Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCXONEPS4
Okładka Pathologic 2 (PC)

Pathologic 2

Pathologic Remake

Remake oryginalnego połączenia przygodówki i psychologicznego survival horroru od studia Ice-pick Lodge. Akcja Pathologic 2 przenosi nas do niewielkiego miasteczka, którego mieszkańcy cierpią z powodu tajemniczej plagi.

Przygodowe | FPP | horror | elementy RPG | survival | crowdfunding | reedycje/remastery/remaki | indie | epizodyczne | przygodowe gry akcji

Okładka Pathologic 2 (PC)

data premiery gry:

23maj2019

PC

gru2019

XONE

2020

PS4

Remake wydanej pierwotnie w 2005 roku przygodowej gry akcji, zrealizowanej w konwencji survival horroru. Za jego stworzenie odpowiadają twórcy oryginału z rosyjskiego studia Ice-Pick Lodge, znanego m.in. z takich tytułów jak Tension (aka: The Void), Cargo! Quest for Gravity czy Knock-Knock. Dzięki wsparciu użytkowników platformy finansowania społecznościowego Kickstarter, twórcy postanowili na nowo stworzyć swój hit sprzed lat, realizując go zgodnie z pierwotną wizją, dawniej niemożliwą do zrealizowania ze względu na ograniczenia techniczne i finansowe.

Fabuła

Akcja Pathologic 2 przenosi nas do zagubionego wśród stepów miasteczka znanego po prostu jako miasto na rzece Gorkhon (the Town on Gorkhon). Wcielamy się w Artema Burakha, młodego chirurga, którego ojciec, naczelny lekarz miasteczka, w zagadkowym liście prosi o szybki powrót do domu, przeczuwając nadciągającą katastrofę. Gdy tylko wysiada z pociągu, Artemi zostaje zaatakowany przez trzech napastników; okazuje się, że jego ojciec został zamordowany, a po ulicach krążą żądni zemsty mieszkańcy, skorzy do samosądu. Młody chirurg musi przekonać włodarzy miasteczka o swojej niewinności, rozwikłać tajemnicę śmierci ojca i zdecydować, czy chce kontynuować jego dziedzictwo – a tymczasem mieszkańcy zaczynają umierać w wyniku tajemniczej zarazy... Plaga rozprzestrzenia się w szybkim tempie, sprawiając, że samo powietrze staje się toksyczne. Zgodnie z szacunkami, na powstrzymanie zarazy i rozwiązanie zagadki mamy jedynie 12 dni.

W oryginalnej wersji gry z 2005 roku rozgrywka przedstawiona została z perspektywy trzech protagonistów: lekarza (The Bachelor), mistyczki Carli (The Changeling) oraz chirurga (The Haruspex). W Pathologic 2 w dniu premiery dostępny był jedynie wątek The Haruspex; kolejne miały być dodane w późniejszych aktualizacjach.

Mechanika

Akcja przedstawiona została z perspektywy pierwszej osoby, a podczas gry możemy swobodnie eksplorować teren całego miasta i okolic, przeszukując zakamarki w poszukiwaniu potrzebnych przedmiotów, rozmawiając z napotkanymi postaciami niezależnymi, a niekiedy także walcząc.

Całość przygody rozłożona jest na 12 dni; czas upływa nieustannie, a rozmaite wydarzenia toczą się bez naszego udziału (część za dnia, część w nocy), musimy więc pogodzić się z myślą, że nie zdążymy zrobić wszystkiego i pomóc każdemu. Wszystko sprowadza się do mądrego zarządzania swoim czasem i zasobami. Gra oferuje rozbudowaną mechanikę survivalową: musimy na bieżąco monitorować wskaźnik głodu, pragnienia, zmęczenia i odporności organizmu; wszystkie one maleją w zastraszającym tempie, a jedzenia i lekarstw jest w mieście bardzo mało. Często jedynym ratunkiem jest handel wymienny z innymi mieszkańcami – musimy jednak cieszyć się wśród nich wystarczająco dużym zaufaniem i mieć na wymianę coś, co ich zainteresuje.

Dopiero gdy zadbamy o siebie, możemy poświęcić czas i środki na pomoc chorym. Dokonujemy diagnozy, podajemy lekarstwa, a także przeprowadzamy operacje, korzystając z narzędzi chirurgicznych i różnorakich ziołowych naparów, które przygotowujemy samodzielnie. Musimy się przy tym liczyć z faktem, że nasze kuracje mogą pacjentom zaszkodzić.

Kwestie techniczne

Pathologic 2 odznacza się mroczną, gęstą, przygnębiającą atmosferą, a podczas eksploracji miasteczka jesteśmy świadkami dziwacznych scen, często opierających się jednoznacznej interpretacji. W odróżnieniu od pierwowzoru, tym razem twórcy wykorzystali najnowszą generację popularnego silnika Unity, co w sposób oczywisty wpłynęło na oprawę graficzną gry. Położono też spory nacisk na nowe zadania i wątki fabularne, lepsze zbalansowanie rozgrywki oraz sporo poprawek mechaniki i interfejsu, typu dodanie możliwości biegu (co ma ułatwić czasochłonną eksplorację miasteczka). Autorzy zadbali też o odpowiedni poziom angielskiego tłumaczenia, które było jedną z największych bolączek oryginału – jest to o tyle ważne, że gra zawiera ogromne ilości dialogów, nierzadko pełnych niedomówień, metafor i filozoficznych rozważań.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 20+ GB

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 43 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,1 / 10 na podstawie 139 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 124,99 PLN

Wymagania wiekowe Pathologic 2

16+

Wymagania sprzętowe Pathologic 2

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i7 / AMD Ryzen 7, 16 GB RAM, karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 lub lepsza, 25 GB HDD, Windows 7/8/10
Minimalne: Intel Core i3 / AMD Ryzen 5, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 lub lepsza, 25 GB HDD, Windows 7/8/10

Microsoft XBOX ONE

Microsoft XBOX ONE

Wykorzystuje: Xbox Live

Udostępniono nowe demo Pathologic 2
Udostępniono nowe demo Pathologic 2

wiadomość24 kwietnia 2019

W sieci zadebiutowało nowe demo Pathologic 2, czyli remake'u surrealistycznego horroru od rosyjskiego studia Ice-Pick Lodge. Tytuł zadebiutuje na komputerach osobistych 23 maja bieżącego roku.

Pathologic 2 – data premiery i ponury zwiastun
Pathologic 2 – data premiery i ponury zwiastun

wiadomość28 marca 2019

W sieci pojawił się klimatyczny zwiastun gry Pathologic 2, nad którą pracuje rosyjskie studio Ice-Pick Lodge. Poza tym deweloperzy podzielili się datą premiery swojego dzieła – jak się okazuje, nasze oczekiwanie na ten tytuł dobiegnie końca za niecałe dwa miesiące.

Pathologic 2 z darmową wersją alfa
Pathologic 2 z darmową wersją alfa

wiadomość12 września 2018

Studio Ice-Pick Lodge udostępniło wersję alfa gry Pathologic 2. Remake klimatycznej produkcji z 2005 roku można pobrać za darmo po zarejestrowaniu się na oficjalnej stronie gry.

Pathologic - Ice-pick Lodge zbiera pieniądze na remake gry
Pathologic - Ice-pick Lodge zbiera pieniądze na remake gry

wiadomość5 września 2014

Studio Ice-pick Lodge potrzebuje 250 tys. dolarów na remake gry Pathologic. Jeżeli uda się zebrać wymaganą kwotę w serwisie Kickstarter, to pod koniec 2016 roku posiadacze konsol PlayStation 4, Xbox One i komputerów PC zagrają w odnowioną produkcję.

PC
PS4
XONE