Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

13. eksperymentalne/artystyczne

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Strona 13. Najpopularniejsze gry o tematyce eksperymentalne/artystyczne.

PC
PC Windows347 WWW1
PlayStation
Sony PlayStation 521 Sony PlayStation 4153 Sony PlayStation 320 Sony PlayStation 24 Sony PlayStation 11
PlayStation Portable
PlayStation Vita20
Xbox
Microsoft Xbox Series X/S18 Microsoft XBOX ONE106 Microsoft Xbox 3605
Microsoft Xbox
Mobile
Android95 Apple iOS131 Windows Phone6
Nintendo
Nintendo Switch127 Nintendo Wii1
Nintendo DS
Nintendo Wii U4 Nintendo 3DS3
Game Boy Advance
Nintendo GameCube1
WIĘCEJ
MNIEJ

Wyszukaj gatunek/tematykę gry ?

Przeszukaj Encyklopedię po gatunkach i tagach. Każda gra ma jeden główny gatunek: Akcji, Bijatyki, Logiczne, Przygodowe, RPG, Sportowe, Strategiczne, Symulacje, Towarzyskie, Wyścigi, Zręcznościowe. Możesz wyszukać wiele tagów oraz wybrać gry na konkretne plaftormy i szeregować wyniki według ocen lub daty wydania.

Wybrane:

eksperymentalne/artystyczne
Anamorphine
Anamorphine

Przygodowe 31 lipca 2018

Eksploracyjna gra przygodowa, w której wcielamy się w Tylera, czyli młodego mężczyznę zmagającego się z poczuciem winy. Muzyczna kariera jego żony legła bowiem w gruzach, a on w żaden sposób nie jest w stanie jej pomóc. Bohater ucieka więc w świat wspomnień, przeżywając na nowo najważniejsze momenty ze swojego życia.

PCPS4

Glass Masquerade
Glass Masquerade

Logiczne 18 listopada 2016

Gra logiczna, w której zajmujemy się układaniem witraży stanowiących tło dla tarcz zegarowych. Glass Masquerade jest dziełem niezależnego studia Onyx Lute i wyróżnia się bardzo ładną oprawą graficzną oraz relaksującą atmosferą.

PCPS4XONESwitchAND

Tales From Off-Peak City Vol. 1
Tales From Off-Peak City Vol. 1

Przygodowe 7 lutego 2020

Przygodówka FPP osadzona w uniwersum znanym z gier Off-Peak oraz The Norwood Suite. W Tales From Off-Peak City Vol. 1 wcielamy się w dostawcę pizzy, który zamierza ukraść saksofon swojego szefa. Całość utrzymano w unikalnej, surrealistycznej stylistyce.

PC

Sentinel Returns
Sentinel Returns

Logiczne 1 stycznia 1998

Oryginalna gra logiczna, utrzymana w abstrakcyjnej stylistyce. Opracowany przez studio Hookstone Sentinel Returns jest kontynuacją gry Sentinel z 1986 roku. Gracze wcielają się w świadomość, której zadaniem jest pokonanie tytułowego Sentinela, co może osiągnąć jedynie wtedy, kiedy znajdzie się powyżej niego.

PCPS1

Knee Deep
Knee Deep

Przygodowe 6 lipca 2015

Utrzymana w stylistyce noir epizodyczna gra przygodowa autorstwa studia Prologue Games. Akcja przenosi nas do miasteczka Cypress Knee, zlokalizowanego w bagiennych rejonach Florydy. Oś akcji stanowi rzekome samobójstwo przebrzmiałej hollywoodzkiej gwiazdy, dokonane w miejscowym parku rozrywki.

PCPS4XONE

Behind the Screen
Behind the Screen

Przygodowe 4 kwietnia 2018

Przygodówka z elementami skradanki i gry akcji, w której śledzimy losy bohatera oskarżonego o zabójstwo ojca w Tajwanie z lat 70. XX wieku. W Behind the Screen nie tylko rozwiązujemy zagadki logiczne i środowiskowe, lecz także ukrywamy się i uciekamy, a od czasu do czasu – walczymy.

PCSwitchANDiOS

Trauma
Trauma

Przygodowe 8 sierpnia 2011

Trauma to wymykająca się próbom kategoryzacji gatunkowej gra niezależna autorstwa Krystiana Majewskiego. Przedstawia ona historię kobiety, która w wyniku wypadku samochodowego znalazła się w szpitalu. Gracz obserwuje sny pacjentki i ingerując w ich przebieg stara się poprawić jej stan psychiczny. Gra zdobyła dwie nominacje w prestiżowym konkursie Independent Games Festiwal Awards 2010.

PC

Arden's Wake
Arden's Wake

Przygodowe 18 kwietnia 2018

Interaktywny film opracowany przez niezależny zespół Penrose Studios. W Arden’s Wake: Tide’s Fall gracz poznaje losy Meeny – nastolatki zamieszkującej wraz z ojcem latarnię górującą nad zalanym Nowym Jorkiem. Kiedy rodzic przepada bez śladu, dziewczyna postanawia wyruszyć na jego poszukiwania.

PC

INKS.
INKS.

Zręcznościowe 5 maja 2016

Mobilna gra zręcznościowa, stanowiąca oryginalne połączenie pinballa z malowaniem. Ten nietypowy pomysł został zrealizowany w londyńskim studiu State of Play. Podobnie jak w przypadku pinballa, zabawa w Inks polega na odbijaniu kulki za pomocą umieszczonych u dołu ekranu łapek, ale zamiast efektownego stołu mamy tu zwykłe tło z delikatnie zarysowanym konturem.

ANDiOS

Drawful 2
Drawful 2

Towarzyskie 21 czerwca 2016

Rekreacyjna gra rysunkowa przystosowana do zabawy w grupie. Rozgrywka w Drawful 2 przypomina tradycyjne kalambury i polega na tworzeniu rysunków zgodnie z podanym hasłem, które pozostali gracze muszą następnie odgadnąć.

PCPS4XONESwitchANDiOS

TumbleSeed
TumbleSeed

Zręcznościowe 3 maja 2017

Gra zręcznościowa typu roguelike, opracowana przez zespół niezależnych deweloperów: Benedicta Fritza, Grega Wohlwenda, Joela Corelitza, Davida Laskey'a oraz Jennę Blazevich. Gracz trafia do fantastycznego, bajkowego świata, który przemierza w skórze tytułowego nasionka. Zadaniem, jakie czeka na wykonanie, jest wspinaczka na szczyt wysokiej góry w celu uratowania domu przed czyhającym na niego zagrożeniem.

PCPS4Switch

Figment 2: Creed Valley
Figment 2: Creed Valley

Przygodowe grudzień 2021

Figment: Creed Valley to druga część serii surrealistycznych przygodówek akcji, opracowana przez studio Bedtime Digital Games. W grze staramy się przywrócić równowagę w ogarniętym chaosem Umyśle – świecie będącym projekcją podświadomości pewnego 40-latka.

PC

White Night
White Night

Przygodowe 3 marca 2015

Stworzony przez niezależne, francuskie studio OSome trzecioosobowy survival horror, inspirowany kultową serią Alone in the Dark. Akcja gry toczy się w latach 30-tych XX wieku, a główny bohater opowieści uwięziony jest w starej rodzinnej posiadłości, kryjącej mroczną tajemnicę z przeszłości.

PCPS4XONESwitchANDiOS

Wander
Wander

Przygodowe 4 czerwca 2015

Nietypowa gra MMO, w której rozgrywka w całości koncentruje się na relaksującej eksploracji, jakiej oddajemy się samotnie lub wspólnie z innymi graczami. W przeciwieństwie do większości reprezentantów tego gatunku, Wander jest pozbawione jakiejkolwiek formy rywalizacji. Akcja gry toczy się na nieznanej planecie. Bohaterka budzi się w głębi tropikalnego lasu, nie pamiętając, jak się tam znalazła, i odkrywa ze zdziwieniem, że potrafi zmieniać kształty.

PCPS4

Path to Mnemosyne
Path to Mnemosyne

Przygodowe 26 września 2018

Oryginalna gra przygodowa, w której przejmujemy kontrolę nad dziewczynką pragnącą odzyskać utracone wspomnienia. Bohaterka Path to Mnemosyne mknie przed siebie, po drodze omijając przeszkody i rozwiązując zagadki pozwalające jej ruszyć dalej.

PCPS4XONESwitchANDiOS

Void and Meddler
Void and Meddler

Przygodowe 28 października 2015

Epizodyczna przygodówka point-and-click osadzona w klimatach cyberpunk. Co ciekawe, prototyp Void and Meddler zdobył trzecie miejsce na konkursie PointClickJam. Akcja gry osadzona jest w futurystycznym mieście, gdzie zatarły się granice płci i gatunków, a ludzie zaczęli kolekcjonować cudze wspomnienia, pozwalające im stać się kimś zupełnie innym. Zmęczona dotychczasowym życiem dziewczyna o imieniu Fyn postanawia przedrzeć się przez cudzą pamięć, by na nowo odkryć własną tożsamość.

PC

Unheard
Unheard

Przygodowe 29 marca 2019

Kryminalna przygodówka, w której wcielamy się w detektywa dysponującego specjalnym urządzeniem pozwalającym mu usłyszeć rozmowy przeprowadzone w przeszłości. W ten sposób bohater zdobywa poszlaki i dowody umożliwiające identyfikację osób powiązanych z daną sprawą i doprowadzenie śledztwa do końca. Tytuł składa hołd popularnym radiowym słuchowiskom.

PC

A Musical Story
A Musical Story

Przygodowe 2022

Oryginalna hybryda narracyjnej przygodówki oraz gry rytmicznej. W A Musical Story śledzimy losy Gabriela, który ucieka w świat muzyki, by odzyskać utracone wspomnienia. Chcąc odblokować kolejne retrospekcje, odgrywamy piosenki, wykazując się przede wszystkim wyczuciem rytmu.

PCXONESwitchiOS

The Norwood Suite
The Norwood Suite

Przygodowe 2 października 2017

Gra przygodowa FPP będąca kontynuacją ciepło przyjętego Off-Peak. W The Norwood Suite trafiamy do tytułowego hotelu Norwood, by poznać jego tajemnice oraz dowiedzieć się więcej o jego gościach i personelu. Całość ponownie utrzymano w surrealistycznej stylistyce.

PC

Beat The Game
Beat The Game

Przygodowe 7 września 2017

Surrealistyczna gra przygodowa, w której wcielamy się w muzycznie uzdolnionego podróżnika. Podczas jednej z wypraw jego maszyna ulega awarii, ale jest nadzieja. Jeżeli uda nam się zorganizować koncert, być może przyciągnie on jakiś środek lokomocji. Rozgrywka w Beat The Game opiera się na podobnych założeniach co w klasycznych przygodówkach. Naszym zadaniem jest eksplorowanie lokacji w poszukiwaniu interesujących przedmiotów.

PCXONEiOS

Anatomy
Anatomy

Przygodowe 1 kwietnia 2016

Anatomy to utrzymana w klimatach horroru przygodówka, zaprojektowana przez niezależną autorkę – Kitty Horrorshow. Spróbuj zapanować nad strachem, przemierzając opustoszałe zakamarki skąpanego w mroku mieszkania. Jedynie głos z kaset będzie dotrzymywać ci towarzystwa.

PC

Framed 2
Framed 2

Logiczne 14 czerwca 2017

Prequel pierwszego Framed, opracowany przez australijskie studio Loveshack Entertainment. Po raz kolejny mamy do czynienia z grą logiczną utrzymaną w konwencji komiksowego czarnego kryminału. Tym razem trafiamy do Azji, a prowadzony przez nas bohater zostaje wrobiony w zbrodnię, której nie popełnił. Nie pozostaje mu zatem nic innego, jak oczyścić się z zarzutów, nim dopadną go prawdziwi przestępcy lub policja.

ANDiOS

Vanished
Vanished

Przygodowe 21 sierpnia 2013

Vanished to nietypowa gra przygodowa. Produkcja pozbawiona jest praktycznie grafiki i zamiast tego przekazuje graczom informacje o otaczającym ich świecie za pomocą dźwięków.

ANDiOS

Kind Words
Kind Words

Symulacje 13 września 2019

Kind Words to nietypowa gra, w której celem jest wzajemne pomaganie sobie. Przy akompaniamencie relaksującej muzyki gracz anonimowo pisze o swoich problemach, a inni użytkownicy mogą odpowiedzieć na jego wiadomość, oferując radę bądź wsparcie.

PC