Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Pathologic Classic HD (PC)

Pathologic Classic HD PC

Odświeżona wersja klasycznej przygodówki akcji z roku 2005, opracowana przez Ice-Pick Lodge przy okazji prac nad remakiem gry. Fabuła Pathologic Classic HD nie odbiega od oryginału i koncentruje się wokół tajemniczej plagi, która opanowuje miasteczko w głębi rosyjskiego stepu.

Przygodowe | FPP | horror | elementy RPG | survival | reedycje/remastery/remaki | indie | eksperymentalne/artystyczne | surrealizm | przygodowe gry akcji

PC Windows
Okładka Pathologic Classic HD (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

29października2015

29października2015

Steam

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Pathologic Classic HD to wydana na PC odświeżona reedycja pierwszoosobowej przygodówki akcji Pathologic, która ukazała się pierwotnie na komputerach osobistych w połowie 2005 roku. Gra jest efektem współpracy twórców oryginału z rosyjskiego studia Ice-Pick Lodge (znanych również m.in. z oryginalnej produkcji The Void) z ekipą General Arcade, mającą na swoim koncie wkład w reedycje klasycznych strzelanek FPS Duke Nukem 3D: Megaton Edition oraz Shadow Warrior Classic Redux. Pathologic Classic HD powstał niejako przy okazji prac nad pełnoprawnym remakiem gry, który – wsparty kampanią na serwisie Kickstarter – tworzony był równolegle na pecety oraz konsole ósmej generacji. Darmowy egzemplarz gry był jedną z nagród dla donatorów, którzy wsparli produkcję Pathologic 2.

Fabuła

Fabuła gry w niczym nie odbiega od oryginału z 2005 roku i koncentruje się wokół tajemniczej plagi, która znienacka opanowuje dziwaczne miasteczko zagubione gdzieś w głębi rosyjskich stepów. Do walki z epidemią staje trójka protagonistów: Daniil Dankovsky, naukowiec i specjalista od śmierci, przybyły z odległej stolicy; Artemy Burakh, chirurg i syn lokalnego szamana; oraz Clara, ekscentryczna dziewczyna rzekomo potrafiąca czynić cuda. Każdy z nich, działając w sobie właściwy sposób, ma nadzieję na odnalezienie cudownego leku przeciw szerzącej się zarazie. Mamy tu do czynienia z trzema osobnymi kampaniami, gdyż każda z postaci ma do dyspozycji unikatowe mechaniki i grając nią, poznajemy odmienną wersję historii.

Mechanika

Pod względem mechaniki jest to przygodowa gra akcji z elementami survivalu i RPG, w której wydarzenia obserwujemy z oczu poszczególnych bohaterów. I choć całość zakorzeniona jest dość mocno w stylistyce horroru, w grze nie znajdziemy zbyt wiele sekwencji zręcznościowych, a szczególny nacisk położony został na fabułę i elementy stricte przygodowe. Akcja toczy się w ciągu 12 kolejnych dni, a zabawa sprowadza się głównie do eksploracji oraz rozmów z napotykanymi postaciami niezależnymi; musimy także walczyć z przeciwnikami i dbać o zaspokojenie potrzeb bohatera, jako że może on zginąć z głodu, wyczerpania lub stać się kolejną ofiarą epidemii.

Swoistą ciekawostkę stanowi fakt, że równolegle do naszych działań swoje śledztwo prowadzą także dwaj pozostali bohaterowie, a podczas rozgrywki nierzadko zdarza się, że cała trójka wchodzi sobie wzajemnie w drogę.

Kwestie techniczne

Tworząc Pathologic Classic HD, skoncentrowano się głównie na kwestiach technicznych i w tym właśnie aspekcie widoczne są największe różnice pomiędzy remakiem i oryginałem. Najważniejszym z elementów jest tu oczywiście odświeżona oprawa graficzna w wysokiej rozdzielczości, wykorzystująca obsługę monitorów szerokoekranowych, lepszej jakości tekstury i szereg efektów graficznych nieobecnych w pierwowzorze. Na potrzeby tej edycji przygotowano zupełnie nową angielską lokalizację; znalazły się tu także liczne sekwencje dialogowe wycięte z wydanej na Zachodzie wersji pierwowzoru. Całość uzupełnia nagrany od nowa z udziałem profesjonalnych aktorów angielski dubbing, który był jednym z najbardziej krytykowanych elementów edycji z 2005 roku. Co ciekawe, do prac nad poszczególnymi wersjami językowymi gry zaangażowano osoby wywodzące się z fanowskiej społeczności graczy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,7 / 10 na podstawie 105 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Pathologic Classic HD

16+

Wymagania sprzętowe Pathologic Classic HD

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Pentium 4 2.2 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB GeForce 210/Radeon HD 4890 lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows XP

DalethTichy VIP 26 lutego 2020

Najlepsza gra w jaką kiedykolwiek grałem. Fabuła wciągnęła mnie już od samego początku. Nie chcę zdradzać jej szczegółów, ale żeby ją poczuć wspomnę, że jeden z motywów, który pojawia się pierwszego dnia grając Doktorem, przypomniał mi problem napędzający historię w komiksie Watchmen, czyli ktoś chce zabić niezniszczalnego człowieka.

10