Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka The Void (PC)
OkładkaThe Void (PC)

Tension PC

The Void | Turgor

The Void jest utrzymaną w mrocznym klimacie grą przygodową z elementami survival horroru. Tytuł wyprodukowany został przez rosyjskie studio Ice-Pick Lodge. Akcja gry osadzona została w surrealistycznym świecie Pustki, zamieszkanym przez Braci i Siostry.

Przygodowe | survival horror | survival | indie | eksperymentalne/artystyczne | surrealizm

Tension Premiera PC

17kwietnia2008

pudełko PL

31października2008

producent: Ice-Pick Lodge wydawca: Noviy Disk wydawca PL: Techland Strona oficjalna

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Tension to gra wymykająca się jednoznacznym podziałom gatunkowym; znajdziemy tu elementy survivalu i zarządzania zasobami, ale i walkę oraz rozbudowane tło fabularne. Wydane w krajach anglojęzycznych jako The Void, jest to drugie dzieło rosyjskiego studia Ice-Pick Lodge po kultowym w niektórych kręgach Pathologic (wydanym później w odświeżonej wersji jako Pathologic Classic HD).

Fabuła

Akcja Tension rozgrywa się w Pustce – surrealnej, jałowej krainie zawieszonej na granicy Całkowitej Śmierci. Zamieszkują ją dwa rodzaje istot: piękne i tajemnicze Siostry marzące, by się stąd wydostać, i gigantyczni, groteskowi Bracia pilnujący, by nigdy im się to nie udało – samo stwierdzenie, że może istnieć lepszy świat, jest dla nich tabu.

Gracz wciela się w bezimienną, zagubioną duszę ocaloną przez najmłodszą z Sióstr. By przetrwać, musi nauczyć się praw rządzących Pustką, zyskać łaskę Braci, a także nauczyć się kontrolować najważniejszy i jedyny zasób tego miejsca – Barwy.

Mechanika

Grę obserwujemy w widoku FPP. Pustka podzielona jest na szereg komnat połączonych przejściami, po których przemieszczamy się z poziomu mapy. Rozgrywka zamyka się w 35 cyklach po 99 sekund każdy – z początkiem każdego cyklu Pustka zmienia się i pojawiają się w niej nowe źródła Barw, jednak ich rodzaj i ilość są losowe.

Barwa stanowi tu zarówno ekwiwalent punktów życia, jak i waluty, a nawet broni – wykorzystywanie jej to nasz jedyny sposób interakcji ze światem. Używamy jej, malując kursorem odpowiednie Grafemy – symbole o konkretnym działaniu; np. Jałmużna umożliwia podarowanie Barwy komuś lub czemuś innemu, Harpun służy do wydobycia złóż Barwy ze ścian kopalni, a Pochodnia rozjaśnia mroczne lokacje. Im więcej Barwy użyjemy, rysując Grafem, tym dłuższy i silniejszy będzie efekt. Jednak nie możemy nią szafować dowolnie. Zebrana w Pustce Barwa musi zostać przez nas przetworzona, w którym to celu umieszczamy ją w... swoim sercu, gdzie a czasem zmienia się w substancję zwaną Naerwą. Ten proces jest niezbędny do podtrzymania życia w Pustce, więc jeśli w naszym sercu skończy się Barwa, nasza postać umrze. Z biegiem rozgrywki możemy otrzymać dodatkowe serca, umożliwiające jednoczesne przetwarzanie większych ilości Barwy i zwiększające nasze szanse w walce, jako że łączna ilość Barwy we wszystkich naszych sercach stanowi swego rodzaju odpowiednik punktów życia. Co ciekawe, proces transformacji Barwy w Naerwę zachodzi jedynie na ekranie mapy Pustki, bo też tylko tam upływa czas – gdy przemierzamy poszczególne komnaty, czas stoi w miejscu, a z naszej postaci nie ucieka życie.

Odpowiednie gospodarowanie Barwą jest kluczowe nie tylko do przeżycia, ale i sukcesu – by uzyskać dostęp do dalszych części Pustki, musimy obdarować dużą ilością wybranej Barwy Siostrę, która może otworzyć nam drogę. Barwa występuje w siedmiu odcieniach – złotym, srebrnym, zielonym, niebieskim, bursztynowym, czerwonym i purpurowym. Każdy z nich wywiera inny efekt, jeśli znajduje się w naszym sercu (np. niebieski zwiększa prędkość, a złoty redukuje koszt Barwy przy rysowaniu Grafemów), ale też i wywiera wpływ na całą Pustkę. I tak np. jeśli będziemy często używali czerwieni, która zwiększa zadawane przez nas obrażenia, zamieszkujące świat stworzenia staną się liczniejsze i bardziej agresywne, zaś zieleń, zapewniająca nam obronę, sprawi, że Bracia będą bardziej skorzy do plądrowania ogrodów, w których uprawiamy „barwodajne” drzewa. Poznanie i wykorzystanie oddziaływania poszczególnych Barw jest niezbędne.

Kwestie techniczne

Tension wyróżnia się surrealną, posępną atmosferą.

Dodatkowe informacje

Gra funkcjonuje na rynku w czterech wersjach, zależnie od kraju i daty wydania. Tension, oficjalne polskie wydanie, znacząco odbiega od późniejszej, międzynarodowej wersji funkcjonującej pod tytułem The Void – ta druga otrzymała przede wszystkim znacznie przebudowany wątek fabularny i bardziej czytelny tutorial.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 2 DVD

Ocena użytkowników: 8,6 / 10 na podstawie 365 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Tension

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym. Gra zawiera elementy przemocy.

Tension Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 4 3 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 6800 lub lepsza)
  • 6 GB HDD
  • Windows XP SP2/Vista