Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Pathologic Classic HD (PC)
OkładkaPathologic Classic HD (PC)

Pathologic Classic HD PC

Odświeżona wersja klasycznej przygodówki akcji z roku 2005, opracowana przez Ice-Pick Lodge przy okazji prac nad remakiem gry. Fabuła Pathologic Classic HD nie odbiega od oryginału i koncentruje się wokół tajemniczej plagi, która opanowuje miasteczko w głębi rosyjskiego stepu.

Przygodowe | FPP | horror | elementy RPG | survival | reedycje/remastery/remaki | indie | eksperymentalne/artystyczne | surrealizm | przygodowe gry akcji

Pathologic Classic HD Premiera PC

29października2015

Steam

29października2015

producent: Ice-Pick Lodge wydawca: Good Shepherd Entertainment / Gambitious

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Pathologic Classic HD to wydana na PC odświeżona reedycja pierwszoosobowej przygodówki akcji Pathologic, która ukazała się pierwotnie na komputerach osobistych w połowie 2005 roku. Gra jest efektem współpracy twórców oryginału z rosyjskiego studia Ice-Pick Lodge (znanych również m.in. z oryginalnej produkcji The Void) z ekipą General Arcade, mającą na swoim koncie wkład w reedycje klasycznych strzelanek FPS Duke Nukem 3D: Megaton Edition oraz Shadow Warrior Classic Redux. Pathologic Classic HD powstał niejako przy okazji prac nad pełnoprawnym remakiem gry, który – wsparty kampanią na serwisie Kickstarter – tworzony był równolegle na pecety oraz konsole ósmej generacji. Darmowy egzemplarz gry był jedną z nagród dla donatorów, którzy wsparli produkcję Pathologic 2.

Fabuła

Fabuła gry w niczym nie odbiega od oryginału z 2005 roku i koncentruje się wokół tajemniczej plagi, która znienacka opanowuje dziwaczne miasteczko zagubione gdzieś w głębi rosyjskich stepów. Do walki z epidemią staje trójka protagonistów: Daniil Dankovsky, naukowiec i specjalista od śmierci, przybyły z odległej stolicy; Artemy Burakh, chirurg i syn lokalnego szamana; oraz Clara, ekscentryczna dziewczyna rzekomo potrafiąca czynić cuda. Każdy z nich, działając w sobie właściwy sposób, ma nadzieję na odnalezienie cudownego leku przeciw szerzącej się zarazie. Mamy tu do czynienia z trzema osobnymi kampaniami, gdyż każda z postaci ma do dyspozycji unikatowe mechaniki i grając nią, poznajemy odmienną wersję historii.

Mechanika

Pod względem mechaniki jest to przygodowa gra akcji z elementami survivalu i RPG, w której wydarzenia obserwujemy z oczu poszczególnych bohaterów. I choć całość zakorzeniona jest dość mocno w stylistyce horroru, w grze nie znajdziemy zbyt wiele sekwencji zręcznościowych, a szczególny nacisk położony został na fabułę i elementy stricte przygodowe. Akcja toczy się w ciągu 12 kolejnych dni, a zabawa sprowadza się głównie do eksploracji oraz rozmów z napotykanymi postaciami niezależnymi; musimy także walczyć z przeciwnikami i dbać o zaspokojenie potrzeb bohatera, jako że może on zginąć z głodu, wyczerpania lub stać się kolejną ofiarą epidemii.

Swoistą ciekawostkę stanowi fakt, że równolegle do naszych działań swoje śledztwo prowadzą także dwaj pozostali bohaterowie, a podczas rozgrywki nierzadko zdarza się, że cała trójka wchodzi sobie wzajemnie w drogę.

Kwestie techniczne

Tworząc Pathologic Classic HD, skoncentrowano się głównie na kwestiach technicznych i w tym właśnie aspekcie widoczne są największe różnice pomiędzy remakiem i oryginałem. Najważniejszym z elementów jest tu oczywiście odświeżona oprawa graficzna w wysokiej rozdzielczości, wykorzystująca obsługę monitorów szerokoekranowych, lepszej jakości tekstury i szereg efektów graficznych nieobecnych w pierwowzorze. Na potrzeby tej edycji przygotowano zupełnie nową angielską lokalizację; znalazły się tu także liczne sekwencje dialogowe wycięte z wydanej na Zachodzie wersji pierwowzoru. Całość uzupełnia nagrany od nowa z udziałem profesjonalnych aktorów angielski dubbing, który był jednym z najbardziej krytykowanych elementów edycji z 2005 roku. Co ciekawe, do prac nad poszczególnymi wersjami językowymi gry zaangażowano osoby wywodzące się z fanowskiej społeczności graczy.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,9 / 10 na podstawie 116 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Pathologic Classic HD: 16+

Pathologic Classic HD Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Pentium 4 2.2 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB GeForce 210/Radeon HD 4890 lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows XP