Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4XONE
Okładka Pathologic 2 (PC)
OkładkaPathologic 2 (PC)

Pathologic 2

Pathologic Remake

Remake oryginalnego połączenia przygodówki i psychologicznego survival horroru od studia Ice-pick Lodge. Akcja Pathologic 2 przenosi nas do niewielkiego miasteczka, którego mieszkańcy cierpią z powodu tajemniczej plagi.

Przygodowe | FPP | survival | indie | eksperymentalne/artystyczne | surrealizm | przygodowe gry akcji | gry zaangażowane

Pathologic 2 Premiera

23maj2019

PC

12gru2019

XONE

6mar2020

PS4

Remake wydanej pierwotnie w 2005 roku przygodowej gry akcji, zrealizowanej w konwencji survival horroru. Za jego stworzenie odpowiadają twórcy oryginału z rosyjskiego studia Ice-Pick Lodge, znanego m.in. z takich tytułów jak Tension (aka: The Void), Cargo! Quest for Gravity czy Knock-Knock. Dzięki wsparciu użytkowników platformy finansowania społecznościowego Kickstarter, twórcy postanowili na nowo stworzyć swój hit sprzed lat, realizując go zgodnie z pierwotną wizją, dawniej niemożliwą do zrealizowania ze względu na ograniczenia techniczne i finansowe.

Fabuła

Akcja Pathologic 2 przenosi nas do zagubionego wśród stepów miasteczka znanego po prostu jako miasto na rzece Gorkhon (the Town on Gorkhon). Wcielamy się w Artema Burakha, młodego chirurga, którego ojciec, naczelny lekarz miasteczka, w zagadkowym liście prosi o szybki powrót do domu, przeczuwając nadciągającą katastrofę. Gdy tylko wysiada z pociągu, Artemi zostaje zaatakowany przez trzech napastników; okazuje się, że jego ojciec został zamordowany, a po ulicach krążą żądni zemsty mieszkańcy, skorzy do samosądu. Młody chirurg musi przekonać włodarzy miasteczka o swojej niewinności, rozwikłać tajemnicę śmierci ojca i zdecydować, czy chce kontynuować jego dziedzictwo – a tymczasem mieszkańcy zaczynają umierać w wyniku tajemniczej zarazy... Plaga rozprzestrzenia się w szybkim tempie, sprawiając, że samo powietrze staje się toksyczne. Zgodnie z szacunkami, na powstrzymanie zarazy i rozwiązanie zagadki mamy jedynie 12 dni.

W oryginalnej wersji gry z 2005 roku rozgrywka przedstawiona została z perspektywy trzech protagonistów: naukowca (The Bachelor), mistyczki Klary (The Changeling) oraz praktykującego tradycyjne sposoby leczenia chirurga (The Haruspex). W Pathologic 2 w dniu premiery dostępny był jedynie wątek Haruspeksa; kolejne miały być dodane w późniejszych aktualizacjach.

Mechanika

Akcja przedstawiona została z perspektywy pierwszej osoby, a podczas gry możemy swobodnie eksplorować teren całego miasta i okolic, przeszukując zakamarki w poszukiwaniu potrzebnych przedmiotów, rozmawiając z napotkanymi postaciami niezależnymi, a niekiedy także walcząc.

Całość przygody rozłożona jest na 12 dni; czas upływa nieustannie, a rozmaite wydarzenia toczą się bez naszego udziału (część za dnia, część w nocy), musimy więc pogodzić się z myślą, że nie zdążymy zrobić wszystkiego i pomóc każdemu. Wszystko sprowadza się do mądrego zarządzania swoim czasem i zasobami. Gra oferuje rozbudowaną mechanikę survivalową: musimy na bieżąco monitorować wskaźnik głodu, pragnienia, zmęczenia i odporności organizmu; wszystkie one maleją w zastraszającym tempie, a jedzenia i lekarstw jest w mieście bardzo mało. Często jedynym ratunkiem jest handel wymienny z innymi mieszkańcami – musimy jednak cieszyć się wśród nich wystarczająco dużym zaufaniem i mieć na wymianę coś, co ich zainteresuje.

Dopiero gdy zadbamy o siebie, możemy poświęcić czas i środki na pomoc chorym. Dokonujemy diagnozy, podajemy lekarstwa, a także przeprowadzamy operacje, korzystając z narzędzi chirurgicznych i różnorakich ziołowych naparów, które przygotowujemy samodzielnie. Musimy się przy tym liczyć z faktem, że nasze kuracje mogą pacjentom zaszkodzić.

Kwestie techniczne

Pathologic 2 odznacza się mroczną, gęstą, przygnębiającą atmosferą, a podczas eksploracji miasteczka jesteśmy świadkami dziwacznych scen, często opierających się jednoznacznej interpretacji. W odróżnieniu od pierwowzoru, tym razem twórcy wykorzystali najnowszą generację popularnego silnika Unity, co w sposób oczywisty wpłynęło na oprawę graficzną gry. Położono też spory nacisk na nowe zadania i wątki fabularne, lepsze zbalansowanie rozgrywki oraz sporo poprawek mechaniki i interfejsu, typu dodanie możliwości biegu (co ma ułatwić czasochłonną eksplorację miasteczka). Autorzy zadbali też o odpowiedni poziom angielskiego tłumaczenia, które było jedną z największych bolączek oryginału – jest to o tyle ważne, że gra zawiera ogromne ilości dialogów, nierzadko pełnych niedomówień, metafor i filozoficznych rozważań.

Ostatnia modyfikacja 2 marca 2020

Tryb gry: single player  

Nośnik: 20 GB

Ocena użytkowników: 8,9 / 10 na podstawie 579 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6,9 / 10 na podstawie 175 głosów czytelników.

Pathologic 2 cena w dniu premiery: 124,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Pathologic 2

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Pathologic 2 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3 / AMD Ryzen 5
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 lub lepsza
 • 25 GB HDD
 • Windows 7/8/10
 • Zalecane:
 • Intel Core i7 / AMD Ryzen 7
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 lub lepsza
 • 25 GB HDD
 • Windows 7/8/10
PC
PS4
XONE