Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka The Void (PC)

Tension PC

The Void | Turgor

The Void jest utrzymaną w mrocznym klimacie grą przygodową z elementami survival horroru. Tytuł wyprodukowany został przez rosyjskie studio Ice-Pick Lodge. Akcja gry osadzona została w surrealistycznym świecie Pustki, zamieszkanym przez Braci i Siostry.

Przygodowe | survival horror | survival | indie | eksperymentalne/artystyczne | surrealizm

PC Windows
Okładka The Void (PC)

producent: Ice-Pick Lodge

wydawca: Noviy Disk

wydawca PL: Techland

Strona oficjalna

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

17kwietnia2008

31października2008

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Tension to gra wymykająca się jednoznacznym podziałom gatunkowym; znajdziemy tu elementy survivalu i zarządzania zasobami, ale i walkę oraz rozbudowane tło fabularne. Wydane w krajach anglojęzycznych jako The Void, jest to drugie dzieło rosyjskiego studia Ice-Pick Lodge po kultowym w niektórych kręgach Pathologic (wydanym później w odświeżonej wersji jako Pathologic Classic HD).

Fabuła

Akcja Tension rozgrywa się w Pustce – surrealnej, jałowej krainie zawieszonej na granicy Całkowitej Śmierci. Zamieszkują ją dwa rodzaje istot: piękne i tajemnicze Siostry marzące, by się stąd wydostać, i gigantyczni, groteskowi Bracia pilnujący, by nigdy im się to nie udało – samo stwierdzenie, że może istnieć lepszy świat, jest dla nich tabu.

Gracz wciela się w bezimienną, zagubioną duszę ocaloną przez najmłodszą z Sióstr. By przetrwać, musi nauczyć się praw rządzących Pustką, zyskać łaskę Braci, a także nauczyć się kontrolować najważniejszy i jedyny zasób tego miejsca – Barwy.

Mechanika

Grę obserwujemy w widoku FPP. Pustka podzielona jest na szereg komnat połączonych przejściami, po których przemieszczamy się z poziomu mapy. Rozgrywka zamyka się w 35 cyklach po 99 sekund każdy – z początkiem każdego cyklu Pustka zmienia się i pojawiają się w niej nowe źródła Barw, jednak ich rodzaj i ilość są losowe.

Barwa stanowi tu zarówno ekwiwalent punktów życia, jak i waluty, a nawet broni – wykorzystywanie jej to nasz jedyny sposób interakcji ze światem. Używamy jej, malując kursorem odpowiednie Grafemy – symbole o konkretnym działaniu; np. Jałmużna umożliwia podarowanie Barwy komuś lub czemuś innemu, Harpun służy do wydobycia złóż Barwy ze ścian kopalni, a Pochodnia rozjaśnia mroczne lokacje. Im więcej Barwy użyjemy, rysując Grafem, tym dłuższy i silniejszy będzie efekt. Jednak nie możemy nią szafować dowolnie. Zebrana w Pustce Barwa musi zostać przez nas przetworzona, w którym to celu umieszczamy ją w... swoim sercu, gdzie a czasem zmienia się w substancję zwaną Naerwą. Ten proces jest niezbędny do podtrzymania życia w Pustce, więc jeśli w naszym sercu skończy się Barwa, nasza postać umrze. Z biegiem rozgrywki możemy otrzymać dodatkowe serca, umożliwiające jednoczesne przetwarzanie większych ilości Barwy i zwiększające nasze szanse w walce, jako że łączna ilość Barwy we wszystkich naszych sercach stanowi swego rodzaju odpowiednik punktów życia. Co ciekawe, proces transformacji Barwy w Naerwę zachodzi jedynie na ekranie mapy Pustki, bo też tylko tam upływa czas – gdy przemierzamy poszczególne komnaty, czas stoi w miejscu, a z naszej postaci nie ucieka życie.

Odpowiednie gospodarowanie Barwą jest kluczowe nie tylko do przeżycia, ale i sukcesu – by uzyskać dostęp do dalszych części Pustki, musimy obdarować dużą ilością wybranej Barwy Siostrę, która może otworzyć nam drogę. Barwa występuje w siedmiu odcieniach – złotym, srebrnym, zielonym, niebieskim, bursztynowym, czerwonym i purpurowym. Każdy z nich wywiera inny efekt, jeśli znajduje się w naszym sercu (np. niebieski zwiększa prędkość, a złoty redukuje koszt Barwy przy rysowaniu Grafemów), ale też i wywiera wpływ na całą Pustkę. I tak np. jeśli będziemy często używali czerwieni, która zwiększa zadawane przez nas obrażenia, zamieszkujące świat stworzenia staną się liczniejsze i bardziej agresywne, zaś zieleń, zapewniająca nam obronę, sprawi, że Bracia będą bardziej skorzy do plądrowania ogrodów, w których uprawiamy „barwodajne” drzewa. Poznanie i wykorzystanie oddziaływania poszczególnych Barw jest niezbędne.

Kwestie techniczne

Tension wyróżnia się surrealną, posępną atmosferą.

Dodatkowe informacje

Gra funkcjonuje na rynku w czterech wersjach, zależnie od kraju i daty wydania. Tension, oficjalne polskie wydanie, znacząco odbiega od późniejszej, międzynarodowej wersji funkcjonującej pod tytułem The Void – ta druga otrzymała przede wszystkim znacznie przebudowany wątek fabularny i bardziej czytelny tutorial.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 2 DVD

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 302 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 4.5 / 10 na podstawie 2 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Tension

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Tension

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 3 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 6800 lub lepsza)
  • 6 GB HDD
  • Windows XP SP2/Vista
Ruszyła kolejna edycja akcji Indie Royale - pakiet tanich gier niezależnych, w tym m.in. Tension i The Ship
Ruszyła kolejna edycja akcji Indie Royale - pakiet tanich gier niezależnych, w tym m.in. Tension i The Ship

wiadomość31 maja 2012

Rozpoczęła się kolejna odsłona akcji Indie Royale. Dzięki niej gracze mogą kupić za niecałe 20 złotych pakiet kilku interesujących tytułów niezależnych.

Cargo, czyli nowa gra twórców Pathologic oraz Tension
Cargo, czyli nowa gra twórców Pathologic oraz Tension

wiadomość23 sierpnia 2010

W popołudnie ostatniego dnia gamescomu, gdy większość dziennikarzy już dawno rozjechała się do domów rosyjskie studio Ice-Pick Lodge, znane z gier takich jak Tension czy Pathologic zorganizowało prezentację swojego najnowszego projektu.

Gra Roku 2008: Najbardziej nowatorska gra – kategoria dodatkowa
Gra Roku 2008: Najbardziej nowatorska gra – kategoria dodatkowa

wiadomość12 lutego 2009

Już po raz trzeci zapraszamy Was do udziału w naszym plebiscycie – początek głosowania już 16 lutego. Tym razem Grę Roku 2008 będziecie wybierać spośród 50 najważniejszych i najpopularniejszych tytułów wydanych w naszym kraju w minionym roku.

Premiery gier w Polsce (27 października - 2 listopada)
Premiery gier w Polsce (27 października - 2 listopada)

wiadomość3 listopada 2008

Choć niewiele na to wskazywało, tendencja z zeszłego tygodnia utrzymała się i na naszym rynku znów zadebiutowało dwanaście gier, reprezentujących skądinąd bardzo szerokie spektrum gatunków.