcja jest mocno eksperymentalna. Oferuje styl retro wzorowany na pierwszym PlayStation i prezentuje nietypową historię, opowiadaną z perspektywy trzech osób.

PCXONESwitch

Unmaze
Unmaze

Przygodowe 21 czerwca 2021

Unmaze to hybryda gry logicznej i produkcji typu visual novel, w której pomagamy bohaterom w znalezieniu wyjść z labiryntów. Dzięki wykorzystaniu kamery, grając w cieniu kierujemy poczynaniami Asteriona, z kolei Tezeuszowi możemy pomagać, gdy przebywamy w świetle.

ANDiOS

Back to Bed
Back to Bed

Logiczne 6 sierpnia 2014

Oryginalna gra logiczna opracowana przez niezależne studio Bedtime Gaming jako kontynuacja studenckiego projektu z 2011 roku. Akcja toczy się w surrealnym świecie marzeń sennych, a jej bohaterem jest cierpiący na narkolepsję mężczyzna imieniem Bob. Gracze wcielają się w niewielkie stworzonko, symbolizujące cząstkę podświadomości bohatera odpowiedzialną za jego instynkt samozachowawczy, a ich zadaniem jest tak wpłynąć na poczynania lunatykującego Boba, by ten bezpiecznie wrócił do swojego łóżka.

PCPS4SwitchPS3ANDiOSWPPSV

Bientot l'ete
Bientot l'ete

Przygodowe 12 grudnia 2012

Bientôt l’été to przygodówka studia Tale of Tales. Akcja toczy się w wirtualnej rzeczywistości wypełniającej wnętrze stacji kosmicznej. Całość stanowi bardziej przeżycie artystyczne niż tradycyjną grę i koncentruje się głównie na eksplorowaniu przygotowanych przez autorów lokacji.

PC

The Pegasus Dream Tour
The Pegasus Dream Tour

RPG 24 czerwca 2021

The Pegasus Dream Tour jest nietypową grą MMORPG, w której gracze wcielają się parasportowców, eksplorując fikcyjne miasto Pegasus City. Produkcja jest oficjalnym tytułem Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego, a za jej opracowanie odpowiada studio JP Games – firma założona przez reżysera Final Fantasy XV, Hajime Tabatę.

ANDiOS

Evo Explores
Evo Explores

Logiczne 20 stycznia 2016

Gra logiczna, zainspirowana przez słynne Monument Valley. W Evo Explores wcielamy się w tytułowego robota, którego musimy przeprowadzić przez szereg poziomów-łamigłówek opartych na manipulacji perspektywą.

PCANDiOSWP