Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

11. eksperymentalne/artystyczne

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Strona 11. Najpopularniejsze gry o tematyce eksperymentalne/artystyczne.

PC
PC Windows347 WWW1
PlayStation
Sony PlayStation 521 Sony PlayStation 4153 Sony PlayStation 320 Sony PlayStation 24 Sony PlayStation 11
PlayStation Portable
PlayStation Vita20
Xbox
Microsoft Xbox Series X/S18 Microsoft XBOX ONE106 Microsoft Xbox 3605
Microsoft Xbox
Mobile
Android95 Apple iOS132 Windows Phone6
Nintendo
Nintendo Switch127 Nintendo Wii1
Nintendo DS
Nintendo Wii U4 Nintendo 3DS3
Game Boy Advance
Nintendo GameCube1
WIĘCEJ
MNIEJ

Wyszukaj gatunek/tematykę gry ?

Przeszukaj Encyklopedię po gatunkach i tagach. Każda gra ma jeden główny gatunek: Akcji, Bijatyki, Logiczne, Przygodowe, RPG, Sportowe, Strategiczne, Symulacje, Towarzyskie, Wyścigi, Zręcznościowe. Możesz wyszukać wiele tagów oraz wybrać gry na konkretne plaftormy i szeregować wyniki według ocen lub daty wydania.

Wybrane:

eksperymentalne/artystyczne
Cultist Simulator: The Exile
Cultist Simulator: The Exile

Przygodowe 27 maja 2020

Duży dodatek do oryginalnej gry karciano-przygodowej z 2018 roku, wzbogacający ją o nowe możliwości kształtowania historii. Cultist Simulator: The Exile zostało opracowane przez autorów podstawowej wersji – studio Weather Factory.

PCANDiOS

Cart Life
Cart Life

Przygodowe 29 lipca 2010

Niezależna dwuwymiarowa gra przygodowa. Stara się ona przedstawić monotonię i marazm życia jej trzech głównych bohaterów, którzy mierzą się z problemami osobistymi, brakiem dobrze płatnej pracy oraz perspektyw na przyszłość. Tytuł został wyróżniony na festiwalu IGF w 2013 roku.

PC

Etherborn
Etherborn

Logiczne 18 lipca 2019

Etherborn to gra platformowo-logiczna z widokiem TPP, w której rozwiązujemy łamigłówki oparte o zmienną grawitację. Wpływa ona zarówno na naszą postać, jak i na świat przedstawiony. Tytuł jest dziełem studia Altered Matter.

PCPS4XONESwitch

The Vale
The Vale

Przygodowe grudzień 2021

Przygodowa gra akcji z elementami RPG, która w całości opiera się na warstwie dźwiękowej. W The Vale: Shadow of the Crown wcielamy się w niewidomą następczynię tronu, która przemierza tytułową Dolinę, starając się znaleźć drogę do domu.

PCXONE

If Found...
If Found...

Przygodowe 19 maja 2020

Przygodówka typu visual novel, która zabiera nas do wspomnień kobiety imieniem Kasio. If Found… dotyka poważnych problemów, takich jak wchodzenie w dorosłość, szukanie własnej drogi, relacje rodzinne... czy koniec świata spowodowany powiększającą się czarną dziurą.

PCSwitchiOS

Tales From Off-Peak City Vol. 1
Tales From Off-Peak City Vol. 1

Przygodowe 7 lutego 2020

Przygodówka FPP osadzona w uniwersum znanym z gier Off-Peak oraz The Norwood Suite. W Tales From Off-Peak City Vol. 1 wcielamy się w dostawcę pizzy, który zamierza ukraść saksofon swojego szefa. Całość utrzymano w unikalnej, surrealistycznej stylistyce.

PC

Fatale
Fatale

Przygodowe 5 października 2009

Kolejne niecodzienne dzieło autorów The Path i The Graveyard. Tym razem w niecodzienny sposób zostajemy zapoznani z historią księżniczki Salome, która pozbawiła głowy Jana Chrzciciela.

PC

Humanity
Humanity

Zręcznościowe listopad 2021

Gra zręcznościowo-logiczna, w której kontrolujemy tłumy ludzi na różnorodnych mapach. Humanity zostało opracowane przez firmę Tha i studio Enhance, w którego portfolio można znaleźć między innymi gry Tetris Effect oraz Rez Infinite.

PS4

Wheels of Aurelia
Wheels of Aurelia

Przygodowe 20 września 2016

Produkcja kładąca nacisk na opowiedzianą historię. Akcja rozgrywa się we Włoszech z lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Gracze wcielają się w Lellę podróżującą samochodem po tytułowej drodze Via Aurelia. W trakcie swoich wojaży protagonistka napotyka rozmaite postacie, które poznaje bliżej podczas długich, często burzliwych dyskusji. Przebieg przygody determinują poczynania gracza oraz podejmowane przez niego decyzje.

PCPS4XONESwitchiOS

Three Fourths Home
Three Fourths Home

Przygodowe 20 marca 2015

Przygotowana we współpracy niezależnego studia [bracket]games z firmą Digerati Distribution nietypowa narracyjna gra przygodowa. Three Fourths Home opowiada historię młodej kobiety imieniem Kelly, która po latach nieobecności zmuszona jest powrócić do swojego rodzinnego domu.

PCPS4XONESwitchPSV

El Shaddai: Ascension of the Metatron
El Shaddai: Ascension of the Metatron

Akcji 28 kwietnia 2011

Trójwymiarowa gra akcji z perspektywą TPP, posiadająca szereg zręcznościowych etapów ukazanych w 2D. Jako wysłannik Boga o imieniu Enoch, schodzimy na Ziemię aby zgładzić podupadłych archaniołów i ich sprzymierzeńców. Gra posiada unikalną grafikę o bardzo nietypowej stylistyce, przez co wyróżnia się na tle innych tego typu produkcji.

X360PS3

Unmemory
Unmemory

Przygodowe 13 października 2020

Oryginalna przygodówka noir zrealizowana w formie powieści tekstowo-wizualnej. W Unmemory wcielamy się w bohatera próbującego odnaleźć zabójcę swojej dziewczyny. By tego dokonać, musimy przewertować obszerny dziennik i rozwiązać szereg znajdujących się w nim łamigłówek.

PCANDiOS

Death and Taxes
Death and Taxes

Przygodowe 20 lutego 2020

Gra przygodowa, która podchodzi z przymrużeniem oka do tematu śmierci. Wcielamy się w Żniwiarza, ukazanego tutaj jako etatowy pracownik biurowy, i decydujemy o losie różnej maści istot. Za powstanie Death and Taxes odpowiada niezależne studio Placeholder Gameworks.

PC

Sayonara Wild Hearts
Sayonara Wild Hearts

Zręcznościowe 19 września 2019

Sayonara Wild Hearts to dynamiczna gra zręcznościowa, w której przywracamy równowagę światu poprzez udział w różnej maści wyścigach w onirycznym świecie. Za grę odpowiada niewielkie studio Simogo mieszczące się w Szwecji.

PCPS4XONESwitchiOS

InnerSpace
InnerSpace

Przygodowe 16 stycznia 2018

Ukierunkowana na eksplorację nietypowa gra przygodowa autorstwa niezależnego studia PolyKnight Games. Rozgrywka w InnerSpace polega na przemierzaniu otoczonych wodą światów, w których działają odwrócone prawa fizyki, a ich mieszkańcy żyją w miastach powstałych na szczątkach dawnych cywilizacji. Gracze wcielają się zaś w rolę kartografa, który poszukuje artefaktów i odkrywa nieznane miejsca, aby poznać historię tego uniwersum.

PCPS4XONESwitch

Four Last Things
Four Last Things

Przygodowe 23 lutego 2017

Four Last Things to nietypowa, zabawna przygodówka typu point & click w 2D, która została przygotowana w oparciu o fragmenty dzieł pochodzących z epoki renesansu. Jej twórca – Joe Richardson – przedstawia swoją grę słowami „trochę jak Monkey Island, gdyby zostało ono stworzone w XVI-wiecznym Regionie Flamandzkim przez podróżującego w czasie fanboja Monthy Pythona”.

PCANDiOS

Rez HD
Rez HD

Zręcznościowe 30 stycznia 2008

Nowa wersja popularnej strzelaniny, charakteryzującej się niekonwencjonalną grafiką i warstwą dźwiękową. Wcielamy się w rolę hackera, włamującego się do systemu komputerowego.

X360

Anatomy
Anatomy

Przygodowe 1 kwietnia 2016

Anatomy to utrzymana w klimatach horroru przygodówka, zaprojektowana przez niezależną autorkę – Kitty Horrorshow. Spróbuj zapanować nad strachem, przemierzając opustoszałe zakamarki skąpanego w mroku mieszkania. Jedynie głos z kaset będzie dotrzymywać ci towarzystwa.

PC

Yumenikki -Dream Diary-
Yumenikki -Dream Diary-

Przygodowe 23 lutego 2018

Narracyjna przygodówka w klimacie surrealistycznego horroru, która stanowi płatny remake kultowej darmowej produkcji z 2004 roku. W porównaniu z pierwowzorem porzucono dwuwymiarową grafikę na rzecz pełnego 3D i rozbudowano fabułę o dodatkowe elementy.

PCSwitch

Stifled
Stifled

Przygodowe 31 października 2017

Niezależna, pierwszoosobowa gra akcji utrzymana w konwencji thrillera, oferująca wsparcie dla zestawów VR. Eksploracja poziomów w Stifled opiera się na oryginalnym mechanizmie wykorzystującym echolokację – fale dźwiękowe rozchodzące się po pomieszczeniach ujawniają ich wygląd, konstrukcję oraz rozkład ulokowanych w nich przedmiotów. Odgłosy może generować nie tylko główny bohater i niektóre elementy otoczenia, lecz również sam gracz, wykorzystując w tym celu mikrofon.

PCPS4XONE

A Place for the Unwilling
A Place for the Unwilling

Przygodowe 25 lipca 2019

Gra przygodowa z widokiem izometrycznym i otwartym światem, zainspirowana przez Sunless Sea oraz The Legend of Zelda: Majora's Mask. W A Place for the Unwilling trafiamy do industrialnego miasteczka pełnego rozmaitych sekretów i zagadek.

PC

Small Radios Big Televisions
Small Radios Big Televisions

Przygodowe 8 listopada 2016

Stworzona przez niezależne, kanadyjskie studio Fire Face Corporation eksperymentalna gra logiczno-eksploracyjna, w której naszym celem jest odnalezienie trzydziestu kaset magnetofonowych, przenoszących nas do innych światów. Zostały one ukryte w opuszczonych, industrialnych budynkach, które obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby, podobnie jak w typowych platformówkach 2.5D.

PCPS4

Equilinox
Equilinox

Symulacje 23 listopada 2018

Sandboksowa gra symulacyjna, w której przejmujemy kontrolę nad całym ekosystemem. Naszym zadaniem jest zapewnienie jak najlepszych warunków bytowych zwierzętom i roślinom, co daje nam punkty pozwalające na zakup i rozwój kolejnych gatunków.

PC

Memorrha
Memorrha

Logiczne 27 września 2019

Eksploracyjna gra logiczna w widoku FPP, przypominająca nieco The Witness. Obok zagadek, gra zawiera elementy narracyjne nadające głębi rozgrywce. Memorrha jest debiutancką produkcją niemieckiego studia StickyStoneStudio.

PC