Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Dragon Quest - seria gier

Bestsellerowa seria gier cRPG w realiach fantasy. Cykl rozwijany jest przez studio deweloperskie Armor Project przy wsparciu innych zespołów deweloperskich. Prawa do marki znajdują się w posiadaniu koncernu wydawniczego Square-Enix.

Geneza cyklu Dragon Quest wiąże się z konkursem programistycznym zorganizowanym w 1982 roku przez firmę Square z nagrodą w postaci wyjazdu na targi AppleFest '83 w San Francisco. Jeden z laureatów - Yuji Horii zetknął się tam z seriami Wizardry i Ultime, które stały się dla niego inspiracja do stworzenia nowej gry cRPG. Pierwsza odsłona cyklu Dragon Quest wydana zostala w 1986 roku w wersji na konsolę Nintendo Entertainment System. Na przestrzeni ponad ćwierćwiecza seria doczekała się 10 odsłon na kilkunastu popularnych platformach sprzętowych. Grom zaliczanym do głównego nurtu towarzyszyły również liczne spin-offy jak DragonQuest Swords, DragonQuest Wars, czy mini-serie DragonQuest Monsters i Mystery Dungeon.

Wspólnym elementem gier z cyklu Dragon Quest jest świat fantasy zamieszkały przez wiele fantastycznych stworzeń (m.in. smoki, mumie, kościotrupy i cienie). Fabułą najczęściej koncentruje się na zmaganiach ze złymi mocami, które pragną zawładnąć malowniczymi krainami, a gracz kieruje poczynaniami herosa, który musi pokrzyżować im plany.

Rozgrywka powiela szereg schematów znanych z serii Ultima i Wizardry. Zabawa skupia się na eksplorowaniu lokacji (w tym rozległych podziemi), wykonywaniu zlecanych zadań i walce z przeciwnikami. Ta ostatnia opiera się na klasycznym systemie turowym. Większość pojedynków wynika z losowo generowanych spotkań. Wyjątkiem są starcia z bossami, które często wymagają zastosowania odpowiedniej taktyki i starannego zaplanowania składu drużyny. Jak przystało na gatunek cRPG w grach pojawia się wiele rodzajów broni i akcesoriów, a także możliwość rozwoju atrybutów i umiejętności postaci w oparciu o system doświadczenia.

Do charakterystycznych cech serii Dragon Quest zalicza się oprawa wizualna w stylistyce manga. Zależnie od platformy sprzętowej grafika może być dwu lub trójwymiarowa. Zawsze jednak utrzymana jest w intensywnej kolorystyce. Muzyka w grach z cyklu DQ to zasługa Koichi Sugiyamy.

Według wyliczeń firmy Square Enix, do marca 2013 roku gry z serii Dragon Quest osiągnęły łączną sprzedaż na poziomie 62 milionów egzemplarzy. Cykl doczekał się także licznych adaptacji w postaci komiksów manga i seriali anime.

Dragon Quest III HD-2D Remake
Dragon Quest III HD-2D Remake

RPG 2022

Dragon Quest III HD-2D Remake to, zgodnie z tytułem, remake klasycznej 8-bitowej gry jRPG. W porównaniu z pierwowzorem produkcja ulepsza przede wszystkim oprawę graficzną, oferując bardzo atrakcyjne wizualne połączenie trójwymiarowych lokacji i postaci 2D.

PS4

Dragon Quest: The Adventure of Dai - A Hero's Bonds
Dragon Quest: The Adventure of Dai - A Hero's Bonds

RPG 28 września 2021

Dragon Quest: The Adventure of Dai - A Hero’s Bonds to japońska gra RPG akcji, oparta na mandze pod tytułem Dragon Quest: The Adventure of Dai. Produkcja zawiera dwa tryby fabularne. Podczas gdy pierwszy podąża za wydarzeniami z pierwowzoru, drugi zabiera nas do nowego świata.

ANDiOS

Dragon Quest Tact
Dragon Quest Tact

RPG 27 stycznia 2021

Mobilny spin-off serii Dragon Quest, w którym ponownie stawiamy czoło rozmaitym potworom. Jednak w Dragon Quest Tact również gracze kierują wieloma z tych stworów w ramach taktycznych starć. Gra powstała w studiu Aiming pod okiem Yujiego Hori, ojca cyklu Dragon Quest.

ANDiOS

Dragon Quest of the Stars
Dragon Quest of the Stars

RPG 25 lutego 2020

Dragon Quest of the Stars to mobilna odsłona popularnego cyklu gier jRPG, która skupia się na czteroosobowym trybie kooperacyjnym. Produkcja charakteryzuje się uproszczonym modelem rozgrywki – zabawa polega głównie na toczeniu turowych starć. Tytuł został opracowany przez firmę Square Enix.

ANDiOS

Dragon Quest
Dragon Quest

RPG 27 września 2019

Odświeżona wersja wydanej w 1986 roku gry jRPG. W czasie przygody w Dragon Quest gracz wciela się młodego bohatera, któremu powierzona została misja uratowania królestwa Alefgard. Za grę odpowiada Square-Enix.

Switch

Dragon Quest Builders 2
Dragon Quest Builders 2

RPG 12 lipca 2019

Kontynuacja ciepło przyjętego spin-offu serii Dragon Quest. W Dragon Quest Builders 2 gracze ponownie wcielają się w herosa obdarzonego mocą kreacji, stawiającego czoła siłom ciemności. Za powstanie i wydanie gry odpowiada koncern Square-Enix.

PCPS4XONESwitch

Dragon Quest Rivals
Dragon Quest Rivals

Logiczne 2 listopada 2017

Gra karciana opracowana przez firmę Square-Enix, której akcję osadzono w fantastycznym uniwersum wykreowanym na potrzeby serii Dragon Quest. W trakcie rozgrywki bierzemy udział w toczonych w trybie turowym pojedynkach jeden na jednego, korzystając z samodzielnie skomponowanej talii kart ozdobionych wizerunkami bohaterów i przeciwników znanych z pozostałych gier z cyklu (takich jak choćby Huser z Dragon Quest X oraz Camus i Martin z Dragon Quest XI) – każdego z nich obdarzono indywidualnymi zdolnościami bojowymi, których umiejętne wykorzystanie jest kluczem do sukcesu. Naszym zadaniem jest zredukowanie do zera liczby punktów życia przeciwnika, co prowadzi do osiągnięcia zwycięstwa, z kolei swój potencjał bojowy zwiększamy, poszerzając kolekcję kart o nowe egzemplarze. Na osobną wzmiankę zasługuje przyjemna dla oka oprawa graficzna Dragon Quest Rivals, utrzymana mangowej stylistyce oraz bogatej kolorystyce.

PCSwitchANDiOS

Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age
Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age

RPG 29 lipca 2017

Jedenasta główna odsłona popularnego cyklu gier jRPG firmy Square Enix. Akcja Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age rozgrywa się w fantastycznej krainie Lotozetasia, zaś gracz przejmuje kontrolę nad jednym z mieszkańców wioski Ishi. W dniu 16. urodzin odkrywa on, że jest wcieleniem herosa, który przed wieloma laty zdołał ocalić świat od zagłady. Od tej pory życie młodzieńca całkowicie się zmienia, a jego dalsze losy stają pod znakiem zapytania. W towarzystwie wiernych przyjaciół nasz protagonista wyrusza w podróż, która ma przypieczętować jego przeznaczenie. Produkcja odznacza się mocno sandboksowym charakterem, a trzon zabawy stanowi eksploracja otoczenia, prowadzenie rozmów z postaciami niezależnymi i wykonywanie zlecanych przez nie zadań. Nieodłącznym elementem rozgrywki są toczone w systemie turowym starcia z przeciwnikami, w których do sukcesu niezbędne jest odpowiednie rozwinięcie postaci oraz dobór właściwego ekwipunku.

PCPS4XONESwitch3DS

Dragon Quest Heroes I & II
Dragon Quest Heroes I & II

Akcji 3 marca 2017

Przygotowany z myślą o konsoli Nintendo Switch zestaw dwóch części serii trzecioosobowych slasherów firmy Omega Force, stanowiących spin-offowe odsłony popularnego cyklu jRPG Dragon Quest. Pod względem rozgrywki, Dragon Quest Heroes I & II są trójwymiarowymi hack-and-slashami, stawiającymi na szybką oraz widowiskową akcję w stylu znanym z cyklu Dynasty Warriors. Podczas zabawy przemierzamy więc duże, otwarte lokacje i walczymy z nacierającymi na nas hordami przeciwników. Bohaterowie dysponują różnymi atakami oraz specjalnymi umiejętnościami i potrafią blokować oraz unikać wymierzonych w nich ciosów, co przydaje się zwłaszcza w pojedynkach z ogromnymi bossami, których pokonanie wymaga nieco bardziej zaawansowanej strategii walki. Porty gier, przygotowanych pierwotnie na konsolę PlayStation, zawierają wszystkie wydane wcześniej DLC i ekskluzywne dodatki, jak również nowe, niedostępne dotąd postaci oraz scenariusze.

Switch

Dragon Quest Heroes II
Dragon Quest Heroes II

Akcji 27 maja 2016

Gra akcji wzbogacona licznymi elementami RPG. Podobnie jak poprzedni tytuł z serii, jest to spin-off popularnej marki Dragon Quest studia Square Enix i choć stawia na podobny klimat, oferuje kilka nowych rozwiązań. Historia opowiadana w Dragon Quest Heroes II nawiązuje do wydarzeń z pierwszej części. Pomimo braku bezpośrednich powiązań fabularnych z głównym nurtem serii Dragon Quest, można tu zobaczyć kilka znajomych twarzy. Jak na slashera przystało, Dragon Quest Heroes II stawia na szybką akcję i widowiskową walkę. Gracz zmaga się z zastępami wrogów, którzy w pojedynkę nie stanowili by żadnego wyzwania, ale w grupie potrafią być całkiem groźni. Ponadto od czasu do czasu bohater staje oko w oko z silnymi bossami, których pokonanie wymaga bardziej skomplikowanej taktyki. Choć sednem zabawy jest zręcznościowa walka, w grze nie zabrakło rozbudowanej fabuły. Dragon Quest Heroes II oferuje trójwymiarową grafikę, przy czym jest ona stylizowana na japońską mangę oraz filmy anime.

PCPS4SwitchPS3PSV

Dragon Quest Builders
Dragon Quest Builders

RPG 28 stycznia 2016

Opracowana przez wewnętrzne studio koncernu Square Enix poboczna odsłona popularnego cyklu Dragon Quest, zrealizowana w formie jRPG fantasy, wzbogaconego elementami sandboksowymi. Akcja gry osadzona została w krainie Alefgard, będącej areną wielkiego konfliktu pomiędzy ludźmi a potworami. Kiedy wspierający śmiertelników legendarny bohater wpada w pułapkę wroga, ludzie zostają pokonani, a jedyną nadzieją na odbudowanie cywilizacji jest młody heros o niezwykłych zdolnościach kreacji, w którego postać wcielają się gracze. Podczas rozgrywki naszym zadaniem jest gromadzenie surowców i wykorzystywanie mocy bohatera do tworzenia przedmiotów, zamków, a nawet całych miast. W ten sposób sukcesywnie odbudowujemy potęgę śmiertelników, od czasu do czasu zmagając się z potworami za pomocą zręcznościowego modelu walki. Jak na grę RPG przystało, kluczową rolę w Dragon Quest Builders odgrywa rozwijanie zdolności bohatera i tworzenie dla niego rozmaitych elementów uzbrojenia oraz pancerza.

PS4SwitchPS3PSV

Dragon Quest VII
Dragon Quest VII

RPG 17 września 2015

Remake klasycznego japońskiego RPG-a z PlayStation, który ukazał się na początku XXI wieku. Wersja na przenośną konsolę Nintendo otrzymała nową oprawę audiowizualną oraz szereg dodatków.

ANDiOS3DS

Dragon Quest: Monster Parade
Dragon Quest: Monster Parade

RPG 25 czerwca 2015

Przeglądarkowa gra RPG osadzona w świecie jednej z najpopularniejszych japońskich serii. Dragon Quest: Monster Parade opowiada o organizowanej przez króla wyprawie do odległej krainy w celu odnalezienia obecnego wcielenia legendarnej kapłanki. Gracz wciela się w młodego śmiałka, który ma za zadanie utworzyć karawanę i wykonać tę misję. W prowadzonym przez nas konwoju znajdują się przyjazne potwory, które pomagają pokonać spotykanych po drodze nieprzyjaciół. Stwory te maszerują automatycznie w prostej linii, a naszym zadaniem jest manipulowanie ich szykiem oraz dobieranie ich odpowiednio do pojawiających się na drodze zagrożeń. Każda bestia ma własne statystyki oraz umiejętności specjalne, które możemy rozwijać za pomogą zdobywanych podczas przygód punktów doświadczenia. Po pokonaniu każdego odcinka trasy otrzymujemy możliwość udania się na zwiady i złapania nowych potworów. Co pewien czas trafiamy również na wioski, gdzie uzupełniamy zapasy. Przy tym wszystkim należy też uwzględnić limit wagowy całej karawany.

WWW

Dragon Quest Heroes: The World Tree's Woe and the Blight Below
Dragon Quest Heroes: The World Tree's Woe and the Blight Below

Akcji 26 lutego 2015

Trójwymiarowa gra akcji z elementami RPG, oparta na znanej serii jRPG Dragon Quest. Produkcja posiada własną oryginalną historię, niepowiązaną bezpośrednio z którąkolwiek częścią cyklu. Dragon Quest Heroes: The World Tree’s Woe and the Blight Below pozwala graczowi przemierzać otwarte lokacje i walczyć z zastępami wrogów, których siła tkwi w liczebności. Jeszcze większe wyzwanie stanowią bossowie – aby ich pokonać, należy wykorzystać odpowiednią taktykę. Kierowana przez nas postać dysponuje kilkoma zwykłymi atakami oraz zdolnościami specjalnymi, które odblokowujemy po zdobyciu odpowiedniej ilości doświadczenia. Gra oferuje utrzymaną w mangowym stylu grafikę 3D, zaprojektowaną przez znanego mangakę Akirę Toriyamę. Dzięki możliwościom konsol ósmej generacji twórcy zastosowali wcześniej niedostępne efekty graficzne oraz zwiększyli liczbę przeciwników widocznych jednocześnie na ekranie.

PCPS4PS3

Dragon Quest II: Luminaries of the Legendary Line
Dragon Quest II: Luminaries of the Legendary Line

RPG 8 października 2014

Konwersja klasycznego 8-bitowego jRPG autorstwa japońskiej firmy Square Enix. Podczas zabawy w Dragon Quest II: Luminaries of the Legendary Line gracze eksplorują obszerny świat, rozwijają postacie oraz toczą turowe bitwy z różnorodnymi przeciwnikami.

SwitchANDiOS

Dragon Quest X
Dragon Quest X

RPG 2 sierpnia 2012

Dragon Quest X to kolejna odsłona popularnej serii jRPG osadzonej w klimatach bajkowego fantasy.

PCPS4SwitchWiiWiiU3DS

Dragon Quest Wii Collection
Dragon Quest Wii Collection

RPG 30 września 2011

Zestaw klasycznych gier RPG z cyklu Dragon Quest w oryginalnej oprawie audiowizualnej. Do naszej dyspozycji zostają oddane pierwsze trzy części gry z konsoli NES, a także dwie konwersje z Super Nintendo. Podróżując po świecie fantastycznych stworów stajemy naprzeciw różnym wrogom, a także wykonujemy wiele rozmaitych zadań o rozbudowanym tle fabularnym.

Wii

Dragon Quest III: The Seeds of Salvation
Dragon Quest III: The Seeds of Salvation

RPG 15 września 2011

Odświeżona wersja popularnej gry jRPG z 1988 roku. Dragon Quest III: The Seeds of Salvation oferuje potężny świat, w większości o otwartej strukturze, turowy system walki oraz rozbudowany system klas.

SwitchANDiOSWii

Dragon Quest Monsters: Joker 2
Dragon Quest Monsters: Joker 2

RPG 31 marca 2010

Kolejna odsłona klasycznej, turowej gry RPG, pozwalająca łapać i kontrolować stwory znane z cyklu Dragon Quest. W grze możemy kolekcjonować i modyfikować umiejętności setek małych stworów, a rozgrywka bardzo przypomina serię Pokemon. W porównaniu do poprzedniej części, znacznemu usprawnieniu uległa grafika.

NDS

Dragon Quest VI: Realms of Reverie
Dragon Quest VI: Realms of Reverie

RPG 28 stycznia 2010

Remake szóstej części serii Dragon Quest, wydanej pierwotnie pod koniec 1995 roku w Japonii na konsolę SNES. To również ostatnia odsłona trylogii Zenithia, w skład której wchodzą wszystkie odsłony tego RPG-a od części czwartej do szóstej.

ANDiOSNDS

Dragon Quest: Wars
Dragon Quest: Wars

Strategiczne 28 września 2009

Strategia osadzona w uniwersum serii "Dragon Quest", w której przemieszczamy swoje jednostki po planszy, dążąc do wyeliminowania sił konkurencji.

NDS

Dragon Quest IX: Sentinels of the Starry Skies
Dragon Quest IX: Sentinels of the Starry Skies

RPG 11 lipca 2009

Dragon Quest IX: Sentinels of the Starry Skies to wyprodukowana przez studio 5 Level gra z gatunku jRPG, będąca dziewiątą odsłoną serii wykreowanej przez Yuji Horii. Bohater, którego poczynania kontroluje gracz, jest przemienionym w człowieka aniołem. Aby odzyskać swoją dawną postać musi on odszukać magiczny boski owoc. Rozgrywka przygotowana została przede wszystkim z myślą o zabawie w trybie 4-osobowej kooperacji.

NDS

Dragon Quest IV: Chapters of the Chosen
Dragon Quest IV: Chapters of the Chosen

RPG 12 września 2008

Remake klasycznego RPG-a. Zabawa podzielona jest na pięć rozdziałów, a w każdym z nich poznajemy nową główną postać. Przemierzamy baśniową krainę, rozwiązując questy, likwidując potwory i odnajdując skarby.

ANDiOSNDS

Dragon Quest V
Dragon Quest V

RPG 17 lipca 2008

Dragon Quest V: The Hand of the Heavenly Bride to remake wydanej w 2004 roku gry Dragon Quest V, która z kolei sama stanowiła przeróbkę klasyka o tym samym tytule, debiutującego na rynku w roku 1992 w wersji na konsolę SNES.

ANDiOSNDS

Dragon Quest Monsters: Joker
Dragon Quest Monsters: Joker

RPG 6 listopada 2007

Kolejna odsłona popularnej serii, skupiająca uwagę gracza na konieczności wyłapywania napotykanych w trakcie zabawy potworów. Istoty te można następnie wystawiać do pojedynków z przeciwnikami lub innymi graczami.

NDS

Dragon Quest Swords: The Masked Queen and the Tower of Mirrors
Dragon Quest Swords: The Masked Queen and the Tower of Mirrors

RPG 12 lipca 2007

Dragon Quest Swords: The Masked Queen and the Tower of Mirrors to kolejna pozycja w kultowym cyklu japońskich gier typu cRPG, zapoczątkowanym w 1986 r. i znanym również pod nazwą Dragon Warrior. Niniejsza produkcja została zaadresowana wyłącznie do posiadaczy konsoli Wii.

Wii

Dragon Quest Heroes: Rocket Slime
Dragon Quest Heroes: Rocket Slime

Przygodowe 26 września 2006

Dragon Quest Heroes: Rocket Slime to gra, będąca połączeniem cRPG, przygodówki i platformówki. Tytuł daje nam okazję poprowadzenia jednego z najbardziej popularnych stworków, ze świata Dragon Quest – Blue Slime.

NDS

Dragon Quest VIII: Journey of the Cursed King
Dragon Quest VIII: Journey of the Cursed King

RPG 1 listopada 2005

Kolejna odsłona bestsellerowej serii jRPG-ów, rozwijanej od drugiej połowy lat osiemdziesiątych. Jest to zarazem pierwsza gra z cyklu dostępna na konsoli PlayStation 2. W Dragon Quest VIII: Journey of the Cursed King gracz dowodzi drużyną śmiałków, którzy muszą powstrzymać złego Dhoulmagusa i zdjąć rzuconą przez niego klątwę z króla i księżniczki. Wraz z postępami w grze bohaterowie zyskują nowe umiejętności i przedmioty, a także stają się coraz silniejsi. Podczas starć z przeciwnikami – rozgrywanych w systemie turowym – korzystają oni nie tylko z typowego średniowiecznego oręża, lecz także z magicznych zaklęć. Na swej drodze spotykają nie tylko wrogów, ale również przyjazne postaci, z którymi mogą rozmawiać i handlować. Pod względem wizualnym ósemka przypomina Dark Cloud 2, a więc cechuje się trójwymiarową grafiką połączoną z techniką cel-shading, dzięki której uzyskano komiksową stylistykę. Wygląd wirtualnych postaci zaprojektował słynny mangaka Akira Toriyama, twórca marki Dragon Ball.

ANDiOSPS23DS